Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?

0 325

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?Vücudumuzun dünya ile olan ilk bağlantısı derimiz vasıtasıyla gerçekleşiyor. Son derece kompleks ve mükemmel bir yapıya sahip olan derimiz bir milimetre kalınlığında ve katmanlardan oluşmak üzere iki bölmeye sahip. Bunlar alt ve üst deridir. Üst deri de kendi içerisinde üç tabakadan meydana gelir ve bunun en üst düzeyi ölü hücrelerden meydana gelmiştir. Ortada ise derimize rengini veren hücreler yer almakta. En alt tabakada ise devamlı yenilenen hücrelere sahip bir yapıdadır.

Bu kadar mükemmel bir şekilde yaratılmış olan derimiz elbette ki iç ve dış etkenler olmak üzere birçok şeyden etkilenir. Gün içinde maruz kaldığımız güneş ışığı, şehirsel etkiler, darbeler cildimize zarar verirken iç etkenler olarak da geçirdiğimiz hastalıklar, tükettiğimiz besinler ve aldığımız su miktarı cildimize etki etmektedir. Tükettiğimiz besinlerden çok fazla etkilenen cildimiz için neler tüketmeliyiz. Özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı veya soğuk mevsimlerde bulunduğumuz zamanlarda gün boyu aktif bir şekilde çalışan cildimize hangi gıdalar iyi gelir?

Su Tüketin

Günümüzde televizyonlarda, radyolarda, bilim kitap ve dergilerinde altı çizilerek vurgulanan en önemli tüketilmesi gereken unsur olarak su gösterilir. Vücudumuzun büyük bir bölümünün sudan meydana geldiğini hepimiz biliyoruz. Su vücudumuzu teşkil eden hücrelerimize besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur. Böbreklerimizin zehirli maddelerden arındırılmasında üst düzey görev yapan suyun hayati önemi yadsınamaz. Vücudumuzun sıcaklık seviyesini dengeleyen su kan basıncımızın kontrol altında tutulmasında etkin rol oynar. Peki suyun deri için, cildimiz için önemi nedir? Günlük olarak yeteri miktarda tüketilen su cildimizin nem seviyesine iyi gelir. Uzmanlar pürüzsüz, kuru olmayan ve parlak bir cilt için bol bol su tüketilmesini tavsiye eder.

Yumurta

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?Bir adet yumurta içeriğindeki protein oranıyla vücudumuzun günlük ihtiyacı olan protein miktarının yaklaşık olarak %11’ini karşılıyor ve iyi kolesterole faydalı geldiği için tüketilmesi tavsiye olunuyor. Bununla birlikte sahip olduğu Omega 3’ten dolayı vücudumuz tarafından üretilmeyen faydalı yağ asitleri bu vesileyle alınmış olur. Yumurtanın cilde olan faydası elbette ki yadırganamaz. Yeteri kadar tüketilen yumurta cilt kuruluğunu önler fakat bunun aksine normalden fazla tüketilen bir yumurta alerjiye sebebiyet verebilir ve ciltte döküntülere neden olabilir.

Zeytinyağı

Bugün birçok cilt bakım ürününde kullanılan Zeytinyağı cilt sağlığı denilince ilk akla gelen maddelerden. Saf olarak tüketilen bir zeytinyağı derimiz için oldukça sağlıklı bir üründür. Yüzyıllar boyunca Akdeniz halklarının cilt sağlığı için kullandıkları zeytinyağı cildimizi parlaklaştırır, nemlendirir ve besler. Halis zeytinyağını tükettiğiniz gıdalarda kullanabileceğiniz gibi yüz maskelerinde direkt olarak da kullanabilirsiniz.

Ceviz

Ceviz kuru yemiş olarak da tüketilebileceği gibi kendisinden üretilen yağdan da istifade edilebilir. Şeklinden dolayı beyne benzediği için beyne çok faydalı olduğu söylenen ceviz hakikaten de vücudumuz için, özellikle zihinsel yapımız için çok önemli bir besin. Bağışıklık sistemini güçlendiren cevizin cildi olan faydası nedir? Ceviz hem direkt olarak tüketilince hem de kendisinden üretilen yağın vücuda uygulanmasıyla birlikte kırışıklıklara iyi gelmektedir. İçeriğindeki aminoasit ve vitaminler sayesinde cilt onarımında etkili olan ceviz mantar oluşumunun da önüne geçebiliyor. Egzama ve sedef hastalıklarıyla mücadelede faydası yadırganamaz olan ceviz ve ceviz yağı cilt sağlığı için en önemli besinler arasında.

Kefir

Sağlıklı Bir Cilt için Neler Tüketilmelidir?Kafkaslardan çıkma bir besin olan kefir ismi yeni yeni duyulan ve tüm dünyaya yayılan bir besin maddesi.Bağışıklık sistemini güçlendiren kefir, alerjik hastalıklar, egzama, bronşit, astım, uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda kullanılmakla birlikte vücuda uygulandığında kırışıklık, cilt lekeleri, cilt kuruluğuna iyi geliyor.

Turuncu Meyveler

Turuncu meyveler A vitamini yönünden oldukça zengindir. Cildimizi kırıştırmaya sebebiyet verebilecek olan serbest radikalleri içeriğindeki antioksidanlar vasıtasıyla yok edebilecek olan turuncu meyveler özellikle kış aylarında çokça tüketilebilir.

Tüm bu besinlerin yanında doğadaki bütün gıdaların cilde elbette ki faydası vardır. Günlük yeterince su tüketimiyle beraber düzenli olarak sebze ve meyve tüketimi cildimizi her yaşta dinç tutacaktır.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.