Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sanal Dünyanın Bize Verdiği Zararlar

0 295

Sanal Dünyanın Bize Verdiği ZararlarSanal Dünyada Ne Kadar Güvendeyiz ?

Sanal dünya… Kulağa başka bir dünya gibi gelse de aslında gerçek hayatlarımızın internet ortamındaki kopyası. Günlük yaşantımızda yaptığımız çoğu aktiviteyi, ya da sosyal hayatımızdaki değişiklikleri bugün sanal dünyada diğer insanlarla kolaylıkla paylaşabiliyoruz . Bunu sadece yakın çevremizle değil internet sayesinde tüm dünya ile paylaşmış oluyoruz.

Peki, gerçek yaşantımızda olduğu gibi sanal dünyada güvenliğimize ne kadar önem veriyoruz? Bugün interneti hayatımızın her alanında kullanmaktayız. Örneğin e-posta yoluyla iletişim, alışveriş yapmak, bankacılık işlemleri, vergi ve fatura ödeme, sosyal ağlara kaydolma, iş başvurusu yapma ve daha birçok işlemi gerçekleştirmekteyiz. Bu işlemleri yaparken kendi kişisel bilgilerimizi (kimlik numaramız, kredi kartı bilgilerimiz, e-posta şifremiz veya kullanıcı adımız, vs..) internet ortamına sunmak durumunda kalıyoruz. Bu gibi durumlarda güvenliğimiz için bazı önlemler almamız gerekir. Aksi takdirde internet ortamında kimlik bilgilerimizin çalınması, kullanılmaya çalışılması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Unutmayın, gerçek dünyada gerçek hırsızlar olduğu gibi sanal dünyada da sanal hırsızlar bulunmaktadır.

İşte sanal dünyada güvenliğimiz için basit birkaç kural :

– İnternette işlem yaptığınız sayfalarda ve kişisel bilgisayarınızda tahmin edilmesi zor şifreler belirleyiniz ve bu şifreleri belirli zaman aralıklarıyla değiştiriniz. Şifrenizi en az 8 karakter olacak şekilde kullanın. Böylece sosyal mühendislik saldırılarından korunun.
– Bilgisayarınızı kullanmadığınızda kapatın veya kilitleyin. Bilgisayar açılış ekranına ve ekran koruyucusuna şifre koymayı ihmal etmeyin. Kullandığınız şifrelerin farklı olmasına dikkat edin.
– Bilgisayarınızı eviniz gibi düşünün, güvenlik önlemleri alın (Anti virüs, güvenlik duvarı).
– Güvenli ve bilindik sitelerden işlem (alışveriş, dosya indirme vs.) yapınız.
– İnternetten veya USB gibi harici belleklerden bilgisayarınıza yüklediğiniz dosyaları mutlaka virüs ve casus yazılım taramalarından geçiriniz.
– Orijinal (lisanslı) yazılımlar kullanınız, anti-virüs yazılımlar kullanınız. Ücretsiz olduğu için bilgisayarınıza ve akıllı telefonunuza her programı yüklemeyiniz.

Sanal Dünyanın Bize Verdiği Zararlare-posta ile gelen linklerden değil, doğrudan internet adresini adres çubuğuna yazarak işlem yapmak istediğiniz sitelere bağlanınız.
– Bilmediğiniz kaynaklardan gelen e-postaları açmadan silin, bilgileriniz çalınabilir, kopyalanabilir yada zarar görebilir.
– Sosyal ağlarda kendinizle ilgili ayrıntılı bilgiler paylaşmayınız. ( Konum bilgisi, adres ve diğer iletişim bilgilerinizi vermeyiniz )
– Kafeler ve alışveriş merkezleri gibi internetin ortak kullanıldığı alanlarda işlem yapmak yerine kendi bilgisayarınızı kullanarak işlem yapınız. Böyle yerlerde interneti bilgi alma gibi temel işlemler için kullanınız.
– İşlem yaptığınız web sitelerin güvenli site ( https bağlantısına sahip ) olup olmadığını kontrol ediniz. Gizliliği yüksek seviyede olan bilgileri paylaşırken dikkatli olunuz.
– İnternet üzerinden yaptığınız ödemeleri kredi kartı ekstrenizden mutlaka kontrol ediniz. Bu işlemler için sanal kredi kartı kullanıp, limitini sık sık kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda sanal klavye de kullanabilirsiniz.
Telefon veya internetten hediye çeki verme, para isteği gibi tuzaklara düşmeyiniz. Hatta bu istek arkadaşınızdan veya yakınlarınızdan gelmiş olsa bile arkadaşınızın ya da yakınlarınızın hesabı büyük bir ihtimalle ele geçirilmiştir. Tuzağa düşürülmeye çalışılıyorsunuz.

Sonuç olarak;

Unutmayın ki kişisel verilerin korunmasında yasalarla yaptırımlar olsa da temel gizlilik ve güvenlik kişinin kendisinde başlamaktadır. Sanal dünya da güvenliğinizi ihmal etmeyin.

Yazar:Rukiye Akinci

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.