Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Şangay Dünya Finans Merkezi

0 262

Şangay Dünya Finans Merkezi, Asya ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti’nin Şangay şehrinde bulunan bir komplekstir. Kompleks içersinde finans ofislerini barındıran gökdelenler bulunur. Dünya yer alan ülkeler her geçen gün değişik finans adımları atarak birbirlerini ekarte etmeye gayret göstermektedir. 2000’li yılların başlarına dek dünyanın en büyük ekonomik gücü Amerika Birleşik Devletleri idi. Onu Japonya ve Almanya izlerken Çin ilk 10 içine zar zor girebilmekteydi. Tabi burada Avrupa Birliği’ni de tek bir ülke olarak kabul edersek, o takdirde Amerika Birleşik Devletleri’nin önünde dünyanın en büyük ekonomik gücüne dönüşür. Bu şekilde bir değerlendirme son yıllarda sıkça yapılan bir uygulamadır. Ancak Avrupa Birliği’nin kendi içinde daha çözmesi gereken bir çok sorun var ve bunlar arasında Avrupa Federal Devletler meselesi de bulunmaktadır. Öyle ki, Avrupa Birliği vatandaşlığından bahsediliyorsa; vatandaşlık sadece klasik devlet anlayışına sahip kurumların bir uzantısıdır. Gelelim Çin Halk Cumhuriyeti’ne; bu ülke 2000’li yıllara girilmesiyle beraber adeta dünyanın ekonomik merkezini batıdan alıp doğuya taşımıştır. Bu uğurda Almanya ve Japonya’nın önüne geçmiştir. Önümüzdeki 10 yıl içersinde de dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkesi olması beklenmektedir.

GŞangay Dünya Finans Merkeziörüldüğü üzere Çin Halk Cumhuriyeti çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu büyüme doğal olarak ülke sınırları dahilinde bulunan devasa metropoller aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Şangay da gerek Çin Halk Cumhuriyeti gerekse de dünyanın en önde gelen şehirleri arasında yer alır. Şangay ülke ekonomisinin lokomotifi olurken; bu gidişatta Şangay Dünya Finans Merkezi çok önemli bir rol oynamaktadır. Şehrin kendisi bir finans merkezi iken, kendisinin merkezliğini ise Şangay Dünya Finans Merkezi üstlenmiştir. Burada bulunan Şangay Dünya Finans Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Dünya Ticaret Merkezi’nin bir benzeri konumundadır. Bölgenin sıra dışı yapıları arasında yer alan Şangay Dünya Finans Merkezi, bünyesinde ofisler, oteller, müzeler, gözlem evleri gibi çeşitli tipte hizmetleri bulundurur. Neo – Futurist bir akımla tasarlanmış olan Şangay Dünya Finans Merkezi, bölgenin en önemli gökdelenlerinden birine dönüşmüştür. Şangay’ın Pudong ilçesi sınırları dahilinde yer alan Şangay Dünya Finans Merkezi, 100 Yüzyıl Kavşağı’nda bulunur.

Yapımı en uzun süren gökdelenler arasında yer alan Şangay Dünya Finans Merkezi’nin inşasına 27 Ağustos 1997 tarihinde başlanılmıştır. 11 yıl süren inşaat çalışmaları 2008 yılında tamamlanmıştır. 28 Ağustos 2008 tarihinde resmi olarak açılışı yapılan Şangay Dünya Finans Merkezi, 1,2 milyar Amerikan Dolarına mal olmuştur. Yapının yüksekliği 494,3m’dir; ayrıca yapı 101 kattan oluşur ve bünyesinde 91 adet asansör barındırır. Çıkılabilecek en yüksek nokta yerden 474m yüksektedir ve burası aynı zamanda gözlemevi olarak da kullanılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.