Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Finans Merkezinden Ötesi; “Wall Street”

0 471

Wall Street, Kuzey Amerika önde gelen ülkelerinden ve aynı zamanda da bir süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli borsalarından biridir. Birçoklarına göre Wall Street, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli borsasıdır ve hatta borsadan çok daha fazlasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaletinden biri olan New York’un kendisiyle aynı adlı New York şehrinin Manhattan ilçesinde bulunan Wall Street, Amerikan ekonomisinin merkezidir. Tam olarak finans bölgesi olarak adlandırılan bu yer, Aşağı Manhattan diye adlandırılır. New York’un ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli merkezlerinden biri olan Wall Street, 1 ile 9’uncu caddeler arasında yer almaktadır. Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli finans merkezi olsa da aynı zamanda da dünyanın en önemli finans merkezi olarak kabul edilen Wall Street, dünya ekonomisine yön veren en önemli borsalardan biridir. Burada borsadan kasıt bölgenin birçok ticari kuruluşu ve aynı zamanda NASDAQ’a ev sahipliği yapmasındandır. Yoksa Wall Street adında bir borsa bulunmamaktadır. Ancak Wall Street, bu bölgeye verilen addır ve burada hisse senedi alımı satımı yapılmaktadır.

ABir Finans Merkezinden Ötesi; "Wall Street"merika keşfedildikten sonra New York şehrinde Hollandalılar ”New Amsterdam” adını koymuşlardı. Bu isim Flamancadan gelmekteydi. Hollandalılar tarafından ”Nieu Nederlandt” olarak anılan New York 17. yüzyılda adeta Hollandalılar tarafından kontrol edilmekte idi. Bu dönemde, Wallstreet’in bulunduğu bölgeye ”Walstraat” diyen Hollandalılar, burada Walloon isminden türemiş olan bu isim, bölgede yaşayan ve nüfusları 30 kadar olan Hollandalıların soyadlarından gelmekte idi. Bölgede ticaret 1600’lü yıllara kadar uzanmaktadır. İlk olarak bölgeyi tanımlamaya başlayan Hollandalılar tarafından başlatılmıştır. 1789 yılına gelindiğinde Wall Street, tamamıyla Amerikan finans merkezi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Sonraki yıllarda daha da önemini artıran Wall Street, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şöhretini daha artırmış ve sonunda ülke dışına da taşmayı başarmıştır. Amerika ekonomisinin spekülasyon merkezi olarak da adlandırılan Wall Street, sadece Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi için değil diğer ülke ekonomileri ve dolayısıyla borsaları içinde çok kritik bir rol oynamaya başlamıştır.

Bu anlamda gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse de üçüncü ülke merkezli şirketlerin hisselerinin pazarlandığı yer olan Wall Street, birçok finans merkezli filme de konu olmayı başarmıştır. New York’un en önemli turistlik destinasyonlarından birine de dönüşen Wall Street, ülke ekonomisinin yanı sıra çektiği turist sayısı ile de bölgeye ayrı bir canlılık kazandırmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku