Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Santo Domingo Neresidir?

0 200

Santo Domingo Neresidir?Santo Domingo de Guzman ya da kısaca Santo Domingo, Atlantik Okyanusu’nda yer alan bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nin başkentidir. Bu ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Santo Domingo, istatistiki veriler nazara alındığı vakit, ülkenin en büyük ve de en kalabalık şehridir. Karayipler hattında yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin iktisadi, siyasi ve de kültürel anlamda merkezi olan Santo Domingo, aynı zamanda bölgenin ya da başka bir ifade ile Karayipler’in en büyük yerleşim yeri konumundadır. Orta Amerika olarak da adlandırılan bölgede bulunan bu şehir, lokasyon olarak ise Atlantik Okyanusu’nda yer alır. Bölgenin son derece önemli yerleşim yerlerinden biri olan Santo Domingo, ülkenin ihracat ve de ithalat merkezi olarak da bilinir. Ülkede yaşayan en zengin nüfus bu şehirde ikamet eder. Ayrıca bu şehir, ülkenin bir diğer önemli şehri olan Puerto Plata ile de yakın ilişkiler içindedir. Gerek sahip olduğu nüfus gerekse de ekonomik değerleri, Santo Domingo sadece Dominik Cumhuriyeti için değerli kılmaz aynı zamanda şehir, bölge için de son derece önemli bir liman olarak kabul edilir.

Santo Domingo Neresidir?Başkentliğini yaptığı Dominik Cumhuriyeti’nin güneyinde yer alan Santo Domingo, oldukça ilgi çekici bir liman şehridir. Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunması şehri, ülke açısından son derece stratejik bir noktaya dönüştürür. Bu anlamda ülke ekonomisinin bel kemiği de kabul edilen Santo Domingo, turizm anlamında da oldukça gelişme kat etmiştir. Şehir, son derece eski bir tarihe sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin günümüzde kurulu olduğu Kuzey Amerika kıtası keşfedilmeden önce Santo Domingo‘nun da parçası olduğu günümüz Dominik Cumhuriyeti’nin üzerinde kurulu olduğu topraklar keşfedilmişti. Bu anlamda Dominik Cumhuriyeti vatandaşları Santo Domingo şehrine ”Ciudad Primada de America” mottosuna layık görmüştür. Bunu Türkçeye çevirdiğimizde karşımıza ”Amerika’nın İlk Şehri” ifadesi çıkar. Resmi olarak 5 Ağustos 1498 yılında keşfedilmiş olan Santo Domingo, bu anlamda 520 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Şehri keşfeden Bartholomew Columbus, gördüğü doğa harikası ve de mercan kayalıklarından son derece etkilenmiştir. Oldukça verimli topraklar ve de sular üzerinde yer alan Santo Domingo, bu anlamda kendisini ziyarete gelen herkesi adeta büyüler.

Santo Domingo Neresidir?Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olduğundan aynı zamanda bölgenin de en gözde ve de en stratejik şehirlerinin başını çeker. Her ne kadar durum bu şekilde olsa da Türkiye üzerinden bölgeye ulaşmak için mutlak suretle aktarma yapılması gerekir. Avrupa çıkışlı birçok havayolu şirketi ya da kısmen Türk Hava Yolları tercih edilebilir. Ortalama seyahat süresi aktarmalar da hesaba katıldığı vakit, 18 saat kadar sürebilmektedir. Şehir en çok ziyaretçiyi Amerika Birleşik Devletleri’nden çekmektedir. Şehrin kendi nüfusu ise 3 milyon seviyelerindedir ve de ülkenin önemli bir kısmını tek başına sınırları dahilinde barındırır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.