Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tatil Cenneti : Barbados

0 82

Tatil Cenneti : BarbadosBarbados,

Atlantik Okyanusu’nun batısında yer alan Karayipler Denizi’nde bulunan egemen bir ülkedir. Yer aldığı coğrafyanın en gözde yerleşim yerleri arasında bulunan bu ülke, bayağı bir popüler destinasyon haline gelmiştir. Karayipler’in Kuzey Amerika’ya bakan hattında yer alan Barbados, sahip olduğu mükemmel denebilecek kumsallarıyla başta Amerikalılar olmak üzere çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Bölgenin küçük devletlerinden olan ülke, Atlantik’in Kuzey Amerika kıyılarına da yakındır. Özellikle de Birleşik Devletler’in Florida eyaleti ile oldukça yakın bir konumda bulunan Barbados, bu anlamda sadece bu bölgeden bile yüz binlere ulaşan bir turist trafiğine sahiptir. Aslında Barbados, konum olarak Atlantik’in orta hattında yer alsa da, coğrafi açıdan Güney Amerika’ya Kuzey Amerika’dan daha yakındır. Hal böyle olunca, bölge Güney Amerikalılar olarak adlandırılan Latinlerin de akımına uğrar. Hatta yer alan Dominik Cumhuriyeti ile de yakın bir uluslararası ilişkiye sahip olan Barbados, her ne kadar küçük bir ülke olsa da, yine de kendi ayakları üzerinde başarıyla durabilen Karayip ülkelerindendir. Sınırları dahilinde irili ufaklı çok sayıda şehre sahip olan Barbados, bunların arasından Bridgetown’u kendisine başkent olarak seçmiştir. Bu da söz konusu bu kentin, ülke için önemini oldukça artırmıştır.

Barbados, bu bölgede yer alan en sıradışı ada devletlerdendir. Eşsiz doğası ve de turistik saha alanlarıyla tam bir turist cenneti olan Barbados, ekonomisini de bu anlamda turizme endeksli bir hale getirmiştir. Çok uzun yıllar gerek Güney Amerika gerekse de Kuzey Amerika gibi bir Avrupa kolonisi olan Barbados, 20. yüzyılda bağımsızlığını elde eden devletlerdendir. Ülke, Avrupa’nın en büyük sömürge gücü olan Birleşik Krallık tarafından kolonileştirilmiş ve bu hal 1966 yılına dek sürmüştür. Sonrasında bağımsızlık elde eden Barbados, önemli bölge ülkeleri arasındaki yerini almıştır. Barbados, etnik anlamda tam bir karışım merkezidir; başka bir ifade ile, çok farklı milletlere mensup insanın yaşadığı bir yerdir. Ülkenin sınırları dahilinde ikamet eden insanların büyük bir çoğunluğu siyahlardan oluşur.

Tatil Cenneti : BarbadosBaşka bir ifadeyle Barbados aslında Afrikalı göçmenlerden kurulmuş bir ülkedir. Dini açında ülke, Hıristiyanlığın hüküm sürdüğü bir coğrafyadır. Resmi olarak 30 Kasım 1966 tarihinde Birleşik Krallık’tan bağımsızlık elde eden Barbados, bu tarihle beraber bölgenin en önde gelen turistik adaları arasına dahil olmuş. İktisadi açıdan son derece kendine yeten bir ülke olan Barbados, ekonomisini kendisini merak eden turistlere borçludur. Ekonomik verilere göz attığımızda, ülkede kişi başına düşen yıllık gelirin 16 bin Amerikan doları seviyelerinde olduğunu görürüz. Bu da Barbados’un bölgede yer alan en zengin ülkeler arasında yer almasına olanak sağlar.

Ülkenin nüfusu son derece az olup, adeta butiktir. 278 bin kişinin yerleşik olarak ikamet ettiği bu ülke, bu anlamda dünyadaki en az nüfusa sahip 181’inci ülke konumundadır. Barbados, her anlamda ziyaret edilmesi tavsiye edilebilecek bir coğrafyadır. Ülke, Türk vatandaşlarına vize uygulamamakta ve de bu anlamda seyahat kolaylılığı sağlamaktadır. Türkiye çıkışlı seyahatler 11 ila 18 saat arasında değişen bir havayolu ulaşımını da gerektirir. Burada 11 saatlik süre hiç aktarma yapılmadan tarifeli olarak uçulması durumunda söz konusudur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku