Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Finnair Nasıl Bir Havayoludur?

0 568

Finnair, İskandinavya ülkelerinden Finlandiya’nın en önemli havayolu şirketidir. Şirket ayrıca ülkenin ulusal havayolu olup, bayrak taşıyıcısıdır. Finlandiya’nın en gözde ve en popüler havayolu olan Finnair, merkezi Finlandiya’nın başkenti Helsinki de bulunan bir şirket olarak faaliyet yürütmektedir. Bir şirket olan Finnair, kendi markası haricinde ayrıca da birkaç havayolu şirketini daha bünyesinde tutmaktadır. Finlandiya’nın en önemli ulusal markaları arasında yer alan Finnair, kısmen de olsa bir devlet iştiraki konumundadır. Bu da şirkete son derece ciddi bir güvence sağlamaktadır. İskandinavya ülkeleri arasında ekonomik olarak diğer ülkelere göre daha mütevazi bir ülke olan Finlandiya, kişi başına düşen milli geliri her ne kadar yüksek olsa da ülkenin ekonomisi küçük bir ekonomiye sahiptir. Finnair de bu ekonomiye doğrudan katkı yapan önemli Finlandiya şirketleri arasında yer almaktadır. Bir bakıma şunu söylememiz gerekir ki, Finnair bölgenin en büyük havayolu şirketi olan İskandinavya Havayolları sonrasındaki en büyük havayolu şirketi konumundadır. Kendisiyle doğrudan yarışan AirBaltic ve Norwegian bulunmaktadır.

KFinnair Nasıl Bir Havayoludur?ısmen de olsa devlet şirketi olan Finnair’in hisselerinin yüzde 44,2’si özel şahıslara aittir. Geriye kalan 55,8’lik hisse ise, devlete ait olup şirket devlet güvencesindedir. Bölgenin en önde gelen havayolları arasında yer alan Finnair, sahip olduğu filonun büyük bir kısmını merkez olarak kabul ettiği Vantaa’da bulunan Helsinki Havalimanı’nda tutmaktadır. Vantaa Helsinki’nin bir ilçesidir. Bir havayolu ittifakı olan Oneworld’e de üye olan Finnair, böylelikle bu ittifaka üye olan diğer devasa havayolu şirketleriyle ortak uçuş düzenleyebilmektedir. Bu da Finnair ile doğrudan olmasa da ittifaka üye diğer havayolu şirketleri aracılığı ile Finlandiya üzerinden dünyanın hemen hemen her noktasına ulaşılması anlamına gelmektedir. Bunun haricinde de aynı şekilde dünyanın birçok noktasından da Finlandiya’ya ulaşılması mümkün hale gelmektedir. Resmi olarak 1 Kasım 1923 tarihinde kurulmuş olan Finnair, bu dönemle beraber Finlandiya’nın en önemli havayolu şirketi olmayı başarmıştır. Bünyesinde 74 adet ticari yolcu jeti bulunan Finnair, bu 74 uçakla aralarında Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya gibi kıtalarda yer alan ülkelerde bulunan toplam 132 destinasyona tarifeli sefer düzenlemektedir.

Şirket sloganı; ”Designed for you” olan Finnair, kar eden bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır. Finlandiya’nın en önemli şirketleri arasında yer alan Finnair, 2,3 milyar Avroluk yıllık gelire sahiptir. Bu gelirin sadece 55,2 milyon Avroluk kısmı net kar olarak şirket kasasında kalmaktadır. Finlandiya’nın en önemli şirketleri arasında yer alan Finnair, bünyesinde 4,937 adet çalışanı da barındırmaktadır. Finnair, kuruluş tarihi itibariyle dünyanın en eski beş havayolu şirketi arasında yer almaktadır. Ayrıca Finnair, 1963 yılından beri herhangi bir ölümlü kazaya karışmamış olası ile de son derece önemli bir havacılık geçmişine sahiptir. Bu da Finnair, dünyanın en güvenli 3 havayolu şirketi arasına sokmuştur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku