Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

0 231

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?14. yüzyıldan bu güne sağlığa sağladığı faydaları ile bilinen kantaron çayı özellikle psikolojik sıkıntı yaşayanlara tavsiye edilir. Dünyanın birçok yerinde yetişir. Özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Uzun ömürlü bir bitkidir ve Türkiye’de genellikle sarı kantaronun kurusu kullanılır. Bu bitki sarı yıldız şeklinde çiçeklidir. Sarı kantaronun çayı yapılarak içilir.
Sarı kantaron çayının yapımı oldukça kolaydır. 2-3 bardaklık çay elde etmek için önce su kaynatılır ve kaynamış su ocaktan ya da ısıtıcıdan alındıktan sonra kaynamış suyun içine 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş sarı kantaron konur ve 10 dakikaya kadar demlenmesi beklenir. Bu çaydan sürekli içenler 1 ay ile 1,5 ay arası olarak günde 1,2 bardak kadar tüketmelidir. Ve daha sonra 2 hafta kadar çaya ara vermelidir. Sonra tekrar içmeye başlanır. Bitki çaylarını tatlandırmanın yolu genellikle bir tatlı kaşığı kadar bal koymaktır. Böylece çay hem tatlanmış hem de daha sağlıklı olur. Sarı kantaron çayı da biraz bal ve birkaç damla limon ile tatlandırılarak daha leziz bir şekilde içilebilir. Yalnız balın saf bal olmasına özen gösterilmelidir.
Sarı kantaronun genellikle psikolojik problemler yaşayanlara tavsiye edilir ama bu genellikle hafif veya orta derecede depresyon yaşayanlar için geçerlidir. Bununla birlikte sağlık için daha birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:
1- Cilt sağlığı: Sinek ısırıklarına iyi gelir. Ayrıca egzama ve diğer cilt sorunlarında da etkilidir.
Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?2- Kansızlık: Kansızlık tedavisi görenler tedavilerine ek olarak doktor kontrolünde sarı kantaron çayından da içebilir.
3- Baş ağrısı: Baş ağrısı herkesin sık sık rahatsız olduğu bir durumdur. Baş ağrılarının azalması ve rahatlama sağlamak için bitkisel bir çay rahatlatıcı olabilir. Bu anlamda tercih olarak sarı kantaron çayı daha etkili olacaktır.
4- Bel ağrısı: Oldukça rahatsızlık veren bel ağrısının hafiflemesi için sarı kantaron çayı içilebilir.
5- Uykusuzluk: Uykuya geçememe beden ve ruh sağlığı açısından oldukça rahatsızlık vericidir. Tam olarak uykusunu alamayan bir kişi gün içinde normal hayat akışını yerine getirmekte de zorlanır. Kendini yorgun ve halsiz hisseder. Sürekli esner ve işlerine tam olarak adapte olamaz. Bunun için sağlıklı bir vücut için uyku kalitesi çok önemlidir. Gün sonunda rahat ve verimli bir uykuya ihtiyaç varsa bir bardak sarı kantaron çayı içmek faydalı olacaktır. Bu çay sıcak tercih edilebileceği gibi sıcak yaz günlerinde soğuk olarak da tercih edilebilir.
6- Stres, sıkıntı: Depresyon tedavisindeki etkisi kanıtlanan sarı kantaron elbette ki sıkıntı ve stresin azalması içinde etkili olur. Modern çağın bir getirisi de sıkıntı ve strestir. Stresli bir günün ardından bir bardak sarı kantaron çayı içmek bedeni ve ruhu rahatlatır.
Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?Bitkiler oldukça güçlü etkilere sahiptir. Çağlar boyu hastalıkların tedavisinde bitkilerden faydalanılmıştır. Bu yüzden bitkilerin güçlü etkilerine karşı dikkatli olmak gerekir. Doktora danışmadan bitkilerden faydalanmaya çalışılmamalıdır. Sarı kantaron çayını da özellikle hamileler içmemelidir. Bu çay doğum kusurlarına sebep olabilir. Aynı zamanda hamile kalmaya çalışanlar ve emziren anneler de içmemelidir. Sarı kantaron he ne kadar depresyona iyi gelse de hiperaktivite bozukluğu olanlar, dikkat eksikliği olanlar, şizofrenler, depresyonun bazı aşamalarında, Alzheimer hastaları, anestezi alacaklar, bu çayı içmemeleri gerekir. Çünkü kişi üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca astım, tansiyon, kan inceltici ve antidepresan ilacı kullananlar bu çayı ilaçları beraber içmemelidir. Mutlaka doktora danışmalı ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde çayın tüketimi hemen durdurulmalıdır.

Kaynakça:
www.bitkicaylarininfaydalari.com/sari-kantaron-cayinin-faydalari/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...