Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

0 100

Sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilen bu yağ oldukça şifalıdır. Birçok rahatsızlığa faydası vardır. Bu faydalarını sıralarsak;
1- Cilde Faydası: En çok bilinen faydalarından birincisi yanık tedavisinde cilde iyi gelmesidir. Kan akışını artırarak yanık bölgesinin daha çabuk iyileşmesini sağlar. Hücre yenileyici ve onarıcı etkisi sayesinde birçok cilt sorununa iyi gelir. Sıyrıkların da daha çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca yanık kremlerinin bileşiminde de bu yağ kullanılır.
Yara, böcek ısırıklarında da kullanılır ve iyileştirici özelliği mevcuttur. (Temiz bir pamuğa birkaç damla damlatılarak sorunlu bölgeye sürülür.)

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

2- Saçlara Faydası: Saçların daha sağlıklı olması için zaman zaman bakım yapılır ya da yaptırılır. Bu saç bakım yağları sarı kantaron yağı da vardır. Hazırlanan bakım yağının içine birkaç damla damlatılan sarı kantaron yağı saçın daha sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda dökülmeye engel olur, kepeğe ve egzamaya da iyi gelir. (Birkaç damla saça masaj yaparak uygulanır.)
3- Hemoroide iyi gelir. (Birkaç damla temiz pamuğa damlatılarak hemoroid olan bölgeye sürülür.)
4- Kas ağrılarının azalmasını sağlar. (Masaj yapılarak uygulanır.)
5- Romatizma ağrılarına iyi gelir.( Masaj yaparak uygulanır.)
6- Cildin daha güzel ve sağlıklı olması için kullanılır. ( Temiz bir pamuğa sürülerek uygulanır.)
7- Üşümeyi azaltır. (Ayak altlarına sürülür.)
8- Ruhsal sorunlara iyi gelir. (Baş çevresine ve vücuda masaj yaparak uygulanır.)
9- El ve ayak burkulmalarının acılarını hafifletir. (Masaj yaparak uygulanır.)
10- Bebeklerin karın ağrısında (masaj yaparak) ya da pişik olduklarında da (Temiz bir pamuğa sürülerek) kullanılabilir yalnız çok dikkatli olmakta fayda vardır.
11- Güneş lekelerinin de hafiflemesini sağlar. (Temiz bir pamukla sürülerek)

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Not: Şifalı bitkiler ve yağlar kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle ciltte tahrişe sebebiyet vermemesi için önceden cildin küçük bir alanında kullanılmalı cildin tahriş olup olmadığı kontrol edilmelidir. Herhangi bir sebepten tedavi gören hastalarında doktorlarına danışmasında fayda vardır. Ayrıca sarı kantaron yağı güvenilir yerlerden alınmalı. Üzerinde yazan kullanım talimatına uyulması gerekir. Son kullanım tarihine de dikkat edilmelidir.

Kaynakça:

Sarı kantaron nedir? Sarı kantaron yağının faydaları – Memorial
Sarı Kantaron Yağı Kullanımı ve Faydaları

Yazar: Serpil ALTUNYAY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.