Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zorunlu Deprem Sigortasının Amacı ve Yararları

0 27

Yüz yıllardır doğal afetler birçok mal ve can kaybına neden olmuştur. Doğal afetlerden önce ve sonrasındaki yaşanabilecek kayıplardan korunmak için birçok tedbir alınmaktadır. Ülkemiz de de birçok doğal afet yaşanmaktadır. Ülkemiz de son zamanlar da deprem de artış yaşanmaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi konum itibarıyla deprem bölgesi olduğu için bazı dönemler yıkıcı etkiler bırakabilmektedir. Haraketli bir jeolojik yapı üzerinde olan Türkiye de deprem her dönem olmuş ve olmaya da devam edecektir. Depremlerin sık yaşanması üzerine depremden nasıl korunabiliriz soruları da gündem olmaya başlamıştır. Deprem bittikten sonra bireyler depremin yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Deprem sonrası depremin yıkıcı etkisini ortadan kaldırmak ve maddi olarak dışarıdan destek almak adına zorunlu deprem sigortası önem kazanmaya başlamıştır. Aslında sigorta kavramı hayatımızın birçok alanında etkilidir. Sağlık sigortası başta olmak üzere birçok alanda sigortalatma önem kazanmıştır.
Yıkıcı depremlerin ardından ülkemiz de deprem ile ilgili kararlar alınmaya başlanmıştır. Özellikle Türkiye’yi yasa boğan 17 ağustos depreminden sonra “Zorunlu Deprem Sigortası” uygulanmaya alınmıştır. Zorunlu Deprem Sigortası “DASK” olarak da bilinmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortasının Amacı Nedir?Zorunlu Deprem Sigortasının Amacı ve Yararları

Zorunlu deprem sigortası deprem ve deprem sonrası meydana gelen yandın, tsunami ya da heyelan gibi durumlar da meydana gelen maddi kayıplar da bireylere destek olmak ve maddi kayıpları azalmaktadır. Deprem gibi büyük afet sonrasın da bireylerin kendilerini hem psikolojik hem de maddi olarak toparlaması çok güçtür. Bu süre zarfında DASK bireylerin maddi kayıplarını en aza indirmeye çalışmaktadır.
Zorunlu Deprem Sigortası kişinin yaşadığı binada deprem sonucunda yaşanan hasar için güvence sağlamaktadır. Amaç kişiye deprem sonrasın da yaşadığı bina ile ilgili yaşadığı sorunu çözerek eski standartlarına uygun bir yaşam sunmaktır. Deprem sonrasında kişiler evlerini ve bütün eşyalarını hatta canlarını bile kaybedebilmektedir. Zorunlu Deprem Sigortası ile bu zor anlar da yaşadıkları maddi kayıplar DASK tarafından karşılanacaktır.

Yazar: Nalan Solmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku