Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Volkanlar Hangi Araçlar Yardımıyla İncelenir

0 172

Volkanlar Hangi Araçlar Yardımıyla İncelenirDiğer bilim adamları türlerinden farklı olarak, volkanologlar, çalıştıkları şeyin içine ilk elden bakma yetenekleriyle sınırlıdırlar. Bilgi vermek için bir dizi araç kullanıyorlar. Son derece hassas olan bu araçlar, deprem aktivitesinden volkanın yüzeyindeki eğimlere, volkanlar tarafından yayılan gaz türlerine kadar her şey üzerinde sekmeler bulundurmalarını sağlar.
Kaya örneklerinin ve hatta akan lavların toplanması volkan bilimcinin işinin standart bir parçasıdır. Herhangi bir volkanolog tarafından kullanılan en temel araç, laboratuvar analizi için magmatik kayaç örneklerini kırmak için kullanılan basit bir kaya çekicidir. Diğer örnekler bir matkap kullanarak volkanın çekirdeğinden toplanır. Yanardağın yanlarındaki kayaların nasıl oluştuğunu ve içinde ne tür bir magmanın aktığını anlayarak, bilim adamları genellikle bu volkan içindeki süreçlerin nasıl çalıştığını, ne sıklıkla patladığını ve en fazla ne tür döküntü olduğunu anlayabilirler.

Sismik Monitörler
Yanardağlar ve etrafındaki alan deprem aktivitesinin sıcak bir yatağıdır ve deprem miktarındaki artış, yaklaşan patlamaların bir göstergesi olabilir. Sismometreler veya seimograflar depremleri tespit eder ve kaydeder. Bu sofistike cihazlar, bir depremin şiddetini, eskalasyonunu ve merkezlerini yani faaliyetin başlangıç noktasını ölçer. Büyük Hawaii Adası’nın 60’dan fazla sismik izleme istasyonu vardır.
Termal Görüntüleyiciler
Bilim adamlarının bir volkanın içinde görünmesi olanaksız olduğu için, bir volkanın yaydığı ısının fotoğraflarını çekmek için termal kameralar kullanıyorlar. Görüntüler hangi lav akıntılarının daha sıcak, daha yeni ve daha serin ve daha yaşlı olduğunu gösterir.

Volkanik Gazların İzlenmesi
Bilim adamlarının, volkanın eğiminin açısındaki küçük değişiklikleri ölçmek için bir eğim ölçer olarak adlandırılan bir cihaz kullanırlar, bu da yüzeyde bir gaz çıkmasına neden olabilecek bir gaz birikmesi anlamına gelebilir. Bu değişiklikler göz ile görülemeyecek kadar küçüktür, ancak yine de bir patlamanın yakın olduğunu gösterebilir. Küresel konumlandırma sistemi cihazları ve ölçüm ekipmanı, gaz birikmesi nedeniyle dağlardaki küçük değişiklikleri de ölçebilir. Volkanologlar ayrıca, volkan tarafından yayılan gazların ışığı nasıl etkilediğini ölçmek için bir spektrometre olarak adlandırılan bir cihaz kullanırlar. Bir gaz deliğinin üzerindeki ışığa dayanarak, yanardağın hidrojen sülfit veya karbon ve sülfür yaydığını söylerler. Hidrojen sülfür erüpsiyonun bir işareti olabilir, karbon ve sülfür ise artmış lav akışını gösterebilir.

Volkanlar Hangi Araçlar Yardımıyla İncelenirYer Hareketleri
Küresel Konumlandırma Uydu olarak adlandırılan ve kısaca GPS olarak tanımlanan cihaz ve Elektronik Mesafe Ölçümü olarak adlandırılan kısaca EDM olarak tanımlanan cihaz ayrıca, standart tesviye cihazları volkanın zemin oluşumundaki değişiklikleri ölçmektedir.
Radar Haritalaması
Uçaklar veya uydular tarafından taşınan radar cihazları, volkanın yüzeyinde ayrıntılı, üç boyutlu haritalandırma yapar. Bu görüntüleri kullanarak, volkan bilimciler magma veya çamur kaymalarının akış modellerini tahmin edebilir. Bu görüntüler ayrıca, yerel görevlilere bir tahliye durumunda tahliye planlarının belirlenmesinde yardımcı olurlar.

Kaynakça:
http://work.chron.com/types-technology-volcanologists-use-18980.html
https://sciencing.com/tools-used-study-volcanoes-6618842.html

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku