Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sütün İyi Geldiği 7 Hastalık

0 425

Sütün İyi Geldiği 7 HastalıkSüt sağlık için çok faydalıdır. Özellikle bebekler ve çocuklar için süt vazgeçilmezdir. Ama onlar kadar yetişkinler ve yaşlılar için de çok önemlidir. Her yaşta düzenli olarak süt tüketimi şarttır. Sütün içinde A, B6, B12, B2, C, E vitaminleri vardır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, protein, vitamin, çinko, iyot içerir.
Süt şu 7 hastalık için koruyucu niteliktedir:
1- Kalp hastalıklarından korur. Hayatlarının her aşamasında düzenli süt içenler kalp hastalıklarına karşı korunmuş olur. Çünkü sütün içeriğindeki maddeler kan basıncının ve tansiyonun dengede durması için çok önemlidir.
2- Kemik kaybını engeller. Sütün içindeki kalsiyum kemik sağlığı için çok önemlidir. Gelişme çağındaki çocuklar başta olmak üzere herkes düzenli olarak süt içmelidir ki vücut kalsiyum ihtiyacını karşılasın. Yoksa vücudun için gerekli olan kalsiyum ihtiyacı kemiklerden karşılanır ve kemikler zayıflar. Gelişme çağındaki çocukların ise yeterli düzeyde kalsiyum almaması kemik gelişimlerinin sağlıklı bir şeklide olmamasına yol açar. İleri yaşlarda kemik incelmesi ve kemik kayıplarından korunmak için süt içmekte çok büyük fayda vardır.
3- Gripten korur. Özellikle kış aylarında sık sık yakalanılan grip gibi hastalıklara karşı vücudun hemen yenilmemesini sağlar.
4- Bağırsak kanserinden korur. Düzenli süt içenler bağırsak kanserinden korunmuş olur.
5- Uçukların oluşmasını engeller. Sütün içindeki B2 vitamini ağız çevresinde çıkan uçukları engeller.
6- Stresten korur. Süt kasları gevşetir, yorgunları alır, vücudun sıkıntısını alır. Böylece birçok rahatsızlığın kaynağı olan stresten uzaklaştırmış olur.
7- Diş sağlığını korur. Süt diş sağlığının korunmasında çok önemlidir. Dişlere düzenli bir şekilde bakılması gerekir. Yoksa çok hızlı bir şekilde diş rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Sağlam ve güzel dişler için diş temizliği kadar düzenli süt içmek de gereklidir.

Sütün İyi Geldiği 7 HastalıkSütün yararlarından faydalanmak için sütün mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Hatta bebeklik döneminden itibaren yaşam boyu alışkanlık haline getirilmesinde fayda vardır. Yoksa yeteri kadar sağlığı koruyamaz.
Süt ayrıca saç, cilt, kas sağlığı için de faydalıdır. Uykudan önce içilmesi uykunun rahat ve kaliteli geçmesini sağlar. Kilo vermek isteyenler için de az yağlı sütler yararlıdır.

Kaynakça:
https://www.gidahatti.com › Haber › Beslenme ve Sağlık
www.yagmurhaber.com/galeri/sutun-iyi-geldigi-hastaliklar

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku