Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

0 1.112

Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?Otomotiv sektöründe ülkemizde araç alırken eskiden klimalı mı? ABS var mı? Hava yastığı var mı? gibi sorular kullanılırken artık teknolojik donanımların varlığı sorgulanmaktadır. İnsan hayatının söz konusu olduğu bu sektörde güvenlik teknolojileri gün geçtikçe önem kazanmakta ve yaygınlaşmaktadır. Şerit takip sistemi de bu teknolojilerden bir tanesidir. Bu sistem aracınızın içinde bulunduğu şeritten ayrılması durumunda sizi çeşitli yollarla uyararak tekrar şeride girmenize yardımcı olmaktadır. Temelinde bu şekilde özetlenebilen bu sistemin birçok farklı versiyonu bulunmaktadır. Bazıları sadece ses ve titreşimle uyarıda bulunurken bazıları sürücü yerine direksiyon müdahaleleri ile aracı şeritte tutmaya yardımcı olmaktadır.

Farklı üreticiler çeşitli isimler kullanmaktadır. Volkswagen grubu ve Audi bu sisteme Şerit Yardımı (Lane Assist) ismini vermiştir. Mercedes, Aktif Şerit Takip Yardımı (Active Lane Keeping Assist) ismini verirken BMW ise Şeritten Ayrılma Uyarısı (Lane Departure Warning) ismini kullanmıştır. Ford ise bu sisteme Şerit Takip Sistemi (Lane Keeping System) adını vermiştir.

Şerit Takip Sistemi Nedir?

Çoğu kaza sürücülerin yorgun veya dikkatsizliği neticesinde bulunduğu şeritten kuralsız bir şekilde ayrılması ile meydana gelmektedir. Yeni araçların çoğunda mevcut olan şerit yardım sistemleri, aracın yol üzerindeki durumunu izler, sürücünün yol şeritlerini istemeden bırakıp çıktığını tespit eder ve uyarılarla veya arabayı şerit içine aktif olarak yönlendirerek tepki verir.

Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Şerit yardımı, otomobillerin kendine güvenen bir hale gelmesinin bir sonraki adımıdır ve kazaları önlemeye yardımcı olur. Amerikan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, meydana gelen kazaların % 5’inin sürücülerin ani bir şekilde şerit değiştirmesi ile gerçekleştiğini belirtmiştir. Şerit destek sistemleri, sürücüyü bu rakamın azaltılması için şeritten dışarıya çıkıp çıkmadığı konusunda uyarır.

Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?Özetle; şeritten dışarı çıkarsanız – bir ses, yanıp sönen ışık veya titreşimle – bir uyarı alırsınız. Şeridinize geri dönmezseniz, bu özellik yavaşça şeridin merkezine geri dönmenizi sağlayabilir. Bu bir kazayı önlemeye yardımcı olabilir. Bu özellik, çalışabilmek için boyalı şeritlere ihtiyaç duyar. Bu özelliğin bazı sürümleri yolun dışına çıkmanıza engel olabilir.

Yaygın olarak dikiz aynasının önüne yerleştirilen geniş açı kameralı çeşitli sensörler kullanılarak, sistemler şeritlerin nerede olduğunu belirler ve otomobilin pozisyonunu sürekli takip eder. Sistem, sürücünün şeridinden ayrılmak üzere olduğunu tespit ederse, sesli bir şekilde ve/veya bazı modellerde direksiyon üzerinden bir titreşimle uyarı verir. Bazı aktif sistemlerde ise fiziksel olarak direksiyona müdahale eder ve şeritten ayrılma durumunda arabayı yavaşça şeridine yönlendirir.

Audi ve Volkswagen’ler gibi markaların kullandığı sistemler, otomobili tekrar şeridine yönlendirmek için elektronik hidrolik direksiyon sistemini kullanırlar. Mercedes’te kullanılan bazı diğer sistemlerde ise ayrıca frenleme de yapılmaktadır. Hemen hemen her ana üreticinin arabalarının çoğunda şerit yardımının bir biçimi sunulmaktadır.

Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?Çoğu sistem, sürücüyü, şeritler arası geçişlerin sık olduğu düşük hızlarda uyarmayacak şekilde ayarlanmıştır. Bununla birlikte, hiçbir sistem hatasız çalışır diyemeyiz. Bozuk yollarda, şeritlerin belirgin olmadığı yollarda ve kötü hava koşullarında sistem hatalı çalışabilir. Yol, kar, yaprak, sis veya enkaz ile kaplıysa, şerit yardım asistanı yoldaki şerit işaretlerini algılayamayabilir.

Şerit Takip Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?Şerit yardımı genellikle emniyet paketinin bir parçası olarak gelir; diğer seçeneklerle birlikte paketlenir ve fiyat yükselir. Elbette, emniyet en önemli kaygınızsa o zaman bir kazanın olma ihtimalini azaltmaya yardımcı olan çok değerli bir seçenektir ve verilen ekstra ücreti fazlasıyla hak etmektedir.

Kaynakça:
https://mycardoeswhat.org/safety-features/lane-keeping-assist/
https://www.extremetech.com/extreme/165320-what-is-lane-departure-warning-and-how-does-it-workhttps://www.carwow.co.uk/guides/glossary/lane-assist-explained

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku