Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül Bitki

0 928

Doğal, güzel ve çoğu zaman faydalı olan bitkiler, günlük hayatımızın bir parçasıdır. Büyük meşe ağaçlarının bize verdiği gölgeden, gülün hoş kokusuna kadar, bitkiler çoğu insan için bir zevk hissi uyandırır. Ancak tüm bitkiler insanları mutlu etmek veya nasanlara gölgelik alan oluşturmak için değildir. Bu huzurlu varlıkların bazen daha koyu bir yanı olabilir. Bazı bitkilerin ölümcül olma gibi etkileri de vardır; zehirli çınarlar, toksik yapraklar vb.

10. Manchineel

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiManchineel (Hippomane mancinella), Batı Hint Adaları ve Orta Amerika da dahil olmak üzere Karayip kıyı bölgelerinde bulunan meyve ağaçlarıdır. İspanyolca konuşan ülkelerdeki halk bu ağacı “arbol de la muerte” veya ölüm ağacı olarak adlandırmaktadır. Bu ad ağaca hafif kalmaktadır.

Manchineel son derece toksik madde içermektedir. Ağaç kabuğundan, yapraklardan, meyvelerden ve ağaçtan kopmuş dallardan sızabilecek bir sap yaratır. Sap deri üzerinde yanık benzeri kabarcıklara neden olur; Öz, açık bir yara ile temas ederse, kan dolaşımına girebilir ve ölümüne neden olabilir.

Manchineel ağacının yakılması toksinlerin havaya bırakılmasına neden olur; Gözle temas aşırı tahrişe ve bazı durumlarda körlüğe neden olabilir. Makinede meyve, küçük şekli ve iştah açıcı görünümü nedeniyle özellikle endişe verici olmaktadır.

Küçük bir elma gibi görünümünde olan meyve, yenilebilir gibi gözükmektedir. Meyveyi yiyen bir tüketiciye meyve tatlı gelecektir. Bu tadı daha sonra boğazın şişmesi ve kapanması ve potansiyel olarak ölümle takip eder. Aşırı toksisitesi nedeniyle, manşin topraklarındaki yerliler, avlanırken ağacın sapını kullanarak oklarını kaplamışlardır. Makina, bazen tatlı şeylerin en acı sonuçlara sahip olabileceğinin kanıtıdır.

9.The Rosary Pea

Biberiye bezelyesi (Abrus precatorious), genellikle “yengeç gözü” olarak anılan Endonezyalı bir bitkidir. Kırmızı ve siyah renklenmesinin güzelliği nedeniyle, tespihli bezelye, takı yapımında, özellikle de süs tescili yaparken kullanılır. Endonezya‘ya özgü olmasına rağmen, Bezelye, Amerika Birleşik Devletleri’ne süs bitkisi olarak tanıtıldı ve burada doğal hale geldi ve güney Amerika Birleşik Devletleri, Hawaii ve Porto Riko’da hızla büyümektedir.

Asma güzel pembe çiçekler ve narin kırmızı ve siyah bezelyeler üretse de, bu bitkinin güzelliği acı bir sır gizliyor. Bu bitkinin bezelyeleri son derece zehirlidir. Bezelye derisi kırıldığında, bir insanı öldürmek için toksinin % 0.00015’inden daha azını alır. Bununla birlikte, bezelye derisi kesilmemişse bezelye zararlı değildir, sadece tüketicinin sindirim kanalından geçer.

Bambu bezinin toksini olan Abrin, hücre sağlığı için zorunlu olan protein sentezini inhibe eden insan vücudundaki hücrelere saldırır. Bezelye bezinin insan vücuduna saldırmanın iki yolu vardır: teneffüs etme ve yutma. Bazen bezelye toksininin teneffüs edilmesi durumunda, mağdur bulantı, ateş ve pulmoner ödem görülür. Bir delinmiş bezelye yutulması, aşırı mide bulantısına ve kusmaya neden olur ve bu da dehidrasyona neden olur, böylelikle böbrekler, karaciğer ve dalak kapatılır ve böylece acı bir ölüm meydana gelir.

Şu anda, rosary bezelyesi toksinleri için herhangi bir antidot bulunmamaktadır; Semptomların ağrısını yatıştırmaya ve hafifletmeye tıbbi önem verilmektedir, ancak toksinlerin vücuda zarar vermesini engelleyecek hiçbir yol yoktur.

8. White Snakeroot (Beyaz Salyangoz)

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiBeyaz salyangoz (Ageratina altissima), öncelikle Orta Batı’nın ağaçlık bölgelerinde bulunan çiçekli bir Kuzey Amerika bitkisidir. Beyaz zakkum, 91 cm yüksekliğinde ve küçük beyaz çiçekler kümeleri bulunan, ufak bir bitkidir. Bu bitki küçülebilir ve zararsız görünmesine rağmen, bu küçük güzellik ölümcül bir sırrı gizler.

Beyaz salyangoz, tremetol olarak bilinen güçlü bir doymamış alkol içerir ve çoğunlukla insanoğluna, süt hastalığı olarak bilinen bir hastalık yoluyla doğrudan tanıtılır. Süt hastalığı, önce ineklerin bedenine girerek insan yolculuğuna başlar; Otlayan inekler, beyaz sümüklü ette neden olacağı zararın farkında değillerdir. Tremetol, ineklerin, titreme diye adlandırılan, ineklerin şiddetle titreyip titremelerine neden olduğu için adlandırılan bir sendrom geliştirmesine neden olur. İneklerin sütü daha sonra insanlar tarafından tüketilir, böylece tremetol, zayıflayan süt hastalıklarına neden olan insan sistemine geçirilir.

Süt hastalığı, iştahsızlık, vücudun güçsüzlüğü, kasların sertliği, gastrointestinal sıkıntı, kusma ve kabızlık gibi sayısız belirtiyi sunar. Tremetol vücudu perişan ettikten sonra, son gazabı eylemi, sonuçta ölümle sonuçlanan bir komaya neden olmaktır.

Süt hastalığına yakalananlar için en iyi umut, sodyum laktat ve glikoz kullanarak toksinin vücuttan dekontamine edilmesine çalışmaktır. Bununla birlikte, daha yaygın olarak, hasta beyaz serserinin gazabına yenik düşene kadar mümkün olduğunca rahat tutulur.

7. Oleander

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiZencefilli zakkum (Nerium oleander), güzel çiçeği ve sağlam yapısı nedeniyle ödüllendirilmiş süs çalılarıdır. Başlangıçta Kuzey Afrika ve Akdeniz’den yapılan zakkum, şimdi Amerika’nın en kuru ve en güneydeki kısımları da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde sıcak lokallerde süslenmektedir. Bu süs çalı bahçıvanlar ve ev sahipleri tarafından ödüllendirilir; Bununla birlikte, çok az kişi bu çiçekli güzelliğin ne kadar ölümcül olduğunun farkına varamaz.

Zakkum, insanlara ölümcül olabilen, kalp glikozidleri, oleandrin, oleondrosid, nerosid ve bilinmeyen toksinler bolluğu bulunan çoklu toksinler içerir. Bu güçlü kimyasal karışım, o kadar toksiktir ki yetişkin bir insanı öldürmek için yalnızca bir yaprağa ihtiyaç vardır. Zakkumdaki toksinler bol miktarda bulunur ve insanların bulanık görme, zayıflayan gastrointestinal sıkıntı, yavaşlamış veya düzensiz kalp atışlarının yanı sıra beyni ilgilendiren çok sayıda sakat kalıcı semptomlara neden olurlar. Vücudun hemen hemen tüm organ sistemleri doğrudan etkilenir.

Zakkum içtikten sonra hızlı bir şekilde tıbbi yardım istenirse, birçok kişi yutulduğu zehirli maddenin miktarına dayanarak zehirlenmeyi geri kazanabilir ve hayatta kalabilir. Hastaneler, ölümcül toksinleri atmak için odun kömürü hastalarının karnına pompalayacak ve uygulayacaklar. Bununla birlikte, pek çok kişi, görünüşte ortak bir bitki tarafından zehirlendiğini bilmemekle acı bir ölecek.

6. Jimson Weed

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiJimson otu (Datura stramonium), şeytan’ın ortak adı olan tuzak olarak bilinir. Birçoğu bu ismi Harry, Hermione ve Ron’un büyücünün taşını ararken yüz yüze geldiğini hatırlayabilir. Bununla birlikte, gerçek Şeytanın sapı Hogwarts’tan daha şeytani. Gerçek Şeytanın sapı, huni şeklinde çiçekler ve dikenli tohumluk tohumları üreten, uzun boylu ve çiçekli bir bitkidir. Asya’ya özgü olan toksik bitki, Batı Hindistan, Kanada ve ABD’ye doğru yola çıktı.

Şeytanın sapı düz ve mütevazi görünmesine rağmen, bu bitki güçlü bir yumrukla doludur. Şeytanın sapı, insan vücudunun neredeyse her yönünü etkileyebilecek, ancak beyne zayıf düşen tropan alkaloid karışımını içeriyor. Bir psychedelic ilaç olarak yaygın olarak kullanılan şeytanın tuzağı, bulanık görme, korkutucu halüsinasyon, karışıklık, öfori, deliryum, mücadele davranışlarının yanı sıra taşikardi ve ağız kuruluğuna neden olabilir.

Şeytan’ın av durumu doğrudan vücuda girer; Bir kişi bitki köklerinden veya çiçeklerden meyve sularını emer ya da sadece dikenli bakla tohumlarından birini tüketir. Ve ölüm her zaman kesin olmamakla birlikte şeytanın tuzağı sizi eğlenceli geçiremeyecek bir yolculuğa çıkaracaktır.

5. Castor Beans

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiFasulye fıstığı bitkisinden (Ricinus communis) gelir ve fasulye kendileri zararsız görünse de, yeryüzündeki en güçlü doğal toksinler arasından ricin içerirler. Keçe bitki, Etiyopya’dan gelen orta boy, ot gibi bir bitkidir. Bitki, ılıman ve tropik iklimlerde dünya çapında yaygınlaşmıştır; Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri, hintyağı bitki popülasyonunda bir artış görmüştür.

Alınırsa, ricin aşırı gastrointestinal enflamasyona, karın ağrısına, kusmaya ve kanlı ishala neden olur ki bu aşırı dehidrasyona, kan basıncında düşüşe ve idrar üretiminde azalmaya neden olur. Risinin inhalasyonu kanlı bir öksürükle sonuçlanır ve akabinde pulmoner ödem olur. Ricin enjekte edilirse, kusma, gribe benzer belirtiler ve enjeksiyon yerinde şişme meydana gelir ve hemen organ yetmezliği oluşur. Scarily, bu belirtiler sadece ricin maruz kaldıktan sonra birkaç gün görünür. Yetişkin bir insanı öldürmek iki miligramdan daha az sürer ve tedavi yoktur. Bir dahaki sefere babaannenin sizi rahatsız eden şey için iki kez hintyağı önerdiğini iki kere düşünürsün.

4. Deadly Nightshade

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiÖlümcül dereotu (Atropa belladonna) dünya çapında belladonna olarak bilinir ve genellikle “güzel bayan” olarak çevrilir. Bu bayan çok güzel olmasına rağmen son derece tehlikelidir. Avrupa, Kuzey Afrika ve batı Asya’da yaşayan belladonna, Birleşik Devletlerde yaygınlaştı. Belladonna koyu yeşil yaprakları, güzel mor, çan şeklindeki çiçekler ve siyah-kırmızı meyveler ile uzun boylu bir bitkidir.

Genel olarak, Belladonna güzel bir hanımefendi olarak adını yaşıyor. Bununla birlikte, bitki içerisinde bulunan toksinler kolaylıkla öldürülebilir. Belladonna, bir insanı zehirlediğinde aşırı derecede susuzluk, yutma ve solunum güçlüğü, bulanık görme, kusma, hızlı kalp atışları, bulaşıcı konuşma, varsanılar ve deliryum gibi üç tropan alkaloidi ve diğer toksik bileşenleri içerir; Konvülsiyonlar ve koma yakında takip eder, sonuçta ölümle sonuçlanır.

Belladonna bitkinin tüm vücudu boyunca toksinler içerir, kökleri en güçlüdür. Ancak en çok soruna neden olan meyvelerdir. Parlak, koyu, siyah-kırmızı meyveler olgunlaşmış kirazlara benzemektedir. İnsanlar çilekleri tokluklar, toksisitelerinin farkında olmazlar ve tadına baktıklarında oldukça tatlı olduklarını keşfederler. Bununla birlikte, bu tatlılık öpücüğünden sonra gelen etkiler hoş fakat keyifli. Bu, yasaklanmış olması gereken yasak bir meyvedir.

3.The Suicide Tree

İntihar ağacı (Cerbera odollam), Hindistan’ın ve güney Asya’nın bataklıklarının bulunduğu güzel süs bitkisidir. Yerliler tarafından “masa tenisi” olarak bilinmekle birlikte, bu ağacın sizi cezbetmek ve sizi erken bir ölümle kandırmak için takıntılı bir taktiği vardır. İntihar ağacı güzel beyaz çiçekler taşır ve aynı zamanda küçük bir mangona benzeyen küçük bir meyve üretir. İştah açıcı geliyor, değil mi? Şüpheci muncherların farkında olmadığı şey, küçük yeşil meyvenin tohumunun oldukça toksik olmasıdır.

İntihar ağacının tohumları glikosid kerberin içerir. Cerberin insanlardaki kalsiyum iyonu kanallarını bloke eden bir steroid görevi görür. Cerberin alımının semptomları ciddi mide sıkıntısı, diyare, düzensiz kalp ritimleri, kardiyak sıkıntı ve kusmayı içerir. Bu belirtiler, tohumun alınmasından saatler sonra ortaya çıkar ve sadece birisi yetişkin bir insanı öldürmek için yeterli zehir içeriyor.

2. Water Hemlock

Masum Görünüşlü 10 Ölümcül BitkiSu hemlock (Cicuta douglasii), Amerikan Batı’sının sulak alanlarına özgü bir yabancı ottur. Bu sıradan bitki, bir metrelik boyda duruyor ve birçok şubesinin ucunda küçük beyaz çiçekler kümeleri var. Kırıldığında, su keneviri, bitkinin içinden serbestçe akan kalın bir sap oluşturur. Havuç ailesinin bir üyesi, öğle vakti salatasına eklemek istemediğiniz bir bitkidir.

Su hemlocki, cicutoxin olarak bilinen toksinle doymuştur – doymamış alkol biçimidir ve bu da bir havuç gibi belirgin kokar. Sitokin, tüm bitki bünyesinde bulunur. Çoğu zaman, su keneviri toksik bitkinin yanlış tanımlanmasından sonra bir kişi tarafından doğrudan emilir.

Su hemlock’unun yenmesi sonrasında, çok çeşitli belirtiler vücuda zarar vermeye başlar. Sinirlilik, kas seğirmesi, öğrencilerin genişlemesi, hızlı nabız ve nefes alma, titreme, konvülsiyon, koma ve daha sonra çok çabuk bir ölüm.

1.Monkshood

Monkshood (Aconitum napellus) kaplanın cansız köpeği, köpeğin cezası, asker kaskı ve yaşlı karısının davranığı gibi birçok takma ada sahip çiçekli bir bitkidir. Batılı ve orta Avrupa’ya özgü olan monkshood, bir keşişin kaputu gibi şekillenen derin mor çiçekler tarafından en kolay tanınan, perineal, süs çiçekli bir bitkidir.

Rahip kıyafetinin adını almış olsa da, bu bitki azizi getirmez; Aslında, bu mor güzelliği en büyük günahkardır. Monks vakası, akonitin olarak bilinen bir alkaloid içerir. Aconitine, doğrudan kalp işlevleriyle ilgili sodyum kanallarında hasara neden olur. Parksungsiyon zehirlenmesinin belirtileri karıncalanma, ağız ve dil uyuşması, mide bulantısı, kusma, emzik solunum, zayıf ve düzensiz kalp atışı, ağrı, konvülsiyonlar ve sonuç olarak ölümle sonuçlanan paralizidir.

Monks vakaya bağlı zehirlenme çoğunlukla yenmesi ile oluşur; Ancak, bitkinin tadını oldukça tatsızdır. Bir acı ve ölüm dalgası yaratmak için gereken tek şey ısırıktır.
Kaynakça:
listverse.com/2017/04/07/10-plants-that-want-to-kill-you/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku