Siyah Fasulye Nasıl Bitkidir? Siyah Fasulye Yemenin Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri de fasulyedir. Birçok çeşidi vardır ve aynı zamanda çok çeşitli şekillerde tüketilir. En yaygın olarak tüketilen 2 çeşit fasulye vardır. Bunlardan biri kuru fasulye diğeri ise taze fasulye dediğimiz yeşil fasulyedir. Kuru fasulye yemek olarak tüketilebildiği gibi salatası da oldukça sık yapılır ve tercih edilen bir meze çeşidi denilebilir. Yeşil fasulye de hem zeytinyağlısı hem de etli yapılma şekliyle her kesime hitap eden oldukça lezzetli bir yemektir. Bunların dışında pek de bilinmeyen ama oldukça bir başka fasulye çeşidi daha vardır. O da siyah fasulyedir. Dünyanın birçok ülkesinde tüketilir. Bu fasulye besin değeri açısından çok zengindir. İçeriğinde birçok vitamin ve mineral mevcuttur. A, B2, B3, B6, B9 vitaminleri vardır. Ayrıca demir, bakır, çinko, kalsiyum, folik asit, fosfor, magnezyum, manganez gibi mineralleri içerir.

İçeriğindeki lifler sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. Kabız olanlar ve sindirim sistemi problemi yaşayanlar siyah fasulyeden yararlanabilir. Lifin sağlamış olduğu tokluk hissi sık sık acıkmayı engeller. Böylece kilo vermek isteyenlerin de diyet listesinde siyah fasulye bulanabilir. Kolon kanserinden korunmak için de faydalıdır.

Şeker hastaları da bu fasulyeden yerler ise kan şekerleri dengelenir. Bunların dışında siyah fasulyenin daha birçok faydası vardır. Kalp ve damar hastalıklarına, kansere karşı koruyucudur. Kolesterolü düşürür. İçeriğindeki kalsiyum ve fosfor kemikler için oldukça faydalıdır. Kan basıncını düşürür. Bu anlamda yüksek tansiyon hastaları siyah fasulye yerlerse tansiyonları dengelenebilir.

Siyah fasulyede selenyum vardır bu diğer sebzelerde yoktur. Selenyum karaciğer için faydalıdır ve vücutta iltihap birikmesini önler. Vücuttaki toksinleri atması da bir başka özelliğidir. Ayrıca çağın en büyük problemlerinin başında sıkıntı ve stres gelir. Bazı sebze ve meyveler vücuttaki sıkıntıyı azaltır ve vücudun rahatlamasını sağlar. İşte siyah fasulye vücudun stresini azalttığı gibi vücuda direnç ve enerji de verir. Mide rahatsızlıkları olanlar, kansız olanlar da bu fasulyeden yerlerse vücutlarına fayda sağlamış olurlar.

Birçok hastalığın temelinde öncelikle sıkıntı ve stres arkasından da yanlış beslenme gelir. Beslenme hayatın devamlılığı için şarttır ama nasıl beslenildiği de bir o kadar önemlidir. Sadece karın doyurmak beslenmek değildir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Bu anlamda hangi besinden ne kadar tüketilmesi gerektiği, besinlerin içeriği, vücut için ne kadar fayda veya zarar sağladığını bilmek gerekir. Artık bu tarz bilgilere ulaşmak oldukça kolaydır ve bilinçli hareket etmek kişi sağlığı için gereklidir.
İşte pek bilinmeyen siyah fasulye hem değişiklik arayanlar hem de sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi alternatiftir. Farklı şekillerde pişirilerek ya da salatası yapılarak sofralarda farklı bir görselliğe ulaşılmasını da sağlamış olur. Çünkü siyah bir yemek ya da salata Türk sofralarında sık rastlanan bir görüntü değildir.

Kaynakça:
https://www.sifalibitkitedavisi.com – Şifalı Bilgiler

Yazar: Serpil Altunyay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar