Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Son Yılların Gözde Mesleği; Doğum Günü ve Odası Süsleme Organizasyonu

0 376

Son Yılların Gözde Mesleği; Doğum Günü ve Odası Süsleme OrganizasyonuTeknolojinin gelişimi ile dünyanın küçük bir köy haline geldiği bir gerçektir. Diğer kültürlerdeki yaşam ve eğlence türleri hakkında kolaylıkla haberdar olunabilmektedir. Bu yolla yıllar geçtikçe kültürler birbirinden etkilenmekte ve iç içe geçmektedir. Yine bu şekilde kültürümüzde olmayan baby shower party , doğum odası süsleme ve cafelerde doğum günü organizasyon etkinlikleri kısa sürede ülkemizde de yaygınlaşmıştır.

Yukarıdaki hızlı gelişme yeni bir sektörü doğurmuştur, bebek ve çocuk organizasyonları. Daha çok gençlerin, teknolojiyi ve sosyal medyayı iyi kullananların tercih ettiği bir meslek olmuştur. Hamile anne adaylarının bebeğin doğumuna yakın yaptıkları baby shower partileri ile doğacak bebeğe, yakın çevresi hoşgeldin demektedir. Bebeğin doğumunun gerçekleştiği hastanenin, bebeğin cinsiyetine ve anne babanın tercihine göre bir tema ile süslenmesi ile süreç devam eder. Buna da doğum odası süsleme denilmektedir. Her meslekte olduğu gibi bu meslek kolu da bize ait, geleneksel bazı unsurları içine almıştır. Bebek mevlidi gibi bize özel organizasyonlar bu süreci takip eder. Bebeğimiz büyüdükçe, temalı doğum günü organizasyonu çalışmalar istenildiği kadar uzatılabilmektedir. Genelde bu doğum günü organizasyonları açık, yeşillik ve çocukların oyun oynamalarına müsait mekanlarda yapılması tercih edilmektedir. Kendi evinde de bu organizasyonları düzenletenler de az değildir.

Türkiye’de 6-7 yıllık geçmişi olan bu tür etkinlikleri düzenleyen organizasyon firmaları gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde bu tür etkinliklere talep oldukça yoğundur. Yağmur Bebek Organizasyon bu işi İzmir’de 2009 yılından beri hakkıyla yapan nadir firmalardan birisidir. Firma sahibi Zeynep KANCI bizzat sürecin en başından sonuna kadar tüm detaylar ve organizasyon ile kendisi ilgilenmektedir. Bunun en büyük sebebini de yine kendisi; “Bu işi ilk günden beri titizlikle yapıyorum ve büyük bir bilgi birikimi, tecrübeye sahip oldum. Bu değerli tecrübemi yok sayıp organizasyonlarımı işi yeni öğrenen kişilere teslim etmek istemiyorum. Bu hassasiyetim sebebi ile de müşterilerimin özellikle beni tercih ettiklerine defalarca kez şahit oldum.” cümleleri ile açıklamaktadır.

Kısacası günümüzde bazı gençler işi ayağına beklemek yerine kendileri yeni sektörler yaratıp onların peşinden koşuyor ve inandıkları doğrular çerçevesinde başarılı oluyorlar. Tebrik etmekten başka ne denilebilir ki.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku