Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Spor ve Duygusal Zeka İlişkisi

0 241

Spor ve Duygusal Zeka İlişkisiHayatta başarılı olmak ve isteklerini elde etmek, hiçbir zaman tek bir değişken bağlı olmadı ve olmayacak. Ancak hayattaki başarı dediğimiz şeyin çeşidi de zaten hiçbir zaman kariyer, eğitim gibi başlıklarla kısıtlanamadı, kısıtlanmamalı. Tüm bu değişkenleri, tüm başarılı olma isteklerini ve yollarını bir yere topladığımızda ise karşımıza yine aynı şey çıkıyor: Eğer yüksek bir duygusal zekaya sahipseniz, aklınızı da kullanarak hayatta doğru adımlar alma olasılığının yükseltir, hatalardan ders alır ve başarıya ulaşabilirsiniz.

İlk olarak işe tanımından başlayalım. Duygusal zeka nedir? Aslına bakarsanız bu kavrama yabancı değiliz, IQ kadar EQ sözcüğünü de birçok kereler duyduk ve böyle bir kavramdan haberimiz var. Peki ya ayrıntılarda gizli olanlar.. Daniel Goleman duygusal zekayı; kendini bilme, kendine hakim olma, azim, çaba gösterebilme yeteneği ve tüm bu içeriklerin türevleri olarak tanımlıyor. Düşünebilme ve hissetme, dahası düşüncelerini duygularıyla birleştirebilme yetisi, insanın sahip olduğu en eşsiz özellik. Beyinde oluşan düşünceler ve hissedilen duygular arasındaki köprüyü doğru kurabildiğimizde ise, akış dediğimiz sistemin içinde çoğu zaman gerçek anlamda ilerleyebildiğimizi görüyoruz. Belki farkında bile değiliz ama bunu becerebilmek, yüksek bir duygusal zekaya sahip olmakla eşdeğer.

Mantık ve duygular birbirinden ayrı düşünülse de, birbirine çok bağlı ve birbirinin olmazsa olmaz iki ayrı kavramdır. Mantık olmadan duygularınızı şekillendiremez, duygularının işin içine katmadan bir durumu ya da olayı mantık timeline’ına oturtamazsınız. Ancak doğru düşünce sistemini kurmayı başarabilir ve hislerinizi doğru yönlendirirseniz, isteklerinizin önündeki engelleri tek tek kaldırabilirsiniz. Çünkü o engelleri koyan da yine sizsiniz.
Tüm bunları ele alınca, spor ve duygusal zeka arasındaki ilişkiyi kurmanın da çok zor olmadığını görmüşsünüzdür. Kendinizi ve spor yaptığınız anları hayal edin. Konsantre bir şekilde belirlediğiniz hedef, o hedefe ulaşma çabası, edindiginiz spor disiplini ve bu disiplinin hayata bakış açınızı değiştirmesi, farkında olmadan duygusal zekanızı geliştirir. Düzenli spor yapan birçok kişi hayatındaki değişimleri tek tek gözlemlerken, aslında duygusal zekasını güçlendirdiğini belki fark etmiyor bile “Spora başladım, hayatım değişti” diyen kitlenin aslında hayatını değiştiren şey, gelişen duygusal zekanın hayattaki yansımaları gibi. Kaliteli bir hayat, IQ kadar EGSnun da katkılarıyla şekilleniyor.

Bu yüzdendir ki; hayatta başarıya ulaşmanın, mutlu ve pozitif yaşamanın yolu birçok şeyden geçerken, mutlaka o yol duygusal zeka ile kesişiyor. Duygusal zeka öyle bir şey ki, geliştirilebiliyor, değişebiliyor ve akabinde hayattaki pek çok detay’ etkileyebiliyor. Bedende ve zihinde birçok sağlıklı değişime zemin hazırlayan spor da, duygusal zekayı
geliştirmenin en önemli aracı.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.