Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Sri Lanka’da Gezilmesi Gereken Yerler

0 472

Sri Lanka Hint Okyanusu’nda küçük bir ada ancak küçük olan tek şey yüzölçümü. Daha önce Seylan olarak bilinen bu ülke kadim bir medeniyet, altın kumlu plajlar, hindistancevizi ağaçları, dağlar, kauçuk ve çay plantasyonları ile zengin bir çeşitliliğe ve güzelliğe sahip. Adayı ziyaret ederken, Portekiz, Hollanda ve İngiliz hakimiyeti zamanlarından kolonyal mimari örneklerini görmek mümkün. Ayrıca festivallerde fillerle, vahşi yaşam koruma alanlarında leoparlar ile karşılaşabilirsiniz. İşte Sri Lanka’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer:

10. Bentota

Sri Lanka'da Gezilmesi Gereken YerlerBentota, Sri Lanka’nın güneyinde, hindistancevizi ağaçları ile süslü bir turistik sahil yerleşimi. Sri Lanka’nın en popüler plajlarına ev sahipliği yapan Bentota su sporları, sörf, yelken ve diğer aktiviteler açısından zengin imkanlar sunuyor. Bunun yanı sıra deniz kaplumbağalarının korunduğu alanları görebilir ve burada dünyadaki yedi farklı deniz kaplumbağası türünden beşini tanıyabilirsiniz. 17. yüzyıldan kalma bir kale, yemyeşil bahçeler, tarihi Budist tapınakları da Bentota’daki diğer ilgi çekici yerler arasında.

9. Nuwara Eliya

Sri Lanka çayı ile meşhur ve buradan gelen çay halk arasında hala ülkenin eski adı ile “Seylan çayı” olarak biliniyor. Nuwara Eliya ise ülkedeki çay üretimi ile ilgili bilgi edinmek için en uygun yer. Uygun iklimi ve 1900 metre rakımı ile Nuwara Eliya ülkenin çay üretim başkenti. Burada çay plantasyonlarını dolaşarak çayın nasıl üretildiğini görebilirsiniz. 19. yüzyılda kurulan bu yüksek rakımlı yerleşim kısa sürede İngiliz koloniciler için bir sayfiye yerine dönüşmüş hatta “Küçük İngiltere” adını almış. Nisan bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, bu ayda hem her yer çiçek açıyor hem de Sri Lanka yeni yılı kutlanıyor. Bölgedeki diğer ilgi çekici yerler arasında Gregory gölü ve ülkenin en ünlü şelaleleri Laxapana da bulunuyor.

8. Anuradhapura

Sri Lanka'da Gezilmesi Gereken YerlerAnuradhapura, Buddha’nın incir ağacından bir parça üzerine kurulmuş, kadim bir antik yerleşim. Tarihi MÖ üçüncü yüzyıla kadar uzanan Anuradhapura saraylar, tapınaklar, anıtlarla 1300 yıl boyunca – 10. yüzyılda işgal edilene kadar – önemini korumuş. Peru’daki Machu Picchu gibi, yerli halk antik kentten haberdarmış ancak Avrupalılar çok daha geç bir tarihte Anuradhapura’yı yeniden keşfetmiş. Bugün antik kentte kazılar devam ediyor, aynı zamanda ziyaretçilere de açık.

7. Colombo

Sri Lanka'da Gezilmesi Gereken YerlerColombo 2000 yıldan uzun bir süredir büyük limanıyla Sri Lanka ticaretinin kalbi konumunda. Kent çok eski zamanlarda bile Çin ve İtalya ile deniz ticareti yapıyormuş. Tarihte Portekiz ve İngiliz işgallerini yaşayan Colombo bugün popüler bir turist destinasyonu. Kent aynı zamanda ülkenin başkenti olarak tanınıyor ancak ülkenin idari merkezi Colombo yakınlarındaki bir başka şehirde. Cıvıl cıvıl sahili, parkları, tapınakları ile Colombo görülmeye değer bir kent.

6. Yala Milli Parkı

Colombo’ya 240 km mesafedeki Yala Milli Parkı fil, leopar, manda, ayrıca 215 kuş türü gibi pek çok hayvanı doğal yaşam alanında görmek, safari ve pek çok aktivite ile ilgi çekici bir gün geçirmek için güzel bir yer. Kayalara oyulmuş Sithulpauwwa tapınağı da milli parkın yakınlarında.

5. Mirissa
Eğer bir tropikal cennette tatil yapmak istiyorsanız Mirissa tam size göre. Hindistancevizi ağaçları, mükemmel plajlar, hamakta sallanarak geçen tembel ve huzurlu günler burada sizleri bekliyor. Mirissa aynı zamanda ülkenin en güzel gün batımlarına ev sahipliği yapıyor. Bölgede çok lüks oteller ya da tatil köyleri yok. Daha sakin bir tatil temposu isteyenler için uygun. Ayrıca sahilde yunusları ve balinaları görme imkanı var.

4. Polonnaruwa

12. yüzyıldan kalma Polonnaruwa harabeleri çok iyi korunmuş. Burası altın çağında çok sayıda tapınağının inananlarla dolup taştığı, sokaklarda egzotik mallar satan tüccarların koşuşturduğu bir kentmiş. Antik kentte arkeolojik müzeyi, elliden fazla antik binayı ve kraliyet sarayı kalıntılarını görebilirsiniz.

3. Kandy

Sri Lanka'da Gezilmesi Gereken YerlerSri Lanka’nın ikinci büyük kenti Kandy adanın merkezindeki çay ve kauçuk yetiştirilen dağlık bölgenin giriş kapısı konumunda. Colombo’dan kente doğru gelirken yolda kauçuk plantasyonlarını görmek mümkün. Antik krallıklara başkentlik eden Kandy dünyanın en kutsal sayılan Budist tapınaklarından birine, “Kutsal Diş” tapınağına da sahip. Kandy aynı zamanda Indiana Jones filmlerinin de çekildiği yer.

2. Galle

Galle’nin en ünlü noktası 17. yüzyılda Hollandalı koloniciler tarafından inşa edilen kalesi. Hint Okyanusu’na bakan bu ihtişamlı kale mimari stili ile tanınıyor. Kale içerisinde mağazalar ve işyerleri var. Galle şehri bugün sanatçılar ve Batı ülkelerinden gelip yerleşen maceraperestler için de bir çekim merkezi. Kentteki evlerin üçte biri yabancılar tarafından satın alınmış. Liman, Sri Lanka’nın en eski deniz feneri, denizcilik müzesi, St. Mary katedrali ve Şiva tapınağı kentteki diğer görülmesi gereken noktalar.

1. Sigiriya

Arkeoloji meraklıları Sigiriya’yı listelerinin başına koymalı. Bu antik kent dik bir tepe üzerinde kurulu ve yüksek bir platoya yayılıyor. Kentin kurulu olduğu “Aslan Kayası” (Lion’s Rock) isimli tepe tropikal ormanlara bakıyor. Kente sadece merdivenlerle çıkılabiliyor. Antik kentteki süs havuzları, bahçeler ve çeşmeler güzellikleri ile büyülüyor. Yerel halk burayı dünyanın sekizinci harikası sayıyor. Antik kentin tarihi MÇ 3. yüzyıla kadar dayanıyor. İlk başta manastır olarak kurulan yerleşim daha sonra kraliyet konutları ile gelişmiş.

Yazar:Belgin Günay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku