Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gliserinin Cilt Sağlığı Açısından Faydaları

0 381

Kişi hangi cilt türüne sahip olursa olsun, cilt bakımında gliserin kullanmasının birçok faydası vardır. Çünkü gliserin tamamen doğaldır ve saf gliserinli cilt bakım ürünlerinin çevreye hiçbir zararlı etkisi yoktur. Eğer kişi bitkisel gliserin kullanımı seçiyorsa, hayvanların gliserin elde edilmek için zarar görmesinin de önüne geçilebilir, gönül rahatlığı ile gliserinli ürünler kullanabilir. Bu yazıda cilt bakımı için doğal gliserin kullanmanın faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Gliserin Nedir?

Gliserinin Cilt Sağlığı Açısından FaydalarıAlman kimyager Carl Wilhelm Scheele, bu bileşiği 1783’te keşfetmiştir, ancak Michel-Eugène Chevreul adlı bir Fransız kimyagerin gliserin terimini tanıtması 1811 yılında olmuştur. Gliserin veya gliserol olarak da adlandırılan bileşen, toksik olmadığı düşünülen renksiz, kokusuz, tatlı bir sıvıdır. Bu doğal bileşik, hurma, hindistancevizi veya soya fasulyesi yağı gibi hayvansal yağ veya bitkisel yağlardan bulunmaktadır. Propilenden sentetik olarak da yapılabilir. Gliserin yapısı (C3H8O3) üç karbon molekülü, sekiz hidrojen molekülü ve üç oksijen molekülünden oluşur. Trigliseridlerin ve fosfolipidlerin önemli bir bileşenidir. İnsan vücudu depolanan yağı bir enerji kaynağı olarak kullandığında, gliserol ve yağ asitleri kan dolaşımına salınır.

Gliserinin Cilt İçin Faydaları

Gliserin muhtemelen cilt bakım ürünlerinde en çok kullanılan bileşenlerin başında gelmektedir. Yerel eczanenizde gliserin sabunu veya gliserinli krem bulmak kolaydır ve hatta evde bile gliserinli sabun yapılabilir. Bir nemlendirici olarak, bu bileşen genellikle kozmetik ürünlerde bir bileşen olarak bulunur. Cilt sağlığı açısından faydaları şunlardır:

Cildi Genç Tutar

Cilde gliserin uygulamak nemi hapsederek genç, sağlıklı bir ışıltı verir. Gliserin, cildin üst katmanına nem çekerek kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur ve cildin yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Gliserin ayrıca yaşlanmayı yavaşlatmak için cilt fonksiyonunu iyileştirir. Örneğin, Journal of Investigative Dermatology’de yayınlanan bir araştırmada, gliserinin cilt hücrelerinin düzgün şekilde olgunlaşmasına da yardımcı olabileceğini belirlenmiştir. Gliserin, cildin koruyucu bariyerini oluşturmak için genç cilt hücrelerini en derin katmanlardan yüzeye yönlendirmeye yardımcı olur. Sonuç olarak gliserin, cildin genel olarak daha iyi görünmesini, hissini ve işlevini sağlamaktadır. Erken cilt yaşlanmasını azaltmak için Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD)tarafından, her gün yüz nemlendirici uygulanmasını ve cildin nazikçe temizlenmesini önerir. Ayrıca ağır terledikten sonra yüzü yıkamak, cildi yakan veya tahriş eden cilt bakım ürünlerinin kullanımının bırakılması tavsiye edilmektedir. Gliserin, cildi nazikçe temizlemekve nemlendirmek için mükemmel bir bileşendir.

Sivilceleri Azaltır

Sivilce için kullanılan temizleyiciler ve nemlendiricilerde bulunan bulunan bazı bileşenler aslında cilt için çok sertlerdir. Güçlü cilt bakım ürünleri, iltihaplanma ve tahrişe neden olarak bazı kişiler için sivilceyi daha da kötüleştirebilir. Bununla birlikte gliserin, cildi daha sert ürünlerin yan etkileri olmadan güzelleştirmek için kullanılabilir. Ayrıca gliserin yağsızdır ve komedojenik değildir, yani gözenekleri tıkamaz. Tıkanmış gözenekler çatlaklara yol açar, bu nedenle yağlı ciltler için gliserin doğru çözüm olabilir.

Güvenli Bir Bileşendir

Gliserinin Cilt Sağlığı Açısından FaydalarıCilt bakımında kullanılacak bileşenlerin seçimi söz konusu olduğunda güvenilirlik önemlidir. Cilt sıvıları içeride tutarak, zararlı bakterileri ve virüsleri dışarıda tutar ve hatta vücut ısısını düzenleyerek vücudun korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, sağlıklı cildi destekleyen güvenli ürünler kullanmak gerekir. Bazı parfümler ve kimyasallar cildi kurutabilir, gözenekleri tıkayabilir veya tahrişe neden olabilir. Gliserin gözenekleri tıkamayan, cildi kurutmayan bir yapıya sahiptir ve kullanımı güvenlidir. Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) göre, gliserin genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir. Gliserinin güvenlik seviyesini göstermek için, gliserinin 120’den fazla bebek ürününde ve 15.000’den fazla kozmetik üründe kullanıldığı göz önünde bulundurulabilir. Kozmetik içerik İncelemesine göre, insanlara 50 gün boyunca her öğünde portakal suyunda içerek gliserin alındığında hiçbir toksisite veya yan etki belirtisi görülmemiştir.

Yumuşak Yapısı İle Cildi Nazikçe Temizler

Nazik temizleyiciler ve nemlendiriciler, özellikle sivilceye yatkın kişiler için cildin rahat ve sağlıklı kalması için önemlidir. Akneye yatkın kişilere genellikle ölü deri hücrelerini çıkarmak için eksfoliye ediciler kullanmaları söylenir. Pütürlü, aşındırıcı ovalamalar ölü cilt hücrelerini temizleyebilir ve cildi yumuşak hissettirebilir, ancak aynı zamanda akneye eğilimli ciltler için çok sert olabilir ve çatlama olduğunda daha fazla tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Gliserin, cildi tahriş etmeden pul pul dökülmesini önlemek ve ölü deriyi temizlemek, aynı zamanda nemlendirmek için nazik bileşendir. Akneli bireyler ciltlerini temizlerken kiri ve yağı temizlemek isterler, ancak aynı zamanda cildin dış tabakasına karşı nazik olmaları gerekir. Gliserin yumuşak olması ile kuru cilde sahip kişiler için de idealdir. Tüm cilt tiplerinin nazikçe temizlenmesinde tahrişi önleyerek cilt temizliği yapılmasına olanak tanır.

Cildi İyileştirir

Cildin kuru, hasar görmüş ve çatlak olduğu yerlerde gliserin iyileştirmeye yardımcı olarak cildin nemini artırabilir. Gliserin, egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına yardımcı olmak ve çatlamış deriden kaynaklanan yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Genel olarak gliserin, cilt fonksiyonunu iyileştirerek, yara iyileşme sürecini hızlandırır ve cildi tahriş edici maddelere karşı koruyarak cilt sağlığını destekler. Gliserin, antimikrobiyal etkiler bile göstermiştir.

Cildi Nemlendirir

Gliserin bir sünger gibi davranır ve kendine daha fazla nem çekmektedir. Aynı zamanda cildin buharlaşmasını yavaşlatmaya yardımcı olarak kışın ortasında cildin nemli ve nemli kalmasına yardımcı olabilir. Birkaç bilimsel çalışma, gliserinin cildi etkili bir şekilde nemlendirdiğine dair kanıt sağlamaktadır. Örneğin, Asya Güzellik ve Kozmetoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, gliserin içeren kremleri gliserin içermeyen kremlerle karşılaştırılmıştır. Araştırmacılar, hem gliserin hem de silikon yağı içeren kremin en yüksek nemlendirme değerine sahip olduğunu ve gliserin içermeyen kremaya kıyasla en uzun süre hidrasyonu tuttuğunu tespit etmişlerdir. Gliserinli krem, cilt hidrasyonunu artırma ve su kaybını azaltma konusunda üstün bir yetenek sergilemiştir.
Gliserinin Cilt Sağlığı Açısından FaydalarıThe Journal of the Japanese Society of Balneology, Climatology and Physical Medicine’de yayınlanan bir başka çalışmada, banyo suyuna ve kuru cilde gliserin eklenmesinin etkileri araştırılmıştır. Araştırmacılar, gliserinle suda yıkanan katılımcıların, gliserin kullanmayan gruba kıyasla ön kol ve alında cilt nem seviyelerinde önemli iyileşme göstermiş ve vücudun diğer bölgelerinde nem seviyelerinde önemli iyileşme gösterdiği tespit edilmiştir. Gliserin ve ılık su banyosunun cildin nemini koruduğu ve cilt rahatsızlıklarını önlediği sonucuna varılmıştır. Son olarak, 2015 yılında yayınlanan bir çalışma, gliserinin önemli ölçüde tahriş edici ve iltihap önleyici özelliklere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

Cildi Korur

Kış aylarında nem seviyeleri dışarıda düşer ve soğuk hava ciltdeki nemin hızla buharlaşmasına neden olur. Sonuç olarak, kış havası cildi kuru, çatlak ve pul pul hale getirebilir. Cilt bariyeri bozulduğunda, yaralara ve enfeksiyona karşı daha duyarlı hale gelir. Gliserin içeren nemlendirici bir losyon, ciltteki nemi hapseder ve özellikle ellerin, ayakların, dirseklerin, dizlerin ve vücudun normalde kuruyan diğer kısımlarının korunmasında yardımcı olabilir. Gliserin ayrıca cildi rüzgârın veya kuru iç havanın etkilerinden korumaya yardımcı olabilir. Cildi daha fazla korumak için duştan sonra cildi nemlendirici gliserin uygulamak iyi bir fikirdir. Gliserin, doğal yağları vücuttan uzaklaştırdıktan sonra ciltteki nemi tutmaya yardımcı olur. Cildi yumuşak, pürüzsüz ve korumalı tutmak için sert temizleyiciler içeren sabunlar yerine gliserinli sabunu tercih edilmelidir. Yıl boyunca nemlendirici özelliklerinden yararlanmak için gliserin her gün cilt bakım rutinine dahil edilebilir.

Gliserin Diğer Bileşenleri Çözücü ve Koruyucu Etkilidir

Tüketiciler veya kişisel kullanım için kendi gliserinli cilt bakım ürünleri üretiliyorsa, gliserin tüm diğer sağlık yararlarına ek olarak koruyucuya etkiye sahip olduğunu da bilmek gerekir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre gliserin, olağanüstü antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Bitkisel özler içeren cilt bakım ürünlerinde hem çözücü hem de koruyucudur.

Kaynakça:
https://www.ah18c.com/en-us/news/benefits-of-glycerine-for-skin-care
https://www.paulaschoice.com/expert-advice/skincare-advice/best-products/benefits-glycerin-skincare.html
https://skinkraft.com/blogs/articles/glycerin-for-face

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.