Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Aegean Airlines Nasıl Bir Havayoludur?

0 897

ProjectAirbusA321-231AegeanAirlines_SX-DGA3Aegean Airlines, Yunanistan’ın en büyük ve en şöhretli havayoludur. Olympic ile birlikte çalışan, Aegean Airlines, aynı zamanda bir Star Alliance üyesidir. Yunanista’nın Atina şehrinde bulunan ve aynı zamanda da ülkenin en büyük havalimanı olmaz özelliğine sahip Elefterios Venizelos Havalimanı’da hubu bulunan Aegean, Avrupa’nın birçok noktasına uçuş gerçekleştirebilmektedir. Şirket 2010 yılında, 1997 yılında Lufthansa tarafından kurulan Star Alliance bünyesine katılmıştır. Bu oldukça önemli sayılabilecek bir üyeliliktir. Bu sayede Aegean Airlines, hem uçuş kalitesini artırmış hem de ortak uçuşlar yapabilme şansını elde etmiştir.

aegean_pic1999 yılında hizmete başlayan Aegean Airlines, aslında 1987 yılında Aegean Aviation adı altında kurulmuş bir şirkettir. Ancak Aegean Airlines adıyla ise 28 Mayıs 1999’da hizmete başlamıştır. Şirkey ayrıca Yunanistan’ın bir diğer havayolu şirketlerinden biri olan Olympic Air’ı da bünyesinde bulundurmaktadır. Şirket tamamıyla Aegean Airlines’a aittir. Şirketin merkezi, Yunanistan’ın Kifisia şehrinde bulunmaktadır. Şirket yıllık yaklaşık oarak 80 milyon $ gibi bir kar elde etmektedir. Şirketin toplam geliri ise, yıllık 912 milyon $ civarındadır.

Aegean Airlines, ana durak merkezi olan Elefterios Venizelos Havalimanı dışında ayrıca, Selanik Uluslararası Havalimanı ve Larnaca Uluslararası Havalimanı’na da birçok uçağını bırakabilmektedir. Bu sayede daha farklı noktalara hizmet sunabilen Aegen Airlines, daha güçlü bir havayolu şirketi olabilmeyi amaçlamaktadır. Aegean Airlines, 2014 yılında ”En İyi Bölgesel Havayolu” seçilmiştir. Aegean Airlines, bu anlanda alabileceği tek ödülü alarak oldukça başarılı bir iş çıkarmıştır. Şirketin birçok uçağı bulunmaktadır. Ancak bu uçakların tamamı, kısa ve orta menzilli uçuşlar için kullanılan tipte uçaklardır. Buda Aegean Airlines’ın 5 saatlik bir uçuş süresinden daha uzun süren yolculuklarda bilet satamayacağı anlamına gelmektedir. Kalkış yeri Atina olduğundan Avrupa ve Ortadoğu dışında herhangi bir güzergaha uçuş yapılamamaktadır. Şirketin 1999 yılından itibaren bünyesinde bulundurduğu uçak modelleri ise şunlardır: 1 adet Airbus A319-100, 30 adet Airbus A320-200 ve son olarak 7 adet Airbus A321-200.

aegean_air3_1Bu anlamda 2010 yılına dek Yunan vatandaşlarına ciddi bir sorun yaratan Aegean Airlines, ülkenin en büyüğü olmasına rağmen okyanus ötesi uçuşlar gerçekleştiremiyordur. Ancak 2010’da Star Alliance, ile ortaklık anlaşmasına imza atan Aegean Airlines, bu sayede doğrudan bilet satarak Amerika ve Asya’ya yolcu gönderebiliyor hale gelmiştir. Ortaklık gereği, Aegean Airlines’dan bilet satın alan bir kişi, şirketin Star Alliance üyesi olması sebebiyle, başka bir havayolu aracılığı ile aktarma yaparak istediği destinasyona ulaşabilecektir. Star Alliance’ın Lufthansa ve Lufthansa Grup’ta yer alan Swiss ve Austria şirketleri ile Türk Hava Yolları’nı da bünyesinde bulundurması, Aegean Airlines yolcularına çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku