Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Podgorica Nasıl Bir Şehirdir?

0 282

Podgorica, Avrupa ülkelerinden Karadağ’ın en önemli ve en popüler şehri olarak bilinir. Bir balkan ülkesi olan Karadağ’ın Sırbistan ile ayrılması sonucunda ülkenin başkentine dönüşen Podgorica, kısa sürede ülkenin beyni haline gelmiştir. Balkan şehirleri arasında son derece popüler bir destinasyon olan Podgorica, Karadağ’ın turizm gelirlerinin aslan payını karşılayan bir şehir olarak da gözümüze çarpmaktadır. Bir dönem için Osmanlı İmparatorluğu himayesi altında kalmış olan Podgorica, bu dönemde çok sayıda Müslüman’ın rahatça hayatını sürdürdüğü önemli merkezler arasında yer almakta idi. Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlarda parçalanması sonucunda bölgede irili ufaklı çok sayıda devlet ortaya çıkmıştır. II. Dünya Savaşı sonrası da Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti topraklarına katılan Podgorica, bu dönemle beraber ciddi anlamda asimilasyonlarla karşı karşıya kalsa da Yugoslavya’nın parçalanması ile beraber özgürlüğüne tekrar kavuşmuştur. 1990’lar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılması benzer rejim ile hayatını sürdüren Yugoslavya’yı da ciddi anlamda etkilemiştir. Yaşanan ayaklanmalar sonucunda Yugoslavya tamamen parçalanmıştır.

İPodgorica Nasıl Bir Şehirdir?lk parçalanma sonucunda 5 devlete ayrılan Yugoslavya’da son olarak Sırbistan Karadağ devleti hukuki açıdan tek bir uluslar arası yetkiyi ortak kullanmakta idi. Ancak sonrasında Karadağ’da Sırbistan’dan ayrıldı ve Podgorica, ülkenin başkenti oldu. Bu ayrılma ile Podgorica, ülke için en önemli merkez haline geldi ve şehir adeta baştan dizayn edildi. Podgorica, ülkenin siyasi merkezine dönüştüğünden bölgede meclis faaliyetleri yürütülmeye başlandı. Podgorica, başkent olması sebebiyle ülkenin en gözde mekanları arasına dahil oldu ve şehir Karadağ ekonomisinin incisine dönüştü. Adriatik Denizi’ne kıyısı bulunana Karadağ’ın Adriatik Denizi’ne kıyısı bulunmayan başkenti olan Podgorica, yine de bölgede yer alan ve Makedonya ile ortak olunan göle komşu olmuştur. Bu da bölge halkının deniz özlemini kısmen de olsa dindirmeyi başarmıştır. Bölge son derece eski bir tarihe sahiptir. Resmi kayıtlara göre Podgorica’nın yer aldığı topraklar 11. yüzyıl öncesinde keşfedilmiştir. Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunun Podgorica’da yaşadığını vurgulamalıyız.

Karadağ nüfusunun yüzde 30’luk kesimi Podgorica sınırları dahilinde yaşamaktadır. Bu da yaklaşık olarak 190 bin kişiye tekabül etmektedir. Bu da şehri ülkenin en önemli şehri kılmaktadır. Podgorica, yer altı zenginlikleri ile de meşhurdur ancak bu zenginliklerin çok az bir yüzdesi kullanılmıştır. Bu anlamda şehir bakir konumdadır ve bu da başta Sırbistan olmak üzere bölge ülkelerin iştahını tarih boyunca hep cebetmiştir. Podgorica’ya demiryolu ile ya da karayolu ile ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra bölgeye havayolu ile de ulaşabilirsiniz. Podgorica, Karadağ’ın Avrupa Birliği’ne üye olması sonrasında daha da yatırımlara açık olacaktır. Ancak henüz Karadağ resmi bir başvuru yapmamıştır. Buna rağmen bölgede yer alan Sırbistan’a nazaran Avrupa Birliği’ne daha rahat üye olacağı düşünülmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.