Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stresin İnsan Bedenine Olan Etkileri

0 266

Stresin İnsan Bedenine Olan EtkileriStres küçük büyük her yaşta insanın yaşadığı iç sıkıntı ve sorunların oluşturduğu olumsuz koşullardan oluşan bir takım duygu karmaşasıdır. Stres insan bedenin de oldukça olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu olumsuz sonuçlar ise insanın yaşam kalitesini direk olarak düşürmektedir.
Stres vücutta ilk olarak düşünme yoluyla beyni ele geçirir ve kontrol altına alır. Beyin vücudun en önemli organı olduğu için, stres altında olan beyin vücuda yanlış sinyaller yollayarak işlevsel bozukluklara neden olur. Stres yine bir diğer hayati organ olan akciğerlerde de oldukça olumsuz sonuçlar doğurur ve hastalıklara neden olur. Hatta bir çok akciğer kanseri olan insanın yaşamları boyunca oldukça stresli dönemler geçirdiği gözlemlenmiştir. Yada bir diğer bulgu yine akciğer kanseri olmuş bir çok kişi hayatlarında her şeyi stres yapamamayı öğrendiklerinde yaşamlarının daha kaliteli ve sağlıklı olduğunu belirtmişlerdir.

Stresin İnsan Bedenine Olan EtkileriStres beyin ve akciğer gibi yine bir çok organı etkisi altında alarak işlevlerini yavaşlatır yada bozar. Örneğin aşırı stres altında olan bir insanın vücudu kan akışını hızlandırarak, nabız ve kalp atışını olumsuz etkiler. Ayrıca yine oldukça stresli olan insanların sindirim sistemlerinin olması gerekenden fazla çalışarak bir çok vitamin ve minerallerin vücutta emilemeyerek geri dışarı atılmasına neden olur. Bu da sonucunda vitamin eksikliği başata olamak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarır.
Stres altında olan insanları bir çok psikolojik rahatsızlığa çok daha kolay girdikleri göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Ayrıca stresli insanların bir çok konuda başarısız oldukları gözlemlenmiştir. Bunlar ise şu şekildedir:

Stresin İnsan Bedenine Olan Etkileri-İnsanlarla iletişim de zorluk
-Derslerde düşüş ve algılamama
-Sınavlarda duraksayarak başarısız olma gibi bir çok konuda olumsuzluk sağlar.
Stres yukarıda da belirttiğimiz gibi başta sağlık olmak üzere sosyal ilişkiler ve eğitim alanında oldukça sıkıntılı durumlara sebebiyet vermektedir.Bu sebeple, hayatlarında stres var olan insanların yaşam kaliteleri ve ortalama yaşam süreleri diğer insanlara oranla oldukça düşük seviyededir. Eğer iyi bir yaşam hayali kuruluyorsa ilk olarak hayatınızdan stresi çıkararak onunla baş etme yöntemlerini öğrenmekte fayda vardır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.