Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Stuttgart Nasıl Bir Şehirdir?

0 764

Stuttgart Nasıl Bir Şehirdir?Stuttgart, Avrupa ülkelerinden Almanya’nın sınırları dahilinde yer alan bir şehirdir. Ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Stuttgart, Almanya için tarih boyunca sürekli bir şekilde stratejik öneme sahip olmuştur. Bu Prusya İmparatorluğu döneminde de aynen süre gelen bir durum olarak karşımıza çıkar. Stuttgart, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlıdır, bu eyaletin en önemli yerleşim yeri olan Stuttgart aynı zamanda da başkent konumu ile dikkat çeker. Almanya’nın güney kesiminde yer alan Stuttgart, tıpkı diğer Alman şehirleri gibi son derece gelişmiş bir coğrafya üzerinde kuruludur. Ekonomik olarak Almanya’ya ciddi anlamda katkı da sunan bu şehir, dünyaca ünlü Alman otomotiv markası Mercedes’in de ana vatanı olarak bilinir. Mercedes markasının merkezi ve de ana fabrikası Stuttgart şehrinde yer alır. Almanya’nın en eski şehirlerinden olan Stuttgart, ilk olarak 10. yüzyılda temelleri atılan kentlerden biridir. Bu yüzyıl aslında Avrupa kıtası için çok eski olmasa da yine de Almanya için eski olarak kabul edilebilir. Çünkü Almanya diğer birçok Avrupa ülkesi gibi doğrudan imparatorluk olarak vücut bulmamıştır. Onun yerine küçük prensliklerden oluşmuş olup, bu prensliklerin bir araya gelmesi sonucunda Almanya İmparatorluğu oluşmuştur.

Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinin başını çeken Stuttgart, stratejik olarak da oldukça önemli olarak kabul edilen bir noktada yer alır. I. ve de II. Dünya Savaşlarında son derece kritik bir rol oynamış olan Stuttgart, Almanların savaş esnasında geri çekilmeye başlamasıyla beraber müttefik ülkelerce çok ağır bir şekilde bombardımana maruz kalmıştır. Özellikle de geceleri çok şiddetli saldırılara uğrayan önemli Alman şehirlerinden biri olan Stuttgart, savaş sırasında adeta tam anlamıyla yıkıma uğramıştır. Bu yıkım sonrasında nüfusunda da ciddi anlamda bir yok oluş yaşandığı gözlemlenen Stuttgart, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından son sürat tekrardan inşa edilmiştir. Şehir, halen tipik olarak bir Alman şehri olduğunu mimarisi ile açık bir şekilde göstermektedir. Şehir merkezinde 700 bine yakın insanın yerleşik olarak hayat mücadelesi verdiği Stuttgart, tüm sınırları nazara alındığı vakitse tam bir metropol gibi yoğun bir nüfusa sahiptir. Bu anlamda Stuttgart nüfusunun tamamı 5,2 milyon seviyelerindedir. II. Dünya Savaşı sonrasında toparlanma çabalarıyla birçok göçmen alımı yapan Almanya’nın göçmenler için en önemli şehirlerinden olan Stuttgart, Türklerin de yoğun olarak yaşadığı bir yerleşim yeridir.

Stuttgart Nasıl Bir Şehirdir?Almanya’nın tüm şehirleri nazara alındığı vakit, ilk 4 içersinde yer alan Stuttgart, bu anlamda son derece önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğu ekonomisi ile de dikkat çeken Stuttgart, bir bakıma Avrupa Birliği için de son derece büyük bir öneme sahiptir. Tarih boyunca toprakları üzerinde Roma İmparatorluğu gibi birçok medeniyeti de ağırlamış olan Stuttgart, Almanların tarihini anlatan en önemli yerleşim yerlerinin başında gelir. Stuttgart şehrine ulaşmak için çok sayıda alternatifiniz bulunur. Bunlar arasında direkt olarak uçuş hizmeti veren havayolları da vardır. Stuttgart, önceden de dediğimiz gibi Mercedes şirketinin merkezi konumundadır. Ancak bunun yanı sıra şehir Porsche, Daimler AG, Bosch gibi dünyaca ünlü Alman şirketlerini de ağırlar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku