Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Nokia Morph: Geleceğin Cep Telefonu

6 501

nokia.jpg

Nokia’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Morph isimli konsept çalışması New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’nde(MoMA) basının ve teknoloji meraklılarının huzurunda tanıtıldı. Bu konsept çalışması, nanoteknolojinin ve OLED ekranların cep telefonları üzerindeki etkilerini açık şekilde gözler önüne seriyor. Telefonunun özellikleri saymakla bitmiyor fakat burada birkaç çarpıcı fonksiyonuna dikkat çekmek istiyorum.
nokia2.jpgCihaz OLED ekran yapısı sayesinde tamamen kıvrılabilir yani elinize bilezik olarak bile takabileceğiniz forma girebiliyor. Dilediğiniz gibi esneyebilen yapısını, istediğiniz zaman da dümdüz hale getirip özel QWERTY klavyesiyle yazı yazabilirsiniz.

Bir diğer çarpıcı özellik ise, cihazın üzerinde kir tutmaması ve kendi kendini temizleyebilmesi. Nanoteknolojinin nimetlerinden biri de bu ve cihazın üzerindeki her türlü parmak izi ve tozu kendi kendisine yok edebiliyor. Bu sayede her zaman parlak ve çekici bir görünümde kalmayı başarıyor.

Cihaz enerji konusunda da devrim niteliğinde olan ve “Nanograss” olarak adlandırılan yepyeni bir teknoloji kullanıyor. Bu teknolojiyle cep telefonu güneş enerjisinden faydalanabiliyor. Yani cihazın zaten çok yüksek kapasiteli olan pilinin ömrü, telefon güneşi gördüğü sürece artıyor. Bir yandan pil kullanılırken diğer taraftan kendini şarj ediyor. Ayrıca ileride hidrojen kullanan yakıt pili teknolojisinin gelişmesi ve çok ince bir yapıya getirilmesiyle, pil sorununun tamamiyle ortadan kaldırılabileceği söyleniyor. Zira cihazın kullanılmaya başlanması için yaklaşık 7-8 senelik bir süre öngörülüyor ve bu sürede kimbilir daha ne gelişmelere tanık olacağız.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku