Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daihatsu Nasıl Bir Markadır?

0 874

Daihatsu Nasıl Bir Markadır?Daihatsu, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın ticari faaliyet gösteren dünyaca ünlü firmaları arasında yer alır. Bu şirket, ağırlıklı olarak makine sanayinde faaliyet gösterir ve de ayrıca birçok alanda çeşitli üretimler de yapar. Daihatsu tam anlamıyla bir motor üreticisidir dersek bu ifade sonuna kadar doğru bir anlatım olur. Ülkenin en eski motor üreticileri arasında yer alan Daihatsu, ağırlıklı olarak içten yanmalı motorların üretimi ile ilgili faaliyet yürütür. Bu alanda elde edilen başarılı sonuçlar sonrasında Japonların önemli otomotiv markalarından biri haline de dönüşen Daihatsu, ”off-road” olarak tabir edilen arazi araçlarının üretimine başlamış ve de oldukça başarılı bir grafik çizmiştir. Japonya’nın en önemli markalarından biri haline gelen Daihatsu, şirket merkezini Osaka şehrine bağlı Ikeda ilçesinde bulundurur. Şirket aktif olduğu dönemle beraber küresel bir marka haline gelmeyi başaran ender dünya markalarından birisidir. Başarılı giden süreç sonucunda şirket, 2016 yılında Japonya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota ile ortaklık kurmuş ve Toyota şirketi tamamen alarak kendi bünyesine katmıştır.

Bütün hisseleri ile beraber Toyota’ya katılan Daihatsu, günümüz itibariyle sadece ama sadece otomobil endüstrisi alanında faaliyet göstermektedir. Bu anlamda Daihatsu markası Toyota çatısı altında başarılı bir şekilde yaşatılmaktadır. Resmi olarak 1 Mart 1907 tarihinde kurulan şirket, 110 yılı aşkın otomobil üreten geçmişiyle son derece tecrübeli bir marka haline gelmiştir. Toyota ile yapılan birleşim sonrasında daha da güvenli bir hale gelmeyi başaran Daihatsu, üretimlerine hızla devam etmiştir. Şirket küresel bir marka olup, bünyesinde 12 bine yakın kişiyi istihdam eder. Yıllık geliri ile de Toyota’ya katkı sunan Daihatsu, 13,4 milyar dolarlık bir yıllık gelire sahiptir ki bu oldukça yüksek bir rakamdır. Bu rakamın 4 milyar doları ise net kar olarak karşımıza çıkar. Şirketin adı, motor üretmesiyle ilgili olarak bu şekilde konulmuştur. Türkçeye çevirdiğimiz vakit, isim ”motor okuyucu” şeklinde çevriliyor.

Daihatsu Nasıl Bir Markadır?Japon otomobil sanayisinin en önemli örneklerinden biri olan Daihatsu, kurulduğu dönemde ilk olarak sadece motor üretse de burada elde edilen başarılar sonrasında şirket, otomobil üretimine de ağırlık vermeye karar vermiştir. Otomobil üretmeye başlayan Daihatsu, ilk önce doğal olarak Japonya iç pazarına hizmet etmiş ve de burada oldukça iyi satış rakamlarına ulaşmıştır. Japonya iç pazarında elde edilen başarılı sonuçlar sonrasında yönünü Japonya dışına çeviren Daihatsu, öncelikle Asya pazarına açılmıştır. Asya sonrasında Avrupa’ya da açılan Daihatsu, özellikle de Doğu Avrupa ülkelerinde ki Türkiye de bu kategoride yer alır, son derece hatırı sayılır satışlara ulaşmıştır. 2016 yılında Toyota ile kurulan ortaklık sonrasında daha da güçlenen marka, halen otomobil üretimi yapmaya devam etmektedir. Ancak 2013 yılında Daihatsu, Avrupa pazarından çekildiğini de duyurmuştur. Bu kararın alınmasında ulusal para birimi olan yenin son derece değer kaybetmiş olması önemli bir rol oynamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.