Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çin Vizesi

0 384

Asya’nın köklü ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti, siyasi olarak birçok gelişmiş ülkeye vize uygulamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti’nin buradaki gayesi, karşılıklılık esasına dayalı bir sistemi tüm üçüncü ülkelere kabul ettirmektir. Bölgenin en önde gelen ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti, son 15 yıl içersinde yaptığı atılımlarla dikkatleri üzerine çekmiş bulunmaktadır. Ancak her ne kadar ekonomik anlamda ciddi bir ivme kazansa da ülkenin refah seviyesi kişi başına düşen milli gelir hesaba katılacak olursa dünyanın en gelişmiş ülkelerinin altıda biri oranındadır ki bu oldukça düşük bir orandır. Ancak iç refaha bakıldığında Çin Halk Cumhuriyeti topraklarında yaşayan insanların birçoğunun kazancı kendi yaşamlarını başarılı bir şekilde idame ettirebilecek düzeydedir. Her ne kadar iç refah sağlansa da dünyanın en gelişmiş ülkeleri Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bu vize uygulaması Çin gibi kalabalık bir ülke için zorunlu görülmüştür. Bu anlamda Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları, Avrupa Birliği ve Ekonomik Alanı ülkeleri ve de Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelere vize almaksızın seyahat etme imkanına sahip değildirler.

KÇin Vizesiendi vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelere Çin Halk Cumhuriyeti de aynı şekilde karşılıklılık esası uyarınca vize uygulamasına gitmektedir. Ancak Çin başını Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin çektiği bir gurup ülke vatandaşına 72 saate kadar sadece belirli şehirlerin havalimanlarından giriş yapılması şartı ile vize muafiyeti sunmaktadır. Ancak bunun belirli şartları vardır. Öncelikle kişinin 72 saat içinde Çin Halk Cumhuriyeti’ni terk edeceğine dair dönüş ya da devam bileti olmak zorundadır. Bu en önemli şarttır. Bu kişiye transit vize adı altında ülke topraklarına giriş imkanı sunar. Türkiye henüz bu kapsama dahil edilmemiştir. Ancak ileride edilme ihtimali mevcuttur. Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi kimseler Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirecekleri seyahatler için Çin Halk Cumhuriyeti’nin yetkili makamlarınca düzenlenmiş geçerli bir vizeye sahip olmak zorundadır. Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişi seyahat amacına göre vize başvurusu yapmalıdır. Turistik, ticari, aile birleşimi, çalışma, öğrenci vizesi gibi çeşitli vize kategorileri mevcuttur.

Türk vatandaşlarının genel olarak tercih ettiği vize kategorisi ”L” vizesidir. Bu turistik amaçlı olup, Çin Halk Cumhuriyeti topraklarında belirli bir ikamet etme imkanı sunar. Çin Halk Cumhuriyeti’ne vize almış olmak, ülkeye giriş bağlamında mutlaklık sağlamaz. Vize sahibi kişinin ülkeye girişine gümrük memuru karar verir. Bu anlamda Türkler çok büyük sıkıntılarla karşılaşmıştır. Geçerli vizesi olup da ülkeye alınmayan yüzlerce Türk turist bulunmaktadır. Vize başvurusu yapmak isteyen kişi:

-2 adet vesikalık fotoğraf,

-Pasaport fotokopisi (tüm damga içeren sayfalar da dahil),

-Kimlik belgesi,

-Sicil kaydı,

-5000 Amerikan Dolarına tekabül eden meblağın kartınıza bağlı banka hesabı ekstresi,

-Uçak bileti (gidiş-dönüş / gidiş-devam)

-Konaklanılacak mekana ilişkin belgeler (rezervasyon / sözleşme v.s.).

Yukarıda yer alan belgeler haricinde Çin Halk Cumhuriyeti sizin özel koşullarınız uyarınca ek belge talebinde de bulunabilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku