Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tıkalı Kulakları Açmak için Sekiz Evsel Uygulama

0 478

Tıkalı Kulakları Açmak için Sekiz Evsel UygulamaKulaklar önemli organlardır. Ses dalgalarını işitmek için yorumlarlar ve vücutta dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Kulakların ses dalgalarının akmasına ve kulak zarının dışarı akışına izin veren bir kanalı vardır. Ne yazık ki, kulakların hem dışarıda hem de içinde bulunan faktörler nedeniyle tıkanabileceği zamanlar vardır. Tıkanmış kulaklar bir kişinin işitme duyusunu ve denge hissini etkileyebildiği gibi ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

*Nedenleri

Tıkanmış kulakların daha yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

*Kulağın Barotravması

Ayrıca “uçak kulağı” olarak da bilinir, bu durum, uçak üzerindeyken değişen hava basıncı nedeniyle kulak uygun şekilde basınç uygulayamadığında ortaya çıkar.

*Kulak enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonu, sıvının tıkanmasına neden olabilecek sıvı üretiminin artmasına neden olabilir. Ayrıca, orta kulak iltihabı olarak da bilinir. Kulakta sıvı biriktiğinde kulak enfeksiyonu oluşur. Virüs veya bakteri sıvı içinde çoğalmaya başlar. Bu ağrı ve tıkanmış kulakların hissine neden olur.
İnsanlar genellikle, kafalarında artmış mukus üretimi ile sonuçlanan başka bir hastalığa sahip olduktan sonra kulak enfeksiyonu geçirirler. Ekstra sıvı ve mukus kulakları etkileyebilir ve kulak enfeksiyonlarına katkıda bulunabilir.

*Earwax impaksiyonu

Aşırı kulak püskürmesi, kulak kanalını tıkayabilen ve tıkanmış kulak hissi yaratan balmumu birikmesine neden olabilir. İşitme cihazlarının takılması kulak kiri implantasyonuna yol açabilir çünkü kulak zarı işitme cihazlarının yerleştirilmesi nedeniyle kolayca hareket edemez.

*Kulakta yabancı cisim

Bazen, bir kişinin kulaklarını temizlemek için kullandığı küçük cihazlar, örneğin pamuklu çubuklar, kulak kanalına takılabilir. Çocuklar ayrıca küçük bir maddeyi kulaklarından birine yapıştırarak tıkanma hissi yaratabilirler.

*Yüzücü kulağı

Tıkalı Kulakları Açmak için Sekiz Evsel UygulamaBu durum, kişinin kulağı suya maruz kaldığında ve kulağa su girdiğinde enfeksiyona neden olur. Yüzücüler bu durumu en çok hissediyor olsalar da, yüzücülerin kulağını duştan veya diğer nemli ortamlardan korumak mümkündür. Genel bir kural olarak, tıkanmış kulaklar için sadece doğal ev içi tedavilerin kullanılması önemlidir. Tıkanmanın nedenine bağlı olarak kulakların açılmasını sağlamak için sekiz ipucu. Kulaklar doğal olarak kulak kiri üretir. Vücudun çiğneme ve konuşma gibi doğal hareketleri genellikle kulak kanalını kulak kanalından dışarı çıkarmaya yardımcı olur.

1. Balmumu

Kulak kiri çok zor ve aşırı birikmiş olabilir ve kulak kanalını doğal olarak terk etmek için birikmiştir. Bu birikme olduğunda, bebek yağı, gliserin veya mineral yağı gibi bazı sıvılar birkaç damla kulağa akıtmak yoluyla yardımcı olabilir. Kulakta 2-3 damla kiri yumuşatmaya yardımcı olabilir, böylece daha kolay çıkartılır.

2. Şırınga

Kulak iğnesi kiri yumuşatmayı sağlayabilir. Bir kişi kendi eczanesinde bir şırınga seti satın alarak işlemi yapabilir. Kulak kiri yumuşatmak için damlalar yerleştirildikten yaklaşık 15 ila 30 dakika sonra, kişi kulağa su vermek için şırınga kitini kullanabilir. Baş dönmesini önlemek için su oda sıcaklığında olmalıdır. Kişinin kulak zarında bir delik varsa bu yolu doktora danışmadan asla denememelidir.

3. Valsalva

Bu manevra, kulaklardaki basıncı yeniden ayarlamaya yardımcı olmaktadır.
Manevrayı gerçekleştirmek için, kişi derin bir nefes almalı, burun deliklerini kıstırmalı, ağızlarını kapatmalı ve sıkışmış burun deliklerine karşı nefes almaya çalışmalıdır. Bu tekniğin çalışması için nefesin aşırı derecede güçlü olması gerekmez.

4. Pasif teknikler

Esneme, kulağınızdaki tüpleri açmaya ve tıkanma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu teknikler, kulakta bulunan östaki tüplerini pasif olarak açmaya ve dolgunluk hislerini ya da tıkanıklıklarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Pasif teknik örnekler şunlardır;

*içme suyu

*sakız

*esneme

*sık yutkunma

5. Kulak Tıkacı

Kulak tıkacı, uçak kulağı yaşayanlara pazarlanmaktadır. Bu cihazlar, hava akışını teşvik etmek ve kulaklardaki basıncı eşitlemek için tasarlanmış özel filtrelere sahiptir. Etkili olduklarını gösteren önemli bir bilimsel kanıt bulunmamakla birlikte, anekdot raporları bu kulak tıkaçlarının işr yarayabileceğini göstermektedir.

6. Dekonjestanlar

Uçmadan önce dekonjestan almak, kulaklara daha fazla baskı uygulayabilen mukoza zarlarının şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Uçak inişleri sırasında kulak baskısının en yoğun ve yaygın yaşandığı anlardır. Kulağın temiz ve kuru tutulması, meydana gelen tıkanmışlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

7. alkol veya sirke sürme

Birkaç damla alkol veya sirke sürmek kulakların kurumasına yardımcı olabilir.

8. Ticari ürünler

Tıkalı Kulakları Açmak için Sekiz Evsel UygulamaBirçok eczane, kulaktan suyu çıkarmak için tasarlanmış paketlenmiş kulak damlaları satarlar. Birisinin kulak zarında bir delik varsa, kulak damlası kullanmamalıdır. Bu ipuçlarına ek olarak, kişi kulağı kuru tutmak için suya maruz kaldıktan sonra bir saç kurutma makinesi kullanabilir veya kulaklarını nazikçe bir havluyla kurutabilir. Yüzme veya banyo yaparken kulak tıkacı takılması da, kulak kanalının derinliklerine giren su riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer bir yaygın kulak problemi kuru kulaklardır.

*Emniyet

Kulak kiri sökme ve kulaklarını tıkamaya yönelik pazarlanan bazı yaygın araçlar güvensiz olabilir ve hatta işitme kaybına neden olma potansiyeline sahiptir. Örneğin kulak kandili. Kulakları temizlemek için pamuklu çubuklar gibi eşyalar kullanılmamalıdır. Bu aletler kulak zarını kulağa daha da itip yeni bakteriler, toz veya kirler ekleyebilir.
Bu maddeleri kullanmanın daha büyük bir riski, kulak kanalında enfekte olabilen kulak zarına veya orta kulağın kemiklerine zarar verebilecek kesimlere neden olabilmesidir. Tıkanmış kulakların farklı nedenleri farklı tedaviler gerektirir.
Birçok durumda, kulakları açmak için bir doktora görünmek en iyisidir. Bazen bir kişi istem dışı olarak evdeki yöntemlerle daha fazla zarara neden olabilir. Tıkanmış kulaklar evde kolayca çözülmezse, kişi aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipse, doktora gitmelidir:

*Ateş bir yetişkinde 40°C’den daha yüksek ise

*Orta şiddetli kulak ağrısı

*Kötüleşen kulak ağrısı

*Kanlı veya irinle dolu kulak

*İşitme değişiklikleri

*Şiddetli baş dönmesi

Doktor kulağı, otoskop olarak adlandırılan özel bir alet kullanarak inceleyecektir. Bu cihaz, doktorun kulak kanalının hemen içine kulak zarını göstermesine yardımcı olmak için kulağa yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Kulak enfekte olursa, doktor kulak içindeki bakterileri azaltmak için bir antibiyotik reçete edebilir. Ne yazık ki, tıkanmış kulaklara neden olan aşırı kulak kökü birikmesini önlemek için bilinen herhangi bir yol yoktur. İnsanlar düzenli kulak kiri temizliği için her 6 ila 12 ayda bir kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanını görerek koruyucu bakım yaptırmalıdırlar. KBB uzmanı, kulak kirini yumuşatan ve birikmeyi önleyen kulak damlaları da yazabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku