Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kepçe Kulak Nedir? Kepçe Kulak Neden Olur?

0 422

Kepçe Kulak Nedir?  Kepçe Kulak Neden Olur?Halk arasında kepçe kulak ya da yelken kulak adıyla bilinen ve kulakta görülen bir şekil bozukluğudur. Kepçe kulak adı verilen kulaktaki bu şekil bozukluğunun nedeninin kulak kıkırdağının zayıf yapısı olduğu belirtiliyor. Kulak kıkırdağının zayıf

 

yapısından dolayı kulak kıvrımlarının gelişiminin yeterli düzeyde olmayıp kulak kepçesinin baş bölgesiyle normalden daha geniş açı yapmasından kaynaklanan kulaktaki bu şekil bozukluğunun genel olarak aileden gelen bir durum olduğu ifade ediliyor. Belirli bir nedene bağlı olmayan kulak yapısındaki bu farklılığın herhangi bir hastalığın belirtisi olmadığı, bununla birlikte kulak kıkırdağının yumuşak olmasının nedeninin ise östrojen hormonu olduğu belirtiliyor.

Kepçe Kulak Nedir?  Kepçe Kulak Neden Olur?Daha Çok Erkekler Rahatsızlık Duyuyor

Doğuştan gelen bir durum olan kepçe kulak ya da yelken kulak adı verilen şekil bozukluğundan daha çok çocukluk çağında rahatsızlık duyulmaktadır. Yetişkinlik döneminde de rahatsızlık duyulabilen bu durumdan daha çok erkekler etkileniyor. Kadınlar rahatsızlık duydukları bu durumu saçlarıyla örtebilirken, kısa saçlarından dolayı erkeklerde aynı durum söz konusu olamıyor. Dolayısıyla erkekler, kulaklarındaki şekil bozukluğundan kadınlara kıyasla daha çok olumsuz etkileniyor. Rahatsızlık duyulmasında toplumsal algının da rolünün büyük olduğu belirtilirken, kulaktaki bu yapısal farklılığın bazı ülkelerde bir tercih olduğu da ifade ediliyor. Dolayısıyla kültürel yapıya göre kulaktaki bu yapının bazı toplumlarda estetik anlamda tercih edilebilen ve beğenilen bir durum olduğu belirtiliyor.

Kepçe Kulak Nedir?  Kepçe Kulak Neden Olur?Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatla Mümkün

Kulak yapılarından memnun olmayan kişilerin tercih ettiği kepçe kulak düzeltme işlemi için ameliyatsız uygulanan birçok yöntemin kalıcı olmadığı ve bu yöntemlerin zararlı olabileceği yönünde uzmanlar uyarıyor. Kepçe kulak düzeltme işleminin kalıcı olması için en uygun yöntemin ise cerrahi yöntem olduğu belirtiliyor. Kulak kepçesinden memnun olmayan bireyler için otoplasti adı verilen kulak kepçesi ameliyatı ile bu durum düzeltilebiliyor. Ameliyat için 5 yaş sonrası her bireyin ameliyat için uygun olduğu belirtiliyor. Genel anestezi ya da yetişkin bireyler için lokal anestezi altında yapılabiliyor. Daha çok, saçlarıyla gizlemek gibi bir avantajı olmayan erkeklerin tercih ettiği bir durum olan kepçe kulak düzeltme ameliyatı ile yeni bir kulak kepçesi yapılabiliyor. Bunu yapabilmek için vücudun başka bir bölgesinden kıkırdak alınıyor ve bir kulak kepçesi oluşturuluyor. Bunu yaparken de kulak kepçesi ile baş arasındaki açı uygun biçimde oluşturulmaya çalışılıyor.

Ameliyattan Sonra İz Kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatı estetik nitelikte bir ameliyat olduğu için ameliyattan sonra görüntünün olabildiğince doğal olması gerekiyor. Dolayısıyla bu durumda herhangi bir ameliyat izi tercih edilecek bir durum değildir. Ancak uzmanlar, operasyonun kulak arkasından yapıldığını ve bu nedenle de herhangi bir ameliyat izinin görünmediğini ifade ediyor.

Kepçe kulak ameliyatının süresinin ise ortalama 1-2 saat sürdüğü ve ameliyatı yapılan hastanın aynı gün evine gidebildiği söyleniyor. İyileşme sürecinin ise 3 ile 4 haftada gerçekleştiği belirtiliyor.

Kepçe Kulak Nedir?  Kepçe Kulak Neden Olur?Ameliyata Karar Vermeden Önce

Kulak kepçesinden memnun olmayan kişiler için otoplasti yöntemi ile kulak kepçeleri düzeltilebilmektedir. Otoplasti adı verilen kulak kepçesi düzeltme ameliyatını, kulak burun boğaz uzmanları ve plastik cerrahlar yapıyor. Kulak kepçesi düzeltme ameliyatından önce alanında uzman bir doktora başvurulması önemlidir. Ameliyattan önce yapılacak muayene ile kepçe kulak ameliyatına gerek olup olmadığı, ameliyatın her iki kulağa da uygulanmasının gerekip gerekmediği gibi durumlar belirlenerek detaylı bir şekilde hasta bilgilendirilir. Ameliyatın öncesinde hastanın yapması ve dikkat etmesi gerekenler ile ameliyat sonrasında yine hastanın yapması veya yapmaması gerekenlerle ilgili detaylı ve gerekli bilgilendirme yapılmalı, ameliyattan sonra oluşabilecek risklerin olup olmadığı ya da risk varsa bu risklerin ne olacağı da öğrenilmelidir.

Kaynakça:
http://www.hisarhospital.com/tr/saglik_rehberi/kepce-kulak-duzeltilmesi-otoplasti-290
http://www.emreilhan.com/kepce-kulak-ameliyat-suereci

Yazar: Mehtap Özdemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku