Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kulak Tüpü Ameliyatı Başarılı Sonuç Verir mi ?

0 412

Kulak Tüpü Ameliyatı Başarılı Sonuç Verir mi ?Kronik kulak iltihabı olan kişilerde kulak içinde sıvı yapışkan hale gelir ve kulak bu sıvıyı boşaltamaz. Bu durumda orta kulak iltihabı oluşur ve ileri dönemde kemiği eritmeye başlar. Hatta beyine kadar ulaşan iltihap menenjit hastalığına bile sebep olur. Hastalarda bu durumun düzeltilmesi için hem ilaç tedavisi uygulanır, hem de kulak tüpü takılır. Bu tüp orta kulaktaki hava akımını sağlar. Kulağın arka tarafından yapılan bir kesi ile iltihap boşaltılır. Bazı hastalarda da kulak zarındaki deliğin tamir edilmesi için ameliyat yapılır. Bu uygulamaların yapılmaması halinde kişide işitme kaybı görülmeye başlar ve kişinin yaşam kalitesi bozulur. Kulak tüpleri plastik ya da teflon malzemeden imal edilmiştir ve enfeksiyon oluşturmayacak maddelerle kaplanmıştır. Bu tüpler kulakta uzun veya kısa süre kalıp kalmayacağına göre üretilir. Kısa süreli olan tüpler en fazla bir yıl kulakta kalır ve bu süre sonunda vücut tarafından dışarı atılır. Uzun süreli olan tüpler ise, genellikle bir doktor tarafından yerinden çıkarılır.

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak tüpü ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Kulak zarına 2 mm kadar bir kesi açılır ve kulak tüpü buraya yerleştirilir. Kulak zarına açılan bu delik sayesinde orta kulak basıncı dengelenir. Mikroskop altında yapılan bu ameliyat yarım saat kadar sürmektedir. Ayrıca çocuklarda yapılan ameliyatta geniz operasyonu yapılarak östaki borusu açılır. Genellikle bir sorun olmadığında hastalar ameliyattan bir saat sonra taburcu edilirler. Kronikleşen orta kulak iltihaplarında, kulak tüpü takılması gereklidir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Başarılı Sonuç Verir mi ?Kulak Tüpü Kimlere Takılır?

Orta kulakta sık sık kronikleşen iltihaplanmalarda ve işitme kaybının yaşanması durumunda kulak tüpü takılır. Genellikle bu tip sorunlar çocuklarda görülse de yetişkinlerde de görüldüğü olur. Bu duruma eşlik eden denge kaybı ve konuşma bozuklukları, kulak zarında şekil bozukluğu da görülebilir. Çocuklarda genellikle 1 ile 3 yaş arası kulak tüpü takılır. Kulak tüpü ameliyatına karar vermek için, hastanın kulağında 4 aydır süren sıvı birikimi, her iki kulakta sıvı birikimi, işitme kaybı teşhis edilmesi halinde, konuşmada bozukluk olması halinde ve ilaç tedavisine rağmen enfeksiyonun geçmemesi halinde kulak tüpü takılır.

Kulak Tüpü Ameliyatı Başarılı Sonuç Verir mi ?Kulak Tüpü Ne Zaman Çıkarılır?

Kulak tüpünün kulakta en fazla 9 ay durması gerekir. Normalde 1 ay sonra kulak tüpü dış kulak yoluna atılır. Dışarıya atılan tüplerden sonra hastalarda orta kulakta yine sıvı birikmesi olabilir. Bu hastalara tekrar tüp takılması gerekir. Kulak tüpünün geç düştüğü durumlarda, kulak zarında deformasyon olduğu düşünülür. Kendiliğinden düşmeyen kulak tüpleri doktor tarafından alınır. Bazen de kulak tüpleri yıllarca hastalarda kalabilir.

Kulak Tüpü Ameliyatı Başarılı Sonuç Verir mi ?Kulak Tüpü Ameliyatından Sonra

Kulak tüpü ameliyatından sonra, hastaların ağrıları azalır veya tamamen yok olur. Ameliyat olan hastaların kulaklarını sudan korumaları için tıkaç kullanmaları gerekir. Kulak tüpünün takılması, işitme kaybının sona ermesini sağlar. Ayrıca, orta kulak iltihabı bir daha olmaz ve hastanın denge ve konuşa sorunları ortadan kalkar. Uyku problemleri ortadan kalkar.

Kaynakça:
öncesağlık.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.