Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tırnak Yeme Alışkanlığı Tehlikeli Hastalıkların Habercisi mi ?

0 44

Tırnak Yeme Alışkanlığı Tehlikeli Hastalıkların Habercisi mi ?Tırnak yeme pek çok insanda görülebilen bir alışkanlıktır. Genellikle 3-4 yaşından sonra başlar. Bu alışkanlık ergenlik dönemine kadar sürdüğü gibi yetişkinler de tırnaklarını yiyebilir. Ama en yoğun tırnak yenen dönem ergenlik dönemidir. Neredeyse ergenlerin yarısına yakınında tırnak yeme alışkanlığı vardır. Ergenlik çağını rahat atlatan gençler bu alışkanlığı terk ederler. Sadece el tırnakları değil ayak tırnakları bile yenmektedir. Ayak tırnaklarını genellikle kız ergenler yer. Bazen tırnaklar sadece ısırılır ve tükürülür. Tırnak yiyen kişinin tırnakları çok kötü görünür. Özellikle bayanlarda ve görsel olarak ellerin çok göründüğü işlerde bu görüntü karşıdaki insanlar rahatsız eder.Ayrıca birçok hastalığa yol açar.

Tırnak Yemenin Sebepleri:

Genellikle psikolojik etkenlerden dolayı tırnaklar yenir.
Baskı altına alınmış heyecanlardan sonra ortaya çıkar.
Kişi bu davranışın kabul görmeyen bir alışkanlık olduğunu anlayınca pekiştirir.
Güvensizlikten kaynaklanır.
Aile içindeki baskı ve otoriter uygulama, çocuğun sürekli azarlanması, eleştirilmesi, kıskançlık, ilgisizlik, sevgisizlik, gerginlik diğer sebeplerdendir.
Aile içindeki geçimsizlik, anne, babanın sık sık kavga etmesi, kardeşler arasında ayrım ya da ailenin çocuğu aşırı derecede koruması da bu alışkanlığa sebep olur.
Aile içinde biri ya da bir arkadaş tırnak yiyorsa taklit yoluyla da tırnak yenmeye başlar.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Tehlikeli Hastalıkların Habercisi mi ?Tırnak Yeme Alışkanlığını Terk Etmek İçin Yapılacaklar:

Tırnak yiyen çocuğun üzerine çok gidilmemelidir. Özellikle 3- 4 yaşına kadar görmezden gelmek gerekir.
4 yaşından itibaren çocuk tırnak yemeye devam ediyorsa bunun sebepleri araştırılmalıdır. Tırnak yemeyi oluşturan durum tespit edilip bu durum ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.
Bu davranışından vazgeçmesi için çocuk azarlanmamalı, ceza verilmemeli, korkutulmamalıdır. Eğer böyle yapılırsa daha ağır duygusal problemlerin çıkmasına neden olabilir.
Çocuklar gergin ortamlardan uzak tutulmalı, hatta korku filmi sıkıntılı televizyon programları bile seyrettirilmemelidir.
Geceleri tırnak yiyen kişiye eldiven giydirilmelidir.
Parmağa ya da tırnağa zararsız acı sıvı sürülebilir.
Çocuk sosyal aktivitelere yönlendirilmeli, elini ağzına götüreceği durumlarda eline meyve gibi başka meşgul edecek yiyecekler verilmelidir.
Çocuk başarılı olduğu durumlarda ödüllendirilmelidir.
Tırnak yemenin hoş görünmediği anlatılmalıdır.
Tırnaklar derin kesilmelidir.
Manikür, pedikür malzemeleri alınmalı ve tırnakların daha güzel görünmesi sağlanmalıdır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku