Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklar Neden Parmak Emerler?

0 302

Çocuklar Neden Parmak Emerler?Bebekler emme güdüsü ile doğar. Bebek emerek beslenir. Anne sütü emmez ise biberondan mama emer. Bu süreç ilk 6 ay devam eder. Bebek, özelikle anne sütü emerken çok mutludur. Hem kendini güvende hisseder hem de annesi ile arasında duygusal bir bağ kurulmuş olur. Beslenme amacıyla bebeğin ilk 2 yıl emmesi gayet normaldir. Çocuklar 1 yaşına kadar parmak emmelerinde de sakıncalı bir durum yoktur. Emmek sadece beslenmekle ilgili değildir. Bebek anne sütü ya da biberonu, emziği emmeye devam ediyorsa psikolojik olarak emme ihtiyacının bitmemesi olarak düşünülür. Yine uykusu gelen çocuk parmağını emerek uykuya dalmak ister. Bunların yanında diş çıkarma, utanma, sıkılma karşısında da parmak emilir.
Parmak emmenin 4 yaşında bitmesi beklenir. 18 aylık bebeklerde ise bu duruma daha çok rastlanır. Eğer 5-6 yaşından sonra da çocuk parmak emmeye devam ederse bu duruma müdahale etmekte yarar vardır. Çocuğun dişleri ve çenesi için sıkıntılı bir durumdur. Alt ve üst dişler geriye itilir.Bebekler, çocuklar genellikle baş parmaklarını emerler. Bunun bir rastlantı olduğu düşünülmektedir. Parmak emmek kadar kulak çekmek, saç kıvırmak, battaniye, havlu emmek emme durumları da olabilir.Anne sütü emen bebeklerin daha az parmak emdiği görülmüştür. Çünkü anne sütü emerek bebek emme güdüsünü karşılamış olur.

Çocuklar Neden Parmak Emerler?Parmak Emme Nasıl Düzeltilir?

Parmak emmenin zararsız olduğu söylense de aileler bu durumdan rahatsızlık duyar. Ama bu alışkanlıktan çocuk bağırarak, kızarak, tehdit ederek vazgeçirilemez. Eğer bu şekilde davranılırsa daha olumsuz sonuçlar alınır. Öncelikle çocuğun niçin parmak emdiği tespit edilmelidir. Buna göre tedbir alınmalıdır. Parmak emmenin sebebi ortadan kalkmazsa çocuk parmak emmeye devam eder.Çocuğun ilgisi dağıtılmalı, sosyal aktivitelere yönlendirilmeli, birlikte vakit geçirilmelidir. Çocuğun yaşına göre ilgi alanları oluşturulabilir. Küçük ödüllerle de bu alışkanlıktan vazgeçirilebilir. Geceleri eldiven giydirilebilir. Çocuk isterse bu alışkanlıktan vazgeçebileceği telkin edilmelidir. Parmak emmenin hoş görülmediği söylenmelidir.Erken memeden ayırmamak da önemlidir. 2 yaş civarına kadar bebek meme emebilir. Meme emen çocukların gelecek yaşamlarında daha mutlu oldukları, kendilerini güvende hissettikleri saptanmıştır. Bu yüzden anne mümkün oldukça bebeğini emzirmelidir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.