Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Başarılı Bir Roman Yazarı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

0 266

Kimileri ”Anlatsam roman olur!” klişesinden imtina edip ”Yazsam roman olur mu?” sorusunu hayatlarının merkezine alıyor. Bu bakış açısı ile birlikte roman yazarı olmak, öykü yazarı veya şair olmaktan çok daha zor bir yola girmek anlamına geliyor.

Özellikle daha sonra popüler olmuş; ama zamanında yokluk, parasızlık ve hatta evsizlikle sınanmış yazarların hayatları negatif değil, pozitif bir motivasyona sahiptir. Knut Hamsun Açlık romanını yazarken tefecilere borçlanmış, kaldığı pansiyondan kovulmuş ve buna rağmen yazma azminden vazgeçmemiştir. Victor Hugo’nun ölümsüz kabul edilen eseri Sefiller, 50’den fazla yayınevi tarafından reddedilmiş, ama günümüze bir dünya klasiği olarak adını altın harflerle yazdırmıştır.

Başarılı Bir Roman Yazarı Olmak İçin Yapılması GerekenlerBaşarılı bir roman yazarı olmak için yapılması gerekenler adım adım tatbik edilmeli ve yazma edimi bir hobiden çok bir yaşam biçimi olarak kabul edilmelidir.

Dünya Ülkelerinin Farklı Yazarlarını Okumak

Hep aynı yazarı okumak, iddialı ve özgün bir roman yazarı olmak için yeterli değildir. Birçok ülkenin bilinen ve bilinmeyen yazarları incelenmeli, periyodik olarak okuma listeleri oluşturulmalıdır. Günümüzde en çok Fransa, Amerika ve İtalya edebiyatı takip ediliyor. Ancak Kübalı, Arjantinli ve Uzak Doğulu yazarların çeşitli eserlerini okumak dünya edebiyatını güncel olarak takip etmek için ideal olacaktır.

Birden Fazla Türde Okumalar Gerçekleştirmek

Roman yazarı olmak için sadece roman türünde eserler okumak yaygın yanlışlardan bir diğeridir. Bunun yerine çok yönlü okumalar gerçekleştirilmelidir. Şiir türünün en nadide üretimleri mutlak surette okunmalıdır. Aynı zamanda öykü, inceleme ve anlatı türündeki kitaplara da gerekli olan önem verilmeli. Dilin üsluba dönüştürüldüğü olgunluk çağında farklı okumalar yapmak, olayları ele alış biçimini de komple değiştirecektir. Bir roman yazarının en önemli misyonlarından biri farklı bakış açılarına sahip olmaktır. Bunun yolu ise farklı edebi türlerinin sentezini roman sanatının içine yansıtmaktan geçmektedir.

Not Defterine/Defterlerine Sahip Olmak

Filmlerde ve kimi kitaplarda bize yazar tipi, elindeki not defteri ile gösterilir. Roman, uzun soluklu bir yazım macerası olduğu için akla gelen fikirler, Başarılı Bir Roman Yazarı Olmak İçin Yapılması Gerekenleranında not edilmediği takdirde unutulur. Olay örgüsünün içerisine doğrudan dahil edilecek kimi notlar, bu defterlere geçirilerek hayatın her zamanına yayılan geniş ölçekli bir yazma disiplini geliştirilebilir.

Kendine Ait Yazım Saatleri Oluşturmak

Roman yazarlarının ilhamdan çok yalnız kalmaya ihtiyacı bulunuyor. Roman, çok büyük miktarda mesai gerektiren bir yazı türüdür. Karakterleri derinleştirmek, olay örgüsünü determine etmek ve kurguyu oturtmak için sistemli bir şekilde çalışmak gerekiyor. Franz Kafka ”Olabildiğince yalnız kalmalıyım, başardığım ne varsa yalnızlığımın eseridir.” diye yazdığı günlüğünde başarılı bir yazar olmanın sırrını da vermiş oluyor.

Yapıcı Eleştirileri Almak, Yıkıcı Eleştirileri Atmak

Romanın çeşitli bölümleri belli başlı kişilere okunabilir. Bu kişilerden yorum almak romanın genel çatısını etkilemese de müstakbel yazarın duygu durumuna doğrudan tesir eder. Bu nedenle yapıcı eleştiriler alınmalı ve değerlendirilmeli, yıkıcı eleştiriler ise anında unutulmalıdır. Bilinmelidir ki roman, en sonunda diğer sanat türleri yalnız icra edilen bir sanattır.

Asla Vazgeçmemek

Yazının başında Victor Hugo’nun reddedilme sürecine dair bilgiler verdik. Bu olay sadece Fransız yazarın başına gelmedi. Reddedilme, genellikle başarısız yazarları yolun başında dururken potansiyel taşıyan yazarları ise kamçılar. Bu nedenle asla vazgeçilmemeli ve en iyisi en içine sineni yazana kadar kalem oynatma edimi devam ettirilmelidir.

Yayınevlerini Takip Etmek

Türkiye’de yüzlerce yayınevi var. Bu yayınevlerinin Türkçe roman basanları sosyal medya hesapları takip edilmeli. Dosya başvuruları için gerekli şartlar sağlanmalı ve bu kurallara riayet edilmelidir. Dosya gönderilen yayınevlerinden gelen bir davet, yeni bir yazar olma yolunda en önemli adımın atılması anlamına da gelecektir.

Yazar: Aytaç Arslan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku