Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Trafik Kazası ve İş Kazası Tazminatı Davaları Nasıl Açılır?

0 375

Teknoloji dünyasında ölüm sebeplerinin incelenmesi durumunda en yüksek ölüm sebeplerinden birisi olarak trafik kazaları göze çarpmaktadır. Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de çok sık şekilde görülen trafik kazalarının önemli bölümü maddi hasarlı kazalar şeklinde gerçekleşirken, çok sayıdaki trafik kazası ise yaralanmalı ve ölümlü olarak gerçekleşebiliyor. Ölümlü trafik kazalarında her ne kadar yakınları ve hak sahipleri tarafından derin bir acı ve keder içerisinde bulunuyor olunsa da özellikle hakların savunulması yönünden trafik kazası tazminat bulunmaktadır. Ölümlü trafik kazasında yaşamını yitiren kişinin hak sahipleri tarafından trafik kazasındaki söz konusu kusurlu tarafa karşı olarak ölümlü trafik kazası tazminatı davası açılabilmektedir.

Trafik Kazası ve İş Kazası Tazminatı Davaları Nasıl Açılır?

Trafik Kazalarında Trafik Kazası Tazminatı Açma Hakkı Kimlerindir?

Ölümlü trafik kazalarının sonrasında kaza kaynaklı mağdur pozisyonuna doğrudan düşen kişinin dava açma hakkı bulunmaması dolayısı ile dava, yaşamını yitiren şahsın hak sahiplerince açılabiliyor. Bu hak sahipleri destekten yoksun kalma kapsamında açılabilen bir tazminat davası türüdür. Ölümlü trafik kazası sonrasında hayatını kaybeden kişilerin hak sahipleri birinci dereceden akrabaları ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişilerdir. Bu hak sahiplerinin hem maddi hem de manevi tazminat açma hakkı bulunmaktadır.

Trafik Kazası Tazminat Davasında Neler Talep Edilebilir?

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında mağdur pozisyonda bulunan hayatını kaybetmiş kişinin hak sahipleri tarafından destekten yoksun kalma gerekçesi ile trafik kazası tazminatı davası açabiliyor. Bu hak sahipleri karşı karşıya kaldıkları maddi zararlar ile beraber yaşadıkları acı ve kederin karşılanması hedefi ile tazminat talebinde bulunabiliyorlar. Bu kapsamda ölümlü trafik kazası ardından yaşamını yitiren kişinin bu süreç içerisinde hastanede tedavi edilmesi veya belirli sağlık hizmeti alarak zaman geçirmesi mevzu bahis olmuş ise hak sahipleri tarafından trafik kazası tazminatında defin masraflarını da talep etme hakkına sahip olabilir. Söz konusu trafik kazasındaki hayatını kaybeden kişiye ait olan araçtaki hasar maliyeti, hastane tedavi masrafları ve defin masrafları, ekonomik masrafların yanı sıra kişinin yakınlarının karşı karşıya kaldıkları hem maddi hem de manevi desteklerin karşılanması şeklinde tazminat talebi gerçekleştirilmesi yasal hak kapsamı dahilinde bulunmaktadır.

Modern Türk hukuk sistemi içerisinde sıklıkla görülen tazminat davası türlerinden bir diğeri de iş kazası tazminatı davasıdır. Modern iş dünyasında daha etkin denetleme mekanizması ile birlikte daha sıkı bir hale getirilen iş güvenliği önlemlerine karşı halen Türkiye, dünyanın en fazla işçi kazası yaşayan ülkeleri arasında yer alıyor. Bu durumda özellikle iş kazası tazminatına ilişkin olarak iş mahkemelerine çok sayıda dava başvurusunun gelmesine neden oluyor. İşçilerin işyerinde, iş görevi çerçevesinde işyeri haricinde ya da işyerinin araçlarındayken yaşadıkları kazalar iş kazası kapsamı içerisinde bulunmaktadır. İş kazalarında maddi (tedavi masrafları, kazanç kaybı, çalışamaz durumda bulunmaktan kaynaklı maddi zararlar veya çalışma gücünün düşmesinden doğan zararlar) ve manevi tazminat (işçinin yaşamını yitirmesi veya ağır bedensel zarar görmesi gibi durumlarda hak sahipleri tarafından ) tazminat davası açılabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku