Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’deki En Yaygın 10 Kedi Türü

1 2.062

Türkiye'deki En Yaygın 10 Kedi TürüKediler hayvanlar aleminin en şirin canlılarındandır. Stresli ya da üzgün olduğumuz anlarda bir terapi gibi gelen kedilerin insan hayatına pozitif etkileri yadsınamaz. Tarih boyunca kediler farklı amaçlarla da kullanılmışlardır. Örneğin eski zamanlarda her yeri ahşaptan yapılan gemilerde farelere karşı kediler beslenirmiş. Yine benzer şekilde eski ahşap evlerde de kemirgenlere karşı koruma amaçlı kedi beslendiğini biliyoruz. Kediler insanların şehirleşmeleri ile birlikte doğal hayatından iyice uzaklaşıp evcil hayvanlar kategorisine girmişlerdir. Her ne kadar kediler evcilleştirilemez dense de kedigiller ailesinin tek evcil hayvanlarıdır. Sonuçta kedigiller ailesindeki diğer hayvanlara bakacak olursak hepsinin son derece yırtıcı hayvanlar olduklarını fark edebiliriz. Bu son derece şirin olan yaratıklar artık kemirgenlere karşı kullanılmaktan çıkıp daha bir arkadaş ya da aile bağıyla bağlanmaya başladılar insanlara. Modern dünyada bir çok insan hayatlarına ortak olacak kediler sahipleniyor. Bir kedi ile bir insanın herkesi şaşırtan görüntülerini televizyon ya da internet gibi araçlardan takip etmişsinizdir. Bir kedi ile bir insan bazen öyle bir kaynaşırlar ki iki çok iyi anlaşan sevgili o kadar iyi anlaşamaz. Peki her tarafı kedilerle kaplı ülkemiz Türkiye’de en yaygın olan kedi türlerini biliyor muyuz? Hangi cins kedilerin daha fazla bulunduğu hakkında bir fikrimiz var mı? İşte Türkiye’de bulunan en yaygın 10 kedi türü.

Türkiye'deki En Yaygın 10 Kedi Türü10. Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedileri diğer kedilere göre tüyleri daha kısa, yüzleri daha uzun ve gümüşe çalan mavimsi renkte kürkleri olan bir ırktır. Kökenine baktığımızda 1800’lerde Kuzey Avrupa taraflarında görülen bu hayvanlar İkinci Dünya Savaşı’nın ardından başta Amerika olmak üzere bir çok coğrafi bölgeye getirilmiştir. En eski kökeni bilinmeyen bu kedilerin bir düşünceye göre 1800lerin ortalarında bir İngiliz denizci grubu tarafından Rusya limanından getirildiği düşünülmektedir. Bu teorinin doğru olduğunu düşünürsek Mavi Rus Kedilerinin kökeninin Kuzey Rusya olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. İlk olarak 1871 yılında Crystal Palace, Londra’da gösteriye çıkan Mavi Rus Kedisi halkın yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır. 1912 Yılında ise İngiltere tarafından resmi olarak kabul edilen kedi cinslerinden olmuştur. Fakat her evcil hayvan gibi İkinci Dünya Savaşı Dönemlerinde zor zamanlar geçirmişlerdir. 1900’lerin ortalarında İngiliz ve İskandinav kedi yetiştiricileri Mavi Rus Kedilerini farklı cins kedilerle çiftleştirip farklı sonuçlar almaya çalışsa da bu değişikliklerden memnun kalmayıp cinsi orijinal haliyle büyütmeye karar vermişlerdir. Amerika’ya bu kedilerin gelmesi 1900’lerin başlarında olsa da Mavi Rus Kedisi yetiştiriciliği Amerikada’da 1947 yılında başlatılmıştır.

9. Japon Kedisi

Japon Kedisi farklı türlerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan değil doğal bir kedi türüdür ve kökeni Japonya adalarına dayanır. Japon kedileriyle ilgili yazılı kayıtlar bu son derece evcil olan kedilerin ortalama 1000 yıl önce Çin ya da Kore’den getirildiğini göstermektedir. İlk olarak Budist rahiplerin MS. 650 li yıllarda parşömenlerden kemirgenleri uzak tutması için tapınaklarında yetiştirilmeye başlanıldığı düşünülmektedir. 1600’lü yıllarda ise ipek yolu ticaretindeki sıçan istilasını kontrol altına almak için Japon kedileri kullanılmıştır. Günümüzde Japonya’daki en yaygın kedi türüdür. İlk uluslararası seyahati de bir yetiştirici tarafından Amerika’ya yollanmasıyla olan bu kedi türü ardından çok ilgi toplamıştır ve çoğu ülkeye yayılmıştır. Bu son derece tatlı kedilerin karakterlerine bakacak olursak genellikle enerjik ve çok oyuncu olan bu kediler sürekli mutludurlar. Çok sosyal ve hemen arkadaş olunabilen kediler olmalarıyla dikkat çeken Japon kedileri ilgileri biraz dağınık ve çok akıllı hayvanlardır. Öğrenme yeteneği çok gelişmiş olan Japon kedilerinin diğer kediler ve köpeklerle anlaşması çok iyidir. İnsanlarla arkadaş olmayı çok seven bu hayvanların miyavlama sesleri çok güzeldir.

Türkiye'deki En Yaygın 10 Kedi Türü8. Bali Kedisi

1900’lü yılların başlarında yaşanan Birinci Dünya Savaşı nedeniyle Avrupa’da soyları iyice azalan siyam kedi türünün uzun tüylü kediler ile çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen Bali kedilerinin renkleri siyam kedilerine benzese de tüyleri çok daha farklı ve çok daha uzundur. Up uzun tüyleri ve son derece zarif hareketleri dolayısıyla Bali adasındaki dansçılara benzetilmesiyle adı Bali kedileri olan bu hayvanlar çok daha ağır bir kemik yapısı ve sık tüylü bir kürke sahiptir. Amerika’daki tanınması ise 1970 yılında bir yarışmada Bali türü bir kedinin şampiyon olmasıyla olmuştur. Oldukça zeki olan bu kediler yüzleri çok sert bir hayvanmış gibi görünse de son derece tatlı ve sevecenlerdir. Köken ortakları olan Siyam kedileri gibi sürekli farklı sesler çıkartıp diğer hayvanlarla iletişim kurmayı severler. Sahiplerinin psikolojik hallerini çok iyi anlayan Bali kedileri en ufak psikolojik çalkantıda hemen dibinizde bitebilirler. Bir diğer eğlenceli özelliği ise köpekler gibi atılan oyuncak topu geri getirmeleridir. Oyun ve zıplama delisi olan Bali kedileri tam bir ilgi delisidir ve sizden sık sık ilgi beklerler.

7. Havana Kedisi

1900’lerin başlarında duyulmaya başlanan bu hayvanlar Siyam kedilerinden köken aldığı düşünülmektedir. Siyam kedileri ile Mavi Rus kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülen Havana kedileri çok meraklıdırlar. Genel olarak oyuncu karaktere sahip olan bu hayvanlar çok da akıllıdır. Vücut yapıları son dere atletik görünür ve bu özelliğiyle Siyam kedilerine benzerler. Yabancı kedi ve insanlara karşı onları tanıyana kadar pek sıcak kanlı yaklaştıkları söylenemez. Yemek yemeği çok seven Havana kedilerinin diyetlerine dikkat edilmezse obez olabilirler. Çok tüy döken bir hayvan olmamalarından evde bakımları çok zorlamaz. Bu kediler için dikkat edilmesi gereken iki unsurdan biri çok yemeği sevdiklerinden sürekli mama kabını dolu tutmamak, bir diğeri ise eve yeni gelen bir hayvana ya da insana karşı gözetim altında tutmak olacaktır.

6. Somali Kedisi

Somali kedilerinin kökenine bakacak olursak, yapılan çalışmalara göre hem uzun hem de kısa tüy geni taşıdıkları belirlenmiştir. Somali kedilerinin görünüşleri çok asildir ve kendilerini son derece kolaylıkla anlatabilen hayvanlardır. Her ortama ve her kişiye kolaylıkla adapte olabilmeleri dolayısıyla çok tercih edilen kedilerdendir. Kafaları küçüktür ve farklı yapıdaki burunları bu türün belirleyici özelliğidir. Et ile beslenmeyi çok seven Somali kedilerini başka yemeklere alıştırmak son derece zor olabilir. Yemek konusunda son derece kaprislidirler. Tüyleri bir ipek gibi parıldayan Somali kedileri genel olarak dolgun ve yumuşak tüy yapısına sahiptirler. Uzun tüyleri nedeniyle tüy bakımına özen gösterilmeli ve sık sık taranmalıdır.

Türkiye'deki En Yaygın 10 Kedi Türü5. Birman Kedisi

Bu son derece şirin gözüken Birman kedileri efsanevi kediler olarak bilinirler. Bir inanışa göre Bruma’nın kutsal kedisidir ve mavi renkteki gözleri bir tanrıça tarafından alındığı söylenmektedir. Tapınak kedisi olarak da bilinen Birman kedileri rahibe bağlılıkları dolayısıyla ödüllendirilmiş hayvanlar olarak inanlar vardır. Yine aynı inanışa göre patileri saflığın göstergesi olarak bembeyaz kalmıştır ve tapınak kedilerinin ölen rahiplerinin ruhlarını taşıyan hayvanlar oldukları düşünülmektedir. Türün kökeninin gerçekte nasıl ortaya çıktığı bilinmese de Siyam kedileriyle son derece yakın bir akrabalık ilişkisi olduğu bilinmektedir. 1959 yılında Amerika’ya ithal edilmesiyle tüm dünyada tanınmaya başlanan Birman kedileri uluslararası statüler tarafından kabül görmüş hayvanlardır. Son derece sakin olan Birman kedileri uysal hayvanlardır. İnsanları seven ve onlarla aynı ortamda yaşamaya bayılan bu hayvanlar çok meraklıdırlar. Çevreyi keşfetme huyları dolayısıyla son derece aptal durumlara düşebilirler. Kucakta durmayı seven bu kediler bir bebek gibi kucakta uykuya dalabilirler.

4. İran Kedisi

İran kedileri bulunduğumuz coğrafyanın en eski kedi türlerindendir. Her ne kadar adı İran kedisi olarak tarihe geçse de 1500’lü yılların ortalarında Avrupa’da ilk olarak ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Döneminde Romanlar ve Fenikeliler tarafından İran ve Anadolu topraklarıyla tanıştırılmışlardır. 1600’lü yıllarda bir İtalyan gezgin tarafından bu coğrafyaya getirildiğine dair bulgular vardır. İran kedileri ipeksi uzun ve gri tüyleriyle son derece farklı kürke sahiptirler. İran coğrafyasından doğuya ve Afrika tarafına doğru yayılan bu hayvanlar günümüzde hemen hemen her coğrafyada karşımıza çıkabilmektedirler. 1800’lü yılların sonlarına doğru Amerika’ya ulaşan İran kedileri farklı tüy yapıları dolayısıyla çok büyük ilgiyle karşılanmıştır. Amerika’lılar bu kedileri farklı tür kedilerle çiftleştirerek Amerikan İran Kedisi diye bir tür geliştirmişlerdir. Son derece sessiz ve uysal olan bu kediler gürültülü ortamlardan nefret ederler. Gözlerinize dikkatlice bakarak sizi büyüleyecek gibi cezbetme yeteneğine sahip olan İran Kedileri sık ve uzun tüyleri dolayısıyla bakımı zor hayvanlardandır. İnsanlarla iletişiminin iyi olmasıyla beraber başka hayvanlara da son derece ılımlı yaklaşabilirler.

Türkiye'deki En Yaygın 10 Kedi Türü3. Siyam Kedisi

İlk olarak Tayland’da tapınak rahipleriyle birlikte yaşadıkları düşünülen Siyam kedileri 1884 yılında İngiltere’ye gelmişlerdir. Aynı yıllarda bir diplomatik hediye olarak Amerika’ya da yollanmışlardır. Siyam kedilerinin farklı dış görünüşlerinden ötürü bu ırkın farklı renklerini üretmek isteyen kedi yetiştiricileri kökeni Siyam olan bir çok farklı kedi türü ortaya çıkarmışlardır. Siyam kedileri için söylenebilecek en temel özellik dikkatli ve zeki olmalarıdır. Kürk rengine göre daha oyuncu ya da oturaklı olduklarına inanılır. Sivri keskin bir yüz yapıları olması kendilerine has görünüşleri olmalarını sağlar. Mevsimsel olarak tüy dökümleri çok fazla olan bu hayvanların sürekli fırçalanması gerekmektedir.

2. Ankara Kedisi

Kökeni Anadolu toprakları olan Ankara kedilerinin ülkemizde en çok bulunan ikinci kedi türü olmalarına şaşırmamamız gerekir. Bu coğrafyalarda ortaya çıktığı düşünülen Ankara kedileri 1700’lü yıllarda denizciler tarafından Avrupa ile tanıştırılmışlardır. 1800’lü yıllarda Avrupa’daki asil ailelerin evlerinde onların sevgilisi haline gelmişlerdir. O dönemlerde Fransa başta olmak üzere çoğu Avrupa sarayında bolca Ankara kedisi bulunmaktaydı. İran kedi soyunun Avrupa’ya ulaşmasıyla Ankara kedileri eski yıldızını yakalayamamaya başlamışlardır. Ankara kedileri ikinci çok tanınırlığını ise 1900’lerin ortalarında Amerika’ya yollanmalarıyla yakalamışlardır. Saf ve doğal bir ırk olamalrı dolayısıyla ilgi çeken Ankara kedileri Türkiye ulusal hazinelerinden biri haline gelmişlerdir. İpeksi, zarif ve postu uzun olarak bilinen bu hayvanların eski adı Angora kedisidir. Zekasıyla son derece şaşırmamıza neden olan Ankara kedisi ile yaşayanlar sürekli şok olmaya açık olmalıdır. Yaşlanmasına aldırmadan sürekli bitmeyen bir enerjisi olan Ankara kedileri her zaman aktiftir ve dolapların üzerinde dolaşmaya bayılırlar. Bu kadar aktif olmalarının yanında çok iyi huylu olan Ankara kedileri genelde sudan nefret ederler.

1. Van Kedisi

Van kedisi en yakın rakibi Ankara kedisini geride bırakarak bu coğrafyalarda en fazla bulunan kedi türü olmayı başarmıştır. Safkan kalabilen ve melezleşmemiş ender türlerden olan Van kedileri farklı göz renkleriyle ilgiyi üzerine çekmeyi başarabilmişlerdir. Sıcakkanlı olmasının yanı sıra ipeksi beyaz tüyleri ve cesaretli yapılarıyla dikkat çeken Van kedileri diğer türlerin aksine suya genelde çok düşkünlerdir. Güzellikleriyle tüm dünyada ilgi çekmeyi başaran Van kedileri Japonya’da yapılan kedi güzellik yarışmasında dünya güzeli seçilmişlerdir. Suyu sevmesinin yanında çoğu ılık sularda yüzmeyi de seven Van kedileri sahiplerine banyoda bile katılabilirler. Tüyleri normal hatta kısa bile sayılabilecek bu kedilerin köken aldıkları coğrafya gereği postları çok kalındır. Yaz mevsiminde çok fazla tüy döktüklerinden sık sık taranması gerekmektedir. Kürk renkleri haricinde büyük ve pespembe kulaklarıyla da dikkat çekmektedirler. Van kedileri tam ilgi delisi hayvanlardır. Onlar istediklerinde onları sevmekten başka çareniz yoktur. Karnı acıktıklarında ya da ilgi istediklerinde sürünme huyları vardır. Son derece zeki olan bu hayvanlar birbirleri veya sahipleri ile iletişim kurmak için farklı sesler çıkartabilirler. Genelde çevresinde sürekli iletişim kurduğu herkese farklı bir şekilde miyavlarlar. Her farklı halini anlatırlarken farklı tonlarda miyavlarlar.

Kaynakça:
Hürriyet Top Ten Ansiklopedisi

Yazar: Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Size lazım mı? diyor

    Harika bir Türkçe ve yazım bilginiz var!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.