Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kedilerin Gözleri Geceleri Neden Kırmızı Gözükür?

0 3.750

Kedilerin Gözleri Geceleri Neden Kırmızı Gözükür?Çok sevdiğimiz evcil hayvanlardan biri kedilerdir. Kediler insanlarla adeta dosttur. Onlardan aldıkları yoğun ilgi sonrası,sahiplerine kısa sürede alışırlar. Bu nedenle sadık hayvanlardır. Eğer gerçekten sahibinin ilgisini hissetsinler asla zarar verici hareketlerde bulunmazlar,aksine koruyucudurlar. Kedilerin tabiatı biraz diğer hayvanlara göre farklı,onların değişik hisleri bulunmaktadır. Örneğin depremin oluşumunu öncesinde hissederler ve sürekli değişik hareketlerde bulunarak,bunu anlatmaya çalışırlar. Köpeklerde bu konuda aynıdır. Olacakları sanki önceden hissederek havlamaya başlarlar. Bu onlara Allah tarafından verilen kuvvetli bir sezgidir. Bu yüzden özellikleri ve sadık olmaları diğer hayvanlara oranla daha fazladır.

Kedilerin Gözleri Geceleri Neden Kırmızı Gözükür?Kediler karanlıktan pek fazla etkilenmezler,onların gözlerinde var olan ışık fenerleridir.Tapetum licidum tabakasındaki yansıtıcı hücreler sayesinde kedilerin gözlerinde ışık oluşur. Bu parlama kırmızı tonlarına dönüşür. Ve karanlığı aydınlatan bir mucizedir. Bu nedenle kediler yönlerini asla kaybetmezler. Hisleri fazla kuvvetli olduğundan tamamen karanlıkta hiç göremeseler bile kulaklarının iyi duyması onların bu konuda şanslı oldukların gösterir.

Kedilerin Gözleri Geceleri Neden Kırmızı Gözükür?Kedilerin gözlerinde retinanın arkasında bulunan tapetum licidum tabakası sayesinde ,kediler insanları gece daha iyi görmekte hatta daha net seçmektedirler. Bu yansıtıcı hücreler zayıf olan ışık hücrelerini ortalama 6 kat daha fazla güçlendirerek,iyi ayırt etme olanağını kedilere sunuyor. Her ne kadar sahipsiz kediler dışarıda güvensiz olsalar da,bu uyarıcı hücreler ve güçlü hisler sayesinde hemen kaçabilir ve kendilerini tehlikeli olan olaylardan koruyabilirler.

Bu nedenle kediler güçlü ve korkmayan cinse sahiptirler. Onları sadece çok fazla korkutan,köpeklerin onlara zarar vermesidir. Köpek gördükleri yerden uzaklaşırlar. Hatta birbirlerini bu kadar çabuk hisseden köpek ve kediler için yaşamakta ,savaşmakta zordur. Bu düşmanlık yüzyıllardır var olan kötü bir enerjidir. Kediler köpeklerden,fareler kedilerden kaçtığı gibi kaçamak oyunların içinde yer alırlar,ama her şeye rağmen güçlü yaşarlar.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku