Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Usain Bolt Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları

0 1.256

Usain Bolt Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıUsain Bolt, 21 Ağustos 1986 tarihinde, Jamaika Sherwood Content’da dünyaya gelmiştir. Genç yaşta çoğunlukla sporla ilgilenmiştir. Futbol, kriket ve basketbol oynamaya vakit harcamıştır. Bir dönem kariyerini kriket oyuncusu olarak düşünmüştür, fakat koşu için doğal yeteneğini keşfetti ve bu yüzden koşuculuğu ciddiye alması gerektiği teşvik edilmiştir. 15 yaşındayken, Usain diğer rakiplerine karşı hep birinci olmaktaydı. Uzun bir boya ve atletik bir vücuda sahip olan Bolt, bir koşucunun kısa ve güçlü olması gerekmediğini göstermiştir.

2002 yılında Dünya Gençler Şampiyonasında 200 metrede Altın madalya kazanmıştır. Kariyerindeki bu aşamada Usain, tamamen rahat bırakıldığı izlenimi uyandırdı. Çok sıkı bir disiplinli yaşam sürmemiştir. Bununla birlikte, 2003 yılında Dünya Gençlik Şampiyonasında da Altın madalya kazanmıştır.

2004 yılında Bolt yeni teknik direktör Fitz Coleman’ın rehberliğinde profesyonelliğe dönmüştür. Kariyerine Bermuda’daki Karifta Oyunları ile başlamıştır. 200 metreyi 20 saniyede koşarak rekor kırmıştır. 2005 yılına gelindiğinde, Usain’in yeni yetenekli antrenörü olan Glen Mills, Usain’i doğal yeteneklerine değil, daha profesyonel bir yaklaşım benimsemesine teşvik etmiştir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, yaralanma ve sakatlanma gibi engeller kariyerini kısıtlamıştır. Ancak yine de sıralamada üst sıralara tırmanmayı başarmıştır. Büyük başarısı, 200 ve 400 metrelik koşu ve dönüşleri ile gümüş madalya kazandığı 2007 Dünya Şampiyonasında gelmiştir. Bolt, 31 Mayıs 2008 tarihinde yeni bir 100 metre dünya rekoru kırmıştır.

Usain Bolt Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıUsain Bolt, ilk olimpiyat oyunlarına gençlik ve büyük şampiyonalardaki tecrübesizliğine rağmen favorilerden biri olarak gösterilmiştir. Usain Bolt, hem 100 metre hem de 200 metrenin finallerini geçerek, her iki finalde de heyecan verici hareketleriyle oyunlara renk katacaktır. 100 metrelik finalde Usain ilk 60 metrede çok hızlı ilerlemiştir. Egemenliği, cesurluğu ve taraftarların coşkusu küresel izleyici kitlesini büyülemiştir. Bazı mahallelerde finiş çizgisinden önce kutlamaları nedeniyle eleştirilmiştir. Fakat Bolt’un üstünlüğü ve hızı tartışmasızdır. 9.69 saniyelik zamanı ile dünya rekoru kırmıştır ve eğer sonuna kadar devam etseydi belki de 9.60 saniyenin altına rekor süresini düşebilirdi. 200 metrede Bolt yine altın madalya kazanmıştır ve Michael Johnson’ın uzun süredir kırılamayan dünya rekorunu kırmıştır.

2009 yılında Berlin Dünya Şampiyonasında, Bolt, tüm koşu yarışmalarının kazananı olmuştur. Yine olağanüstü Dünya Rekoru süreleri belirlemiş ve 200 metre için 9.58 saniyeye, 100 metre için zamanı 19.19 saniyeye düşürmüştür. Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit, Berlin Şampiyonasının son gününde Bolt’a, Berlin Duvarı’nın 12 ayak yüksekliğindeki bir bölümünü küçük bir törenle sunmuştur. Bolt, antrenman arkadaşı Yohan Blake tarafından Jamaika ulusal şampiyonasında yapılan Olimpiyat öncesi olaylar sırasında dövülmesine rağmen üç altın madalya kazanmıştır. 2013 Dünya Şampiyonasında Bolt, 100metre, 200metre ve 100 metrede üçlü altın kazanmıştır. Bolt’un 2014 sezonunda yarış programı azalmış ve sakatlanma nedeniyle gölgelenmiştir. Bolt, atletik kariyerinin ilerlemesiyle vücudunun sakatlanmaya daha yatkın olduğunu belirtmiştir. Glasgow 2014 Oyunları’nda Bolt, bireysel olarak 100 metrelik bir yarışa katılmayı seçmemiştir ancak 100metrelik röle ile yarışmıştır. Bolt, takımın altın madalyasına imza atmış ve oyunların yıldızı olduğunu kanıtlamıştır.

Usain Bolt Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıBolt, 2016 Olimpiyatları’na kadar yarışmıştır. Antrenman eğitimlerini azaltmıştır. Sebebiyse sık sık sakatlık problemleri yaşamasıdır. 2016 Oyunlarından kısa bir süre sonra emekli olacağını açıklamıştır. Bolt, Oyunların şüphesiz yıldızı olmayı başarmıştır. Dokuz Olimpiyat altını onun kariyerinin mükemmelliğini görmek için yeterli olacaktır. Çünkü bu başarı daha önce ulaşılmamış bir sportif zaferdir. Bolt, 2016 Olimpiyatları sonrasında atletizmden çekileceğini açıklamıştır.

Usain Bolt, çalışmaya başladığı günden beri büyük bir yetenek olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Usain Bolt, IAAF uluslararası test havuzu tarafından düzenli olarak test edilmekte ve olumlu sonuç almamaktadır. Bununla birlikte, kaçınılmaz olarak sporun tarihi göz önüne alındığında, uyuşturucu kullanımı ile ilgili sorular gündeme getirilmiştir. 2012 Londra Olimpiyatları’na kadar rekabet testlerinin uygun şekilde gerçekleştirilememiş oldukları ortaya çıkmıştır. WADA, Jamaikalı test programının olağanüstü denetimini ilan etmiş ve hatta Jamaikalı sporcuları uluslararası rekabette yasaklama tehdidinde bulunmuştur. Bolt, temiz olduğunu ve asla doping kullanmadığını sık sık belirtmiştir.

Yapmış olduğu televizyon programında “Kendim ve ekibim, birlikte çalıştığım insanlar konusunda eminiz. Ve temiz olduğumu biliyorum. Bu yüzden, yeteneklerimi kullanarak ve sadece sporu geliştirmeye çalışarak koşmaya devam edeceğim” açıklamasını yapmıştır. Fakat 2017 yılında, Bolt’un takım arkadaşı Nesta Carter’ın 2008 Pekin Olimpiyatları’ndan uyarıcı bir doping maddesi için geriye dönük olarak test edildiği ve bu nedenle tüm takımın altın madalyalarının iptal edildiği bildirilmiştir.

Bolt, 2017 Dünya Şampiyonasında Londra’da emekliye ayrılmıştır.
Emekliliğinden itibaren İngiltere’de yaşamaktadır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku