Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Londra’nın Meşhur Köprüsü; “Tower Bridge”

0 758

Tower Bridge, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan dünyaca ünlü bir köprüdür. İngiltere ve Britanya’nın en önemli yapıları arasında yer alan Tower Bridge, bölgenin en önemli noktası olan 1. Bölgede yer almaktadır. Birleşik Krallık’ta bulunan bu köprünün, 1886 yılında yapımına başlanılmış ve yapım 8 yıl sürmüştür. Tower Bridge, dünyaca ünlü bir asma köprüdür, öyle ki bu yapı ülkenin en önemli figürleri arasında kabul edilmektedir. 1894 yılında tamamlanıp hizmete giren Tower Bridge, İngiltere’nin en ünlü nehirlerinden Thames üzerinde kurulmuştur. Tower Bridge, Londra’da yer alan 5 büyük köprüden birisidir ve işletmesi ile bakımı Bridge House Estate tarafından üstlenilmiştir. Köprü her ne kadar bir asma köprü olsa da ortada bulunan ayaklar arasındaki yolun platform açılıp kapanabilir bir sisteme sahiptir. Resmi adı ”A100 Tower Bridge Yolu” olan Tower Bridge, Thames nehrinin kuzeyinde yer alan Tower Hamlets ile güneyde olan Southwark’ı birbirine bağlamaktadır. Birleşik Krallık’ın en önemli tarihi yapıları arasında sayılan Tower Bridge, bu yüzden koruma altına alınmıştır.

LLondra'nın Meşhur Köprüsü; "Tower Bridge"ondon Bridge ile Queen Elizabeth II. Bridge köprüleri arasında yer alan Tower Bridge, Londra’nın tam merkezinde bulunmaktadır ve bu da köprüyü turistik bir ikon haline getirmiştir. Thames Nehri üzerinde kurulmuş olan Tower Bridge, tam olarak 244 metre uzunluğunda olup deniz seviyesinden ise 65m yüksekliğindedir. Resmi açılışı 30 Haziran 1894 tarihinde yapılmış olan Tower Bridge, 2010 yılında ciddi bir restorasyondan geçirilmiş ve kırmızı, mavi ve beyaz olan renklerinden kırmız kaldırılmış ve sadece mavi beyaz renkler kullanılarak yeniden boyanmıştır. Dünyaca ünlü olan Tower Bridge’i kullanmak herhangi bir ücrete tabi değildir. Araç trafiğine açık olan köprü aynı zamanda da yaya trafiğine de açıktır. Bu anlamda yayalar yayalara özel olarak yapılmış yolu kullanmak şartı ile köprü üzerinde yol alabilmektedirler. Gemi trafiği sebebiyle köprünün kapakları kimi zaman açılıp kapanmakta ve bu esnada araç trafiği geçici olarak her iki yönlü olarak durmaktadır.

Tower Bridge tarih boyunca çeşitli kazalar da atlatmıştır. Öyle ki kuleye uçak dahi çarpmıştır. Ancak küçük bir askeri uçak olması sebebiyle kulede çok ciddi bir hasar meydana gelmemiş ve kısa sürede bakıma alınarak tekrardan hizmete sunulmuştur. Ayrıca Tower Bridge, sahip olduğu şöhretin bir kısmını da Hollywood yapımı uluslar arası filmlere de borçludur. Hemen hemen Birleşik Krallık topraklarında geçen her filmde Tower Bridge açıkça resmedilmiş ve filmlere dahil edilmiştir. Şehrin merkezinde olması sebebiyle, Londralıların ve turistlerin ulaşımının oldukça kolay olduğu Tower Bridge’e metro ve otobüs kullanılarak da ulaşılabileceği gibi özel aracınız yahut da taksi ile bölgeye gelebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku