Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Uzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

0 2.480

Uzaktan eğitim almak özellikle son günlerde yaşanan Corona salgını nedeni ile bir zorunluluk haline geldi. Alt yapının yetersizliği, öğrencilerin ve Uzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönlerieğitimcilerin tam adapte olamaması gibi durumlarında olduğu online eğitim modeli aslında ne kadar yarar sağlayabilir? Tüm dünyada uygulanan ve gün geçtikçe önemi artan uzaktan eğitim modelinin acaba artıları ve eksileri nelerdir?
Aslında uzaktan eğitim, evinizden veya iş yerinizden ayrılmadan okula gitmek, öğretmenleriniz veya sınıf arkadaşlarıyla yüz yüze görüşmeden eğitim almak ve ders çalışmaktan başka bir şey değildir. Bu sadece eğitim almak için kendi eforunuzu göstermenizi gerektiren bir süreçtir. Online eğitim sisteminde verilen eğitim eğer canlı değilse o zaman sorularınızı genellikle e-mail veya anlık olarak eğitimciye iletme şansı verir. Canlı eğitimler de ise genellikle sınırlı süreli olduğundan ders esnasından soru sorma sınırı olabilir. Bu durumu aşmanın yolu ise eğitimi alanın çeşitli kaynaklardan da o dersi pekiştirmesi ve hatta online forum tarzı sitelerden bilgi paylaşımı yapması gereklidir.
Uzaktan öğrenmenin iyi bir alternatif olmasının birkaç nedeni vardır ama kesinlike olumsuz tarafı yoktur diyemeyiz. Genel olarak online eğitimin avantajları, dezavantajlardan daha fazla olsa bile internet üzerinden eğitim görme kavramı herkes tarafından kabul edilmemektedir.

Online Eğitimin Avantajları

Uzaktan eğitimin sadece yeni başalayanlara değil yüksek lisans gibi yüksek öğretim aşamalarında da kullanılmaktadır. Özellikle bu dönemde bir zorunluluk olması ise Corona salgınına bağlanabilir. Ancak içten içe birçok kurum online eğitime geçmeyi zaten planlıyorlardır. Bu süreç sadece aşamaların hızlanmasını sağladı diyebiliriz. Bu nedenle bu sistemin %100 katkı sağlayacağı şu aşamada fazla düşünülmemektedir.

Uzaktan eğitimin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
• Zamandan ve parasal anlamda karlı olması öncelikli olarak tercih edilme nedenidir. Özellikle kitap, ulaşım vb. masrafların olmaması tercih edilme nedeninin başında gelmektedir.
• Öğrencilere zamandan ve mekandan bağımsız şekilde eğitim alma imkanı sağladığı gibi eğitimcilere de aynı imkanı sağlamaktadır. Bu durum her iki tarafından hayatını kolaylaştırdığı için tercih edilmektedir.
• Uzaktan eğitim öğrencileri derslerini bilinen saatlerde veya diledikleri zaman alabildikleri için bir işte çalışmalarında veya günlük planlarını uygulamalarında bir problem oluşturmamaktadır.
• Uzaktan eğitim mesafeleri yok ettiği için dünyanın tüm ülkelerinden eğitim alabilir veya eğitim verebilirsiniz.
• Uzaktan eğitimin bir diğer avantajı ise tekrar yapabilme durumudur. Bir dersi anlamadığınızı düşündüğünüz durumda o dersin konusunu açarak tekrar tekrar izleyebilirsiniz.
• Özellikle fiziksel engeli olan öğrenciler ve eğitimciler okullarına ulaşma konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Uzaktan eğitim sayesinde bu durum ortadan kalkar ve herkes kendi belirlediği yerde sadece internet üzerinden eğitim verebilir veya eğitim alabilirler.
• Normal bir sınıfta bir öğretmenin öğrencisine özel olarak zaman ayırması zordur. Ancak online eğitim söz konusu olunca yazılımın izin verdiği ölçüde kişiye özel zaman ayırabilir. Örneğin eğitimci, 20 kişilik online eğitimde 19 kişinin sesini kapatarak sadece bir kişiye söz hakkı verebilir. Böylece daha verimli bir ders işlenmiş olur.

Uzaktan Eğitimin DezavantajlarıUzaktan Eğitimin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Uzaktan eğitimin birçok avantajı olduğunu herkes kabul ediyor. Bununla beraber göz önüne alınmayan veya görmezden gelinen bazı dezavantajlarında olduğu bir gerçektir.
Uzaktan eğitimin dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;
• Genel olarak canlı olmayan eğitimlerde sorulan sorulara anında cevap verilmez. Bu durumda soru formları kullanılır ve eğitimcinin cevap vermesi beklenir. Bu durum ise öğrencinin konuya tam hakim olamamasına neden olabilir.
• Uzaktan eğitim modeli tüm dersler için uygun değildir. Örneğin bir kimya deneyini örencilere göstermeniz için uygun değildir. Genel olarak sözel diyebileceğimiz ve dışarıdan ek ihtiyaç gerektirmeyen dersler için uygundur.
• Günümüzde zorunlu olarak kabul edilse bile daha önceden online eğitimlere değer verilmiyordu. Özellikle iş verenler geçersiz sayabiliyordu. Corona nedeni ile artık online eğitimin önemini daha iyi anladılar gibi.
• Online eğitim zamandan ve mekandan bağımsız olsa bile bazı dersler için materyal gerekebilir. Bu durumda eğer anında ulaşma imkanınız yoksa dersten verim alamayabilirsiniz.
• Akreditasyonu olmayan bir çevrimiçi eğitim kurumları size gerçek anlamda eğitim vermezler. Özellikle internet ortamında bu durumu sorgulamanız gerekmektedir. Aksi durumda emeğiniz ve paranız boşa gidebilir.
• Uzaktan eğitimle yüz yüze etkileşim neredeyse yok diyebiliriz. Bu nedenle bunu kabullenmek gereklidir.
• Eğer kendi programınızı oluşturamıyorsanız yani disiplin konusunda sıkıntınız varsa online eğitim sizin için verimli olmayabilir.
• Genel olarak kendi hayatınızı yönetebilme kabiliyetiniz yoksa uzaktan eğitimde başarılı olma şansınız oldukça azdır.

Uzaktan Eğitim Konusunda Sonuç

Uzaktan eğitim konusu son günlerde önemini arttırsa bile aslında oldukça bilinen bir eğitim modelidir. Yukarıdaki avantajları ve dezavantajları göz önüne alarak sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Diğer taraftan ise salgın nedeni ile zorunlu olarak online eğitim almanız gerekebilir. Bu durumda ise kendinizi disipline alıştırmanız ve programınızı yapmanız gerekmektedir. Kısaca online eğitim konusunda başarılı veya başarısız olmanız size bağlıdır. İnterneti ne kadar aktif kullanabilir ve aldığınız eğitimleri ne kadar çok pekiştirirseniz o konuda başarılı olmanız daha mümkün olacaktır.

Kaynakça:
uopeople.edu/blog/what-is-distance-learning
gundembizim.com/kolay-ogrenme-teknikleri-nelerdir
en.unesco.org/covid19/educationresponse/solutions

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.