Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Bakımında Çift Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

0 51

Çift Temizleme Nedir?

AdıCilt Bakımında Çift Temizleme Nedir ve Nasıl Yapılır?ndan da anlaşılacağı gibi, çift temizlik kelimenin tam anlamıyla temizleme cildi iki kere temizleme anlamında kullanılmaktadır. İlk temizlik, yağ bazlı bir temizleyici ile yapılırken, ikincisi genellikle bir köpük temizleyici ile yapılır. Çok adımlı temizleme işlemleri, Kore’de ve Japonya‘daki ortak bir uygulama olarak öne çıkar. İyi bir görünümü gündüzleri oluşturmak için birden fazla tabakalı işlemin yapılması gerekir. Örneğin cilt bakımı, makyaj, BB krem ile yapılan işlemler vb uygulamalar, bu iyi görünüm için gerekli olan bir uygulamadır. Bu nedenle de, yapılan her basamak işlem için her şeyi etkili bir şekilde kaldırmak gerekmektedir. Dolayısıyla da, bunca katmanlı gündüz hazırlığını gece temizliğinden tamamen ortadan kaldırabilmek için birden fazla adım atılması gerekmektedir.

En iyi yüz temizleyicisini satın alsanız dahi, cildin tüm cephelerinde iyi bir savaş vererek iyice temizlenmesini mümkün hale getiren çift temizlikle rekabet edemez. Yağ temizleyicisi olarak satın alınan ürünler yağ bazlı makyaj ürünlerini, ter ve güneş kremini çözerken; köpüren temizleyiciler kalıntı yağları ve kirleri bastırarak cildi temiz ve nemli bırakır. Bu nedenle çift temizlik, genellikle akşam cilt bakım rutinin bir parçası olmalıdır ve böylelikle de gün içerisinde hem makyaj malzemelerinden hem de çevre şartlarından dolayı ortaya çıkan tüm kirlilik unsurlarının birikmesi ortadan kaldırabilir.

Uzmanlar, iki temizleyicinin ve dolayısı ile iki aşamalı cilt temizleme işleminin tüm cilt tiplerini dengede tutmak için bir daha iyi bir yöntem olduğunu kabul etmektedir. Yağlı cilde sahip olan ya da çok fazla makyaj yapanlar için bu sitem özellikle iyidir. Çünkü yağ temelli temizleyici, inatçı makyajı ve aşırı yağları ortadan kaldırmaktadır. Ardından, uygulanacak olan köpük temizleyici kalıntı yağları yok etmektedir.

Çift Aşamalı Temizlik İşlemi İçin Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

– Çift temizlikten en iyi sonucu almak için, doğru ürünlerin seçilmesi önemlidir. Böylelikle cilt kuru veya reaktif olmaz.
– Yağ bazlı temizleyicide mineral yağı olup olmadığına ve suda ne kadar iyi emülsiyonlaştığına dikkat edilmelidir.
– Köpük temizleyici pH dengeli, SLS içermeyen bir ürün olmalıdır.

Kaynakça:
thefashionspot.com/beauty/759289-double-cleansing/#/slide/1

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku