Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

WBC Beyaz Kan Eksikliği Nedir?

0 363

Lökosit de denilen beyaz kan hücreleri, damarlarda dolaşarak enfeksiyonla savaşır.
Doktorunuz tam kan sayımı veya CBC yapmak için bir miktar kanı bir laboratuvara göndererek bu hücrelerin ne kadarına sahip olduğunuzu ölçer. Beyaz kan hücresi sayınız, bu testten elde ettiğiniz rakamlardan biridir. Çoğu zaman, düşük bir beyaz kan hücresi değeri endişelenecek bir şey değildir.

Beyaz Kan Hücresi Düşük Ne Demektir?

Kişinin beyaz kan hücrelerinin (WBC’ler) olması gereken normal aralık mikro litre kan başına genellikle 4.000 ila 11.000 arasındadır.
WBC’nin mikrolitre başına 4,000’den az (bazı laboratuvarlarda 4,500’den az) olduğunu gösteren kan testi vücudunuzun gerektiği şekilde enfeksiyonla savaşamayacağı anlamına gelir. Düşük olan bu sayıya bazen lökopeni denir.

Nedenleri Nelerdir?

Doktorunuz bu durumda öncelikle fiziksel bir muayene yapacak ve sonucunuzun arkasında ne olduğunu bulmak için geçmiş tıbbi sorunlarınızla birlikte sahip olduğunuz belirtileri göz önüne alacaktır.
Kemik iliği sorunları: Kemik iliği adı verilen kemiklerin süngerimsi merkezi, kan hücreleri yapar. Düşük WBC sayıları sıklıkla kemik iliği problemleriyle bağlantılıdır. Benzen ve böcek ilaçları gibi bazı kimyasalların yanı sıra kemoterapi ve radyasyon gibi bazı kanser ve kanser WBC Beyaz Kan Eksikliği Nedir?tedavileri beyaz kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir
Otoimmün bozukluklar: Lupus ve romatoid artrit gibi bazı otoimmün hastalıklar , vücudunuzda beyaz kan hücrelerine saldırır ve onları yok eder
Enfeksiyon: Virüsler kemik iliğinizi etkileyebilir ve bir süre düşük WBC’lere neden olabilir. Kan enfeksiyonları gibi şiddetli enfeksiyonlar, vücudunuzda beyaz kanı yapabileceklerinden daha hızlı kullanmanıza neden olabilir. HIV, belirli bir tür beyaz kan hücresini öldürür.
İlaçlar: Antibiyotikler dahil olmak üzere bazı ilaçlar beyaz kanı yok edebilir.
Beslenme : Folik asit ve B12 gibi bazı vitaminlerin yeterince alınmaması veya sağlıksız beslenme vücudunuzun WBC’leri yapma şeklini etkileyebilir. Alkol kötüye kullanımı, vücudunuzdaki besinlerle ve WBC sayımlarıyla da karışabilir.
Dalak sorunları: Dalak da lökosit yapar. Enfeksiyonlar, kan pıhtıları ve diğer sorunlar, dalağın şişmesine ve olması gerektiği gibi çalışmamasına neden olabilir. Bu, WBC sayınızı düşürür.

Takip Testleri

Düşük bir beyaz kan hücresi sayımı için net bir neden yoksa, doktorunuz muhtemelen testi tekrar yapmak isteyebilir ya da sizi bir başka doktora yönlendirebilir. Çoğu zaman, tekrarlanan bir test WBC sayınızın normal olduğunu gösterir.

Tedavi

Hastalığın duruma göre ilaç ya da iğne tedavisi yapılabilmektedir. Akabinde yine takip testleri yapılarak değerlere bakılır.

Kaynakça:

https://www.mayoclinic.org/symptoms/low-white-blood-cell-count/basics/causes/sym-20050615

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku