Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Wisconsin Nasıl Bir Yerdir?

0 388

mapWisconsin, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biridir. Wisconsin Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde yer almaktadır. Başkenti Madison olan Wisconsin’in en büyük şehri ise Milwaukee’dir. Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri’nin 29 Mayıs 1848 tarihinde kabul ettiği 30’uncu eyaletidir. Eyaletin genişliği 420km iken uzunluğu 500km’dir. Wisconsin’ın en yüksek noktası deniz seviyesinden 595m iken en alçak seviyesi ise 177m’dedir. Ortalama yükseklik ise 320m’dir. Wisconsin Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletleri arasında yer almaktadır. Bölgede ağırlıklı olarak Fransız izlerinin görüldüğünü söyleyebiliriz. Yerleşim tarihi açısında Kuzey Amerika kıtasının en eski bölgeleri arasında kabul edilen Wisconsin’da 1700’lü yıllarda kızılderili yerlilerin yaşadığı tespit edilmiştir. Şehir oldukça eski bir mimariye sahiptir. Bölgede yaşayan insanların çoğu İngiliz ve Fransız kökenli insanlardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey kısmının ortasında yer alan Wisconsin, Ortabatı ve Büyük Göl bölgesinde yer alır. Wisonsin’in Batısıda Minnesota, güneybatısında Iowa, güneyinde Illinois, doğusunda Michigan Gölü ve kuzeyinde Superior Gölü yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzölçümü bağlamında en büyük 23’üncü eyaleti olan Wisonsin, nüfus bakımından ise en büyük 20’nci eyaleti konumundadır. Eyaletin en büyük şehri Milwaukee’dir ve şehir Michigan Gölü’nün batı sahilinde yer almaktadır.

Wisconsin eyaletinin en eski şehri Green Bay’dir. Bunun yanı sıra en eski köy ise Sauk City’dir. Wisconsin eyaleti Birleşik Devletler’in en büyük 23’üncü eyaleti olma özelliğine sahiptir ve kendi içersinde 72 il ve ilçe barındırır. Wisonsin eyaletinin 6’da 1’lik bir bölümü suyla kaplıdır. Geri kalan kısım ise kara parçalarından oluşmaktadır. Eyaletin nüfusu 5,8 milyon civarındadır ve kişi başına düşen milli gelir ise yıllık 47.220$’dır. Bu bakımında Wisconsin, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek alım gücüne sahip olan 15’inci eyaleti olma özelliğine de sahiptir. Eyaletin en yüksek noktası Timms Tepesi’dir; buranın yaklaşık yüksekliği 595m olarak tescillenmiştir. En düşük noktası ise Michigan Gölü’nün bulunduğu noktadır. Burası 176m yüksekliktedir. Wisonsin eyaletinin belediye başkanı Scott Walker’dır ve bunun yanı sıra Ron Johnson ve Tammy Baldwin de eyaletin Birleşik Devletler senatörleridir. Eyaleti 8 delege temsil etmektedir. Bu anlamda bu delegelerden 5’i Cumhuriyetçiler kanadını oluştururken geriye kalan 3’ü ise demokratları temsil etmektedir.

WisconsinDells01Wisconsin Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde yer almasına karşın burada tam anlamıyla bir okyanus ikliminin görüldüğü söyleyebiliriz. Yalnız bu iklim sadece yaz aylarında görülmekte olup kış aylarında karasal bir iklim söz konusu olmaktadır. Bu anlamıyla diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden oldukça farklılaşan Wisconsin’da +46 ile -48 santigrat dereceler ölçülebilmiştir. Buda Wisconsin’ı Amerika’nın kuzeyinde yer alan en sıcak ve en soğuk eyaletlerden biri kılmaktadır. Bölgede yaşayan insanların neredeyse tamamı Avrupa kökenlidir. Bunların çoğu Belçika, Almanya, İrlanda, Fransa ve İngiltere’den gelen göçmenlerden oluşmaktadır. Bölgede ağırlıklı olarak ki %42.6’dır Alman kökenli insanlar yaşamaktadır. Alman nüfusunun en yoğun olduğu yerler arasında yer alan Wisconsın da sonraki oran ise %10.9’la İrlandalılara aittir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.