Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yanlış Bilinen Spor ve Egzersizler

1 352

4798_spor Bir spor salonuna katıldığınızda ya da bir egzersiz rejimine başladığınızda, mutlaka eğitmenler ya da diğer insanlar tarafından yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda tavsiye alacaksınız. Duyduğunuz her şeye inanmayın çünkü bu tavsiyelerin bazıları doğru olup ve gerçeklere dayanırken, bazıları da gerçek değil sadece söylentidir. Bunların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bazen sadece yanlış olmakla kalmayıp aynı zamanda komik bile olabilen tavsiyeler alıyoruz. Sporla ilgisi pek olmayan çoğu kişi bu yanlış tavsiyelerin kurbanı olabiliyor. Ancak bu konuda bilgi sahibi olanlar sadece gülüp geçiyor. Hala sabah sporunun daha iyi olduğunu sanıyoruz, neden akşam değil? Düşününce ne kadar saçma! Egzersizin saat kaçta yapıldığının ne etkisi var?Çoğu insanın inandığı bir başka komik tavsiye ise, şekle girmek için tek yapabileceğiniz şeyin egzersiz olmasıdır. Eğer sevmiyorsanız yapmak zorunda değilsiniz. Kendinizi forma sokabileceğiniz bir çok şey var sevdiğiniz bir spor olsun yoga aerobik hatta dans olabilir. Bu yazıda egzersiz tavsiyeleri ardındaki gerçekleri açıklayacağız. Bir göz atalım.

1) Spor Yapmayı Bırakırsan İki Katı Kilo Alırsın:

4798_evde_spor.hlarge

Bu tür bir tavsiye çoğu kişiyi egzersiz programına başlamaktan uzak tutar. Burada asıl sorun egzersizi bıraktığımızda kalori yakmadığımız halde aynı miktarda yemeye devam etmemizdir. Vücudumuzda yağlar birikmeye başlar ve kilo almamıza sebep olur. Ne kadar kalori yaktığınıza göre beslenmenizi ayarlamanız önemlidir. Spor yapmak sadece spor salonuyla sınırlı değildir. Eğer spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa iş yerinde asansör yerine merdivenleri kullanın ya da yürüyün. Burada önemli olan her hangi bir egzersizin hiç egzersizden iyi olmasıdır.

2) Egzersiz Sonrası Ağrı Hissetmezseniz Yeterince Çalışmamışsınız Demektir:

Çalıştıktan sonra ağrı hissetmek tabi ki iyidir; ancak ağrı hissetmemeniz az çalıştığınızı göstermez. Endişelenmeniz gereken esas durumlar, verimlilik ve egzersiz yoğunluğudur. Başlangıçta bir miktar ağrı hissedebilirsiniz; ancak vücudunuz egzersiz rutinine alıştıktan sonra daha az halsiz ve ağrılı hissedersiniz. Yani ağrı hissedip hissetmediğiniz için endişelenmeyi bırakıp teknik, yoğunluk ve verimlilik üzerine konsantre olmaya çalışın.

3) Egzersiz İçin En İyi Zaman Sabah Saatleridir:

4798_su

Bu efsane eminim ki tembel insanlar tarafından yaratılmış. Hadi ama! Sabah ya da akşam çalışmak arasında hiç bir fark yok sadece belirli bir zaman belirleyin ve sporunuzu düzenli olarak yapın. Egzersizleri günün belli saatinde yapmanın faydası önceki egzersizin yoğunluğundan kurtulmasıdır.

4) Koşu Yürüyüşten Daha Fazla Kalori Yakar:

Koşu ve yürüyüş arasındaki fark, bu faaliyetlerin yoğunluğudur. Koşu kalp hızını artırarak kalbin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Ancak koşu ve yürüyüş kilometre başına aynı miktarda kalori yakar. Yani önemli olan aktivite değil, egzersizin mesafesi ve yoğunluğudur.

5) Terliyorsanız Daha Çok Kilo Kaybediyorsunuz Demektir:

Terlemek, sadece serinlemenin bir yoludur. Su kaybına neden olduğundan, egzersiz sırasında kendinizi susuz bırakmamanız önemlidir. Bu vücudun su ve tuz dengesinin korunmasında yardımcı olur. Yani, terleme kilo kaybetme anlamına gelmez sadece vücudun su kaybetmesidir ve bu suyun geri konulması gerekir. Tabii ki, yorucu egzersiz seansları terlemeye neden olur ve ardından su içerek bu kaybı karşılamanız gereklidir.

6) Boş Mide ile Egzersiz Yapmak Daha İyi Sonuçlar Üretecektir:

Bu, yapmak isteyeceğiniz en son şey olmalı! Eğer bunu yapıyorsanız ya da tavsiye ediyorsanız vücudunuzu kötüye kullanıyorsunuz demektir. Spor salonuna gitmeden yarım saat önce en azından bir yarım öğün yemeniz önemlidir. Bir şeyler yemek spor sırasında size enerji verecektir ve mide rahatsızlığı ya da benzer bir şeye neden olmaz.

7) Spor Yaparken Büyük Miktarda Protein Almak Gerekir:

4798_sporr

Hiç şüphe yok ki, proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır ve her egzersiz seansından sonra veya günlük diyette iyi bir miktar protein olmalıdır. Ancak bunun fazlası metabolizmayı rahatsız edebilir.Beslenme dengesizliklerine, dehidratasyona ve böbreklerin zorlanmasına neden olabilir. Aktif yetişkinler günlük almaları gereken kalorilerinin %20-25’ini proteinden almalıdır.

8) Evde Spor Yapmak Spor Salonları Kadar İyi Sonuç Vermeyecektir:

Spor salonları moda egzersizleri ve bir dizi ekipman ile ilişkilidir. Ancak sabit bir ev-tabanlı egzersiz rutininiz varsa, bravo! Egzersiz hakkındaki en önemli şey düzenli ve samimi bir şekilde yapılması ve öz-motivasyonunuzun olmasıdır. Belirli bir rutine sadık kalıyorsanız, ev yada spor salonunun hiç bir farkı yoktur ancak kendinize uygun egzersizi yaptığınızdan ve doğru şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Hepimiz çok sayıda tavsiye ve ipuçlarına maruz kalırız. Burada önemli olan bunları bahane olarak kullanıp, spor yapmayı ertelememenizdir. Gün içinde yapacağınız her tür sportif aktivite size faydalı olacaktır. İkinci önemli nokta ise eğlenmek yaptığınız egzersizin etkisini arttıracaktır kim zevk aldığı bir şeyi kaçırmak ister ki? Yapmaktan zevk aldığınız bir spor bulmaya çalışın.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/top10-fitness-and-workout-myths.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.