Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yapay Işık Kaynağı ve Işık Kirliliği Nelere Sebep Oluyor ?

0 463

Yapay Işık Kaynağı ve Işık Kirliliği  Nelere Sebep Oluyor ?Işık sistemi,dış aydınlatmalarda evlerde,kapalı vitrinlerde ,mağazalarda ve özel lobilerde,binaların dış cephelerinde yer alan,geceleri cadde ve sokakları huzurla aydınlatan bir enerji kaynağıdır. Fakat ışıkların çevrede fazla lanse edilmesi ve ışığın aydınlığının fazla olması sonucu, istenmeyen ışık kirlilikleri meydana gelir. Işık kirliliğinin en çok görüldüğü yerler cadde ve sokaklardır. Işıkların çok olması doğal gökyüzü aydınlığının enerjisini de emer. Bazı hayvanlar ışık kirliliğinden ciddi oranlarda olumsuz bir şekilde etkilenir. Özellikle deniz kaplumbağaları bu durumdan kötü bir şekilde etkilenir. kaplumbağalar yapay ışığın izinden giderek denizden epey uzaklaşır ve kendi yurduna dönemeden yolun yarısında can verir. Güçsüzlüğünün nedeni kaplumbağanın susuz kalması ve gereken oksijeni denizden alamamasıdır.

Yapay Işık Kaynağı ve Işık Kirliliği  Nelere Sebep Oluyor ?Göçmen kuşlar da ,pek çok yapay ışık kaynağı yüzünden yönlerini bulmakta güçlük çekerler ve yuvalarına dönmeleri onlar için zor olur. sürekli yuvalarını ararken kendilerini uçmak zorunda hissettikleri için,küçük bedenleri bu yorgunluğu taşıyamaz hale gelir ve yuvalarına kavuşamadan çoğu üşüyerek,aç kalarak ölür. Yapay ışık kaynağı çevreye güzellik ve aydınlık verirken ,diğer yandan doğasını ve yuvasını kaybeden hayvanların ölüm sebebi olur.

Teknolojinin hızlı gelişmesiyle beraber yapay ışıkların her yerde fazlalaştığına şahit olmaktayız. Bir apartmanın merdiven boşluğunda,bir caddenin yol boyu etrafında ,arabaların farlarında,mağazaların kapandıktan sonra ,mal ve ürünlerin gözükmesinde ,kısacası aklınıza gelebilecek her yerde,her köşede yapay ışık kaynaklarına rastlamaktayız. Bu nedenle fazlası,gök cisimlerini,doğal enerji kaynaklarının gizlenmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yapay Işık Kaynağı ve Işık Kirliliği  Nelere Sebep Oluyor ?Özellikle sosyal yaşantımızın her köşesinde ,panolarda ,süs eşyalarda,vitrinlerde,mağaza ve durak panolarında yüksek oranda ışıklandırma sistemleri görmekteyiz. Çevreye güzellik kattığı kadar,fazlası gerçek yaşam hücrelerini olumsuz yönde etkiliyor. Radyasyonun ve ışığın fazla olması nedeni ile hastalıklar çoğalıyor. En çokta bu durumdan sokak hayvanları etkileniyor. Kaplumbağa,kurbağa,kuşlar,yarasalar yuvalarından oluyor. Bazen fark edemediğimiz bize güzel gelen yapay ışıklar ,aslında hayatın gerçek enerjilerini,gök cisimlerini,yıldızların var oluşunu hatta ayın bile fark edilmemesine neden oluyor. Bu sebeple yapay ışıkların fazlası ışık kirliliği ve sağlıksız bir yaşam olarak nitelendiriliyor.

Kaynakça:
bilgihanem.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku