Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vertigo Hastalığı Kimlerde Görülür ?

0 510

Vertigo Hastalığı Kimlerde Görülür ?Vertigo, (baş dönmesi) boyunla ilgili bir problem olup, hastada herşeyin etrafında dönmesi gibi hissetmesine neden olan hareket taşlarının yerinden oynaması ve yer değiştirmesi hastalığı denilmektedir. Zayıf boyun duruşu, boyun rahatsızlıkları veya omurga travması bu duruma neden olmaktadır. Baş dönmesi, genellikle baş ve boyun hizalamasında ya da başın travma sonucu şiddetle sarsıldığı zamanlarda meydana gelmektedir. Baş dönmesi çoğunlukla boyun hareket ettikten sonra ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda denge ve konsantrasyon durumunu da etkilemektedir.

Vertigonun nedenleri
Vertigo için bir takım potansiyel nedenler mevcuttur. Ancak bu nedenler bilim dünyasında halen araştırılmaktadır. Boyundaki arterlerin sertleşmesinden dolayı bloke edilmesi veya bu arterlerin yırtılması (diseksiyon) nedenleri arasında sayılmaktadır. Baş dönmesi, bu vakalarda iç kulağa veya beyin sapı adı verilen daha düşük beyin bölgesinde kan akışının bozulması ile oluşmaktadır. Ameliyat ve boyun travması da bu önemli bölgelere kan akışını engelleyebilmekte ve bu tür baş dönmesine neden olabilmektedir.

İleri boyun problemi boynun ilişkili baş dönmesinin bir başka potansiyel nedeni olmaktadır. Bu durum, boyun disklerinizin zaman içinde aşınmasına ve parçalanmasına neden olmaktadır. Buna dejenerasyon denir ve omurilik veya omurilik sinirlerine baskı yapabilir. Beyindeki ve iç kulaktaki kan akışını da engeller.

Boynunuzdaki kaslar ve eklemler, kafa hareketleri ve beyin yönlendirme sinyalleri gönderen iç kulaktaki dengeden sorumlu kısımlara sahiptir. Bu sistem ayrıca denge ve kas koordinasyonunu sağlamak için vücutta daha geniş bir ağ ile birlikte çalışmaktadır. Bu sistem uygunsuz çalıştığı zaman, alıcılar beynin iletişiminde baş dönmesine ve diğer duyusal işlev bozukluğuna neden olmaktadır.

Vertigo Hastalığı Kimlerde Görülür ?Vertigonun belirtileri
Vertigo, özellikle başı çevirmekten ve ani boyun hareketlerinden kaynaklanan baş dönmesi ile ilişkilidir. Bu durumun diğer belirtileri şunlardır. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kulak ağrısı veya çınlama, boyun ağrısı, yürürken, otururken veya ayakta dururken dengesizlik, zayıflık, konsantre bozukluğu gibi. Vertigodan kaynaklı baş dönmesi birkaç dakika veya birkaç saat sürebilmektedir. Boyun ağrısı azalırsa, baş dönmesi de azalmaya başlayabilir. Egzersiz, hızlı hareket ve bazen hapşırma sonrası belirtiler daha da artmaktadır.

Vertigo nasıl teşhis edilir?
Vertigo teşhisi zor olabilmektedir. Doktorlar da dahil olmak üzere benzer belirtileri olan farklı hastalık nedenleri de olabilmektedir. Başka sebepler ve koşullar ortadan kaldırıldığında, doktorlar baş çevirmesini gerektiren fizik muayene yapmaktadırlar. Varsa esnek göz hareketi, baş konumlandırmaya dayalı teşhis koymaktadırlar. Bu teşhisi doğrulamak için ek testler şunlardır. Boynun MR taraması, anjiyo, ultrason, omurganın filmi gibi.

Vertigo Hastalığı Kimlerde Görülür ?Vertigo tedavisi
Boyun ağrısı yaşanması durumunda baş dönmesi belirtilerini azaltmak için tıbbi tedavi planı uygulanması gerekmektedir. Doktorlar ayrıca boyun sıkışıklığını, baş dönmesini ve ağrı belirtilerini azaltmak için ilaç vermektedirler. Doktorlar ayrıca boynun hareket aralığını ve denge seviyesini iyileştirmek için fizik tedaviyi önermektedirler. Boynun uygun duruşu ve kullanımı hakkında germe teknikleri, terapi ve antrenman bu durumu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda, hastaya herhangi bir tehlike yoksa, boynu, omurga ve ısı kompreslerindeki masajlar belirtileri azaltmaktadır.

Vertigo tedavi edilebilir bir hastalıktır. Doğru tıbbi uygulama yapılmadan müdahale edilmesi durumunda durum daha da kötüleşebilir. Bu durum daha ciddi hastalıkları beraberinde getireceğinden kişilerin kendi kendine teşhis koyması önerilmemektedir. Baş dönmesi, boyun ağrısı ve diğer ilgili belirtilerle karşılaşmaya başlanması durumunda derhal doktora başvurmak gerekmektedir.

Baş dönmesine neden olan bazı durumlar stresle tetiklenebilir. Stresli koşullarda yaşamak için stresle baş etme stratejileri geliştirmeniz, vertigo ataklarınızı azaltabilir. Meditasyon ve derin nefes alma tekniklerini kullanmak da faydalıdır. Stresi tamamen hayatımızdan çıkarıp atmak kolay değildir. Sadece stres yaratan şeyin farkında olmak vertigo semptomlarınızı azaltabilmektedir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.