Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Altın Maymunlar Hakkında Bilgiler

0 1.572

Altın Maymunlar Hakkında BilgilerAltın maymun yeterince keşfedilmemiş, ancak üst yanları ve sırtında altın rengi yama ile kolayca tanınabilir primattır. (Bütün maymun türlerini kapsayan memeliler takımına verilen ad.) Bu hayvan Orta Afrika’ya özgü Eski Dünya maymunudur. Geçmişte, Altın maymun, mavi maymunun bir alt türü olarak kabul edilmiştir. Aslında, bu iki maymun yakından ilişkili ve çok benzerdir. Ormanların devam eden bölünmüşlükleri, türlerin parçalanmasına yol açmıştır ve Cercopithecus türleri, yerel çevreye uyum sağladıkları topluluklarda yaşamıştır. Sonuç olarak, Altın maymun Mavi maymundan ayrı kalmıştır. Bu nesli tükenmekte olan hayvan, Mavi maymunun sekiz alt türünden biridir. Altın maymunun dişileri daha az renklendirilmiş kahverengi renklerin yanı sıra daha açık renkler de sergilemektedir.

Altın maymunun doğal aralığı, Orta Afrika’nın Virunga volkanik dağlarıyla sınırlıdır, bu hayvanlar 4 milli parkta bulunmaktadır. (Mgahinga (güney-batı Uganda), Volkanlar (kuzey-batı Ruanda), Virunga ve Kahuzi (Kongo Cumhuriyeti) Bu tür için ideal habitat yeterli meyve ve bambu ile yayla ormanıdır.

*Bulundukları Ülkeler
Angola, Burundi, Kongo, Etiyopya, Kenya, Malavi, Mozambik, Ruanda, Somali, Güney Afrika‘dır.

Altın maymunlar, son derece sosyal hayvanlardır ve 30 – 80 kişilik gruplar oluştururlar. Bu birimlerin her biri tek bir olgun erkek tarafından yönetilmektedir. Grup büyüklüğü yükselmeye göre değişir; Genel bir kural olarak, yüksek rakımdaki gruplar daha küçüktür. Dişiler, bölgeyi savunmak için grupla sürekli olarak uğraşırken, erkekler genellikle geçici olarak grupla birlikte kalır ve bir süre sonra bölgeden ayrılır ve kavga çıkarmazlar. Uyku alanları bambu bitkileridir. Uyurken, Altın maymunlar ortalama 4 kişilik daha küçük gruplara toplanır. Beslenme alanları genellikle uyku yerlerine yakın yerlerde bulunur, bu nedenle bu hayvanlar günlük beslenirler.

Altın Maymunlar Hakkında BilgilerBu primatlar tarafından kullanılan birincil iletişim biçimleri, görsel ifadeler ve çeşitli seslendirmelerdir. Bu seslendirmelerden bazıları, kavga sırasında veya bölgelerini korurken erkekler tarafından kullanılmaktadır. Bu türün dişileri, grubun bütünlüğünü korumak için çok çeşitli çağrıları kullanmanın yanı sıra olası tehditlere karşı uyanık topluluk üyelerini de kullanırlar. Bu arada, alt yetişkinlerin belirli aramalarla mobbing davranışlarına eşlik ettiği bilinmektedir. Buna ek olarak, genç bireyler vokalizasyon yoluyla itaatkârlık gösterir. Altın maymun genellikle yapraklarda bulunan larvalar, omurgasızlar, bambu yaprakları, bambu dalları, bambu filizleri, meyveler, çiçekler ve çalılarla beslenir.

Altın maymunlarda çiftleşme sistemi hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, grupları birden fazla dişi ve sadece bir erkekten oluştuğu için, bu, altın maymunların, karışık çiftleşme sistemleri sergileyebileceği anlamına gelmektedir. Erkek, grubun tüm dişileri ile eşleşmesine rağmen, çiftleşme dişi tarafından başlatılır. Bu primatlar mevsimsel yetiştiricilerdir. Gebelik dönemi 5 ay sürer ve bir yavru verirler. Dişiler her iki yılda bir doğurur. Yeni doğmuş bir yavru iyi gelişmiştir. Toplam kürk sayıları tam ve açık gözlerle dünyaya gelirler. İlk birkaç ay boyunca, bebek annesi tarafından emzirilir. Bu dönemin sonunda, dişi yavaş yavaş bakımı en aza indirir ve sonunda yeni bir yavru üretmek için beklemeye geçer. Cinsel olarak olgunlaştıktan sonra yavru doğum grubundan ayrılır.

Altın Maymunlar Hakkında BilgilerBu türün popülasyonuna yönelik tehditlerin çoğu, insan aktivitesi ile ilişkilidir. Böylelikle, Altın maymunlar habitat rahatsızlığından muzdariptir ve genellikle tuzağa yakalanırlar. Bu hayvanlar, bambu habitatlarının yasadışı olarak imha edilmesiyle de tehdit altındadır. Bu türlerin sayıları bugün azalmaktadır ve Kırmızı Listede Tehlike Altında olarak sınıflandırılmaktadır. Rahat uyku alanları inşa ederken, bu primatlar bazen birden fazla bambu bitkisini kullanarak yoğun bir bambu bitkisini bir araya getirirler. Zeki hayvanlardır. Maymunlar ve insanlar arasındaki en şaşırtıcı benzerliklerden biri, bu primatların optik yanılsamalara duyarlılığıdır. Bu hayvanlardan biri 2011 yılında Pakistan-Hindistan sınırını yasadışı olarak geçme girişimiyle tutuklanmıştır. Japonya‘da, maymunların garson olarak çalıştığı sıra dışı bir restoran vardır.

İki grup maymun vardır. Eski Dünya ve Yeni Dünya maymunları. Birincisi Afrika kökenlidir. Buna ek olarak, Eski Dünya maymunları ince burunlara sahipken, Yeni Dünya maymunlarının düz burunları vardır. Maymunlar mükemmel yüzücüler olmasına rağmen, bunlar genellikle karasal hayvanlardır.

*Omurgalı
*Sınıf: Memeliler
*Türü:Cercopithecus kandti
*Ömür:19 Yıl
*Ağırlık: 3,5-7 Kilogram
*Uzunlukları: 46-67 Cm

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku