Polonya

5806_polonya_(1)Lehçe’deki orijinal ismi ile Polska, dilimizde ise Polonya olarak bilinen Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Polonya’nın komşuları, batı tarafında Almanya, güneybatı tarafında Çek Cumhuriyeti, güney tarafında Slovakya, kuzeydoğu tarafında Rusya Federasyonu’na bağlı Kaliningrad ve Litvanya, doğu tarafında Belarus, güneydoğu tarafında Ukrayna ve kuzey tarafında da Baltık Denizi’dir.

312.679 km ’lik yüz ölçümü ile, Avrupa’nın en büyük 9. ülkesi, Dünya’nın da en büyük 69. ülkesidir. Polonya’da, yaklaşık olarak 38 milyonluk bir nüfus yaşamaktadır. Bu bağlamda da, Dünya’nın en kalabalık 33. ülkesi ünvanına sahiptir. Polonya’nın yönetim biçimi, cumhuriyettir. Bu ülkede Cumhuriyet, 11 Kasım 1918 tarihinde ilan edilmiştir. 4 Temmuz 2010 tarihinde, cumhurbaşkanlığı makamına Bronislaw Komorowski oturmuştur. Polonya’nın yakın siyasi tarihindeki en şüpheli ve acılı olayı ise, 10 Nisan 2010 tarihinde yaşanan uçak kazasıdır. Halen üzerindeki şüphe bulutu dağılmayan olayda, Polonya’nın o dönemki cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki heyet, TU-154M tipi bir uçağın içindeyken, aşırı sisli bir havada uçağın iniş yapmaya çalışması sırasında, uçağın düşmesi sonucu hayata veda etmişlerdir.

5806_polandPolonya’nın ulusal simgesi, Beyaz Kartal’dır. Yine bayraklarında görülen ulusal renkleri ise, kırmızı ve beyazdır. Polonya’nın ülke çapındaki sloganı ise, “Polonya Aile Cumhuriyeti” şeklindedir.

Polonya’da, yakın zamanda yapılan köklü değişiklikler, eski devletçi geleneğin bırakılarak özel sektörün gelişimine verilen önemi göstermektedir. Ancak her ne kadar devletin sahibi olduğu küçük ve orta ölçekli işletmeleri özel işletmelere devşirmesi ve yeni özel teşebbüslerin kuruluşunu düzenleyen liberal bir yasanın kabul edilmesi gibi gelişmeler yaşansa da, önüne geçilemeyen yolsuzluklar ve birçok yasal ve bürokratik engeller özel sektörün daha fazla gelişmesini engellemektedir.

Polonya tarımı, fazla işçilerin olması, verimsiz küçük tarlaların bulunması ve yatırım azlığı gibi sebeplerden ötürü, sektörel anlamda gelişememektedir. Enerji ve demir yolları gibi önemli sektörlerin başı çektiği bir takım iş alanları özelleştirilmeye çalışılsa da, gerek rant, gerekse siyasi yönden bu süreçler yarıda bırakılmıştır. Öte yandan, yine son dönemde görülen sağlık, eğitim, emeklilik sistemleri ve diğer sosyal bazlı reformlar, devlete beklenenden daha fazla yük olmuştur. Bu nedenle de, Polonya reformaları doğru şekilde değerlendirememiştir.

5806_photos-of-warsaw-99131Ekonomik yönden Avrupa’nın en ucuz ama en zayıf ülkelerinden biri olan Polonya’da, yapılan ekonomik reformlar ve yasal düzenlemeler, umut vaad etmektedir. Bu yenilikler ile düzlüğe çıkmayı amaçlayan ülkede, bir takım ekonomik önlemler de süreç içinde alınmaya devam etmektedir.Polonya Cumhuriyeti, 2004 yılının Mayıs ayında, Avrupa Birliği’ne (AB) üye olmuştur. Bu tarihten itibaren, Polonya’nın ihracat rakamları büyümüş ve ülke nefes almaya başlamıştır.

Polonya, zengin yer altı kaynaklarına sahip bir ülkedir. Taş kömürü çıkartılması, kükürt, çinko ve kurşun yataklarına sahip olması, bu anlamda önemli verilerdir. Tüm bunların yanında linyit, kaya tuzu, doğal gaz ve bakır elde edilmesi de, diğer ekonomik ve enerji bazlı verilerdir. Polonya’nın ormanlarından elde edilen yumuşak odunlu keresteler, diğer ülkelere ihraç edilmektedir. Ülkenin en kuzeyindeki Gdansk kentinde ise, tersaneler ve gemi yapım – onarım tesisleri vardır. Aynı yerleşim yerinde, balıkçılık da yapılmaktadır.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Polonya

Yazar:Baran Akçok

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar