Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?

0 371

Yeni Zelanda, Okyanusya’da bulunan refah seviyesi oldukça yüksek olan bir ülkedir. Yeni Zelanda’nın en yakın ve müttefiki başka bir ifadeyle dostu komşusu Avustralya‘dır. Avustralya da Yeni Zelanda da ada konumundadır ve birbirleri ile kara sınırı bulunmamaktadır. Yeni Zelanda’nın vize prosedürü Avustralya’nın vize prosedürü ile oldukça benzerlik göstermektedir. Öncelikle Yeni Zelanda’ya gitmeden önce sahip olduğunuz pasaportun verildiği ülkenin Yeni Zelanda’nın vize muafiyeti kapsamında olup olmadığına bakmanızda fayda var. Yeni Zelanda’nın turistik amaçlı ziyaret edilmesi durumunda turist statüsündeki bazı kişiler herhangi bir vize almaksızın seyahat etme imkanına sahiptir. Bu anlamda Yeni Zelanda devleti, tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri’ni, Chili, Arjantin, Japonya, Güney Kore, Tayvan gibi gelişmiş ülkeleri vize muafiyet kapsamına almıştır. Bu da bu ülkenin uyruğuna mensup vatandaşların vize almaksızın Yeni Zelanda’ya girişleri itibariyle 90 güne kadar kalabilme hakkına sahip olduğunu gösterir. Burada Yeni Zelanda’nın diğer birçok ülkeden farkı, herhangi bir ara verme şartı olmadan her girişte 90 günlük süreyi yenilemesi hadisesidir.

HYeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?er ne kadar her ülkeye her girişte 90 günlük oturum süresi yenilense de sizin ülkeye kabulünüz tamamıyla gümrük görevlisinin inisiyatifine bırakılmıştır. Başka bir ifadeyle geçerli bir vizeye sahip olmanız ya da vizeden muaf seyahat ediyor olmanız sizin ülkeye kabulünüz bağlamında mutlaklık sağlamaz. Vize muafiyeti kapsamına dahil olan ülkelerin vatandaşları genel olarak kişi başına düşen milli geliri yüksek olan ülkeler arasından seçilse de Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan gibi ülkeler ise Avrupa Birliği sayesinde kapsama dahil edilmiştir. Bu ülkelerin Avrupa Birliği üyesi olması vize muafiyetine dahil edilmesi için yeterli olmuştur. Yeni Zelanda’nın çok sıkı bir vize politikası mevcuttur. Öyle ki, ülke bu konuda komşusu Avustralya ile beraber çalışmakta ve kimi zaman Avustralya ile işbirliği dahi yapmaktadır.

Eğer Türkiye’de yasal şekilde ikamet eden ve vize muafiyeti kapsamında olmayan bir ülkenin vatandaşlığına sahip bir yabancı ya da Türk vatandaşı iseniz, Yeni Zelanda’ya vize almaksızın seyahat etmeniz mümkün olmayacaktır. Yeni Zelanda, Türk vatandaşlarını vize kapsamına almış ve vizeyi vermeye yetkili makamı Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği olarak tayin etmiştir. Yeni Zelanda, Türk vatandaşlarından çeşitli belgeler talep etmektedir. Bu anlamda turist olarak seyahat edecek bir kimsenin Türkiye’ye geri gelmesini gerektirecek bir durumun olduğuna yönelik ciddi emareler olması gerekmektedir. Başka bir değişle sizin ziyaret amacınızın turistik olduğunun açık olması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz reddedilecektir. Yeni Zelanda’ya seyahat etmeden en erken 1 ay öncesinde vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Başvuru formunu eksiksiz ve özenle doldurmanız ve sizden talep edilen belgeleri onaylı fotokopileri ya da asıl olarak sunmanız gerekmektedir. Eğer durumunuz da herhangi bir sorun yok ise en geç 5 gün içinde vize çıkıp çıkmadığını öğrenirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.