Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Louisiana Nasıl Bir Yerdir?

0 515

Louisiana, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden biridir. Ülke sınırları dahilinde yer alan 50 eyalet arasında yer alan Louisiana, en popüler 25 eyalet arasında yer alır. Louisiana eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika Körfezi’ne sınırı olan eyaletleri arasında yer alır ve eyalet ülkenin güney kesimindedir. Louisiana’nın komşuları kuzeyde Arkansas, doğuda Mississippi, batıda Teksas ve güneyde de Meksika Körfezi yer alır. Louisiana eyaletinin en kalabalık şehri New Orleans olsa da eyaletin başkenti Baton Rouge’dur. Amerika Birleşik Devletleri’nin her eyaletinin olduğu gibi Louisiana eyaletinin de lakabı vardır. Hatta öyle ki, Louisiana’nın birden çok lakabı vardır. Bunlar resmi olanı ”Pelican State” olsa da eyalete aynı zamanda ”Sugar State”, ”Bayou State” ve ”Child of Mississippi” gibi lakaplar da takılmıştır. Ancak belirttiğim gibi esas ve resmi lakap ”Pelikan Eyaleti” anlamına gelen ”Pelican State”dir. Louisiana’nın da tıpkı diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri gibi bir mottosu bulunur. Louisiana’nın mottosu; ”Union, Justice, Confidence”dır. Bunları Türkçeye çevirecek olursak; ”Birlik, Adalet, Güven” diyebiliriz.

LoLouisiana Nasıl Bir Yerdir?uisiana ismini Fransızcadan almıştır. İsim bu anlamda tamamıyla İngilizce değildir. Bunun nedeni Louisiana’nın bugün yer aldığı bölgenin eyaletin kurulduğu dönemde ağırlıklı olarak Fransız etkisi altında olması hadisesidir. Bakıldığında Louisiana sınırları içersinde yüzde 92 civarında İngilizce hakim olsa da ayrıca ülkenin ikinci resmi dili İspanyolca olmasına karşın bölgede yüzde 4 civarında Fransızca konuşulmaktadır. Oysa İspanyolca yüzde 3 civarında konuşulmaktadır. Başkenti Baton Rouge olan Louisiana’nın en gözde şehri New Orleans olarak kabul edilir. Şehir aynı zamanda da eyaletin en kalabalık ve en turistik şehri konumdadır. Yüzölçümü olarak Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında 31’inci sırada yer almaktadır. Louisiana, nüfus bağlamında diğer Amerikan eyaletleri arasında ilk 25’de yer alır. Son nüfus sayımı verileri göstermektedir ki, Louisiana sınırları dahilinde yaklaşık 4,7 milyon kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Kişi başına düşen milli gelir hesaba katılacak olursa Louisiana, Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında 45’inci sırada yer alır. Bu anlamda bölgede sosyal yardımlarla geçinen çok sayıda insan vardır. Özellikle Louisiana, siyahi Amerikalıların çoğunlukla yaşadığı bir bölge olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Louisiana, Meksika Körfezi’ne kıyısı olan bir Amerikan eyaletidir. Louisiana’nın iklim şartları çok elverişli olsa da eyaletin ortalaması deniz seviyesinin altındadır. Özellikle New Orleans ki, bu şehir Meksika Körfezi’ne doğrudan kıyısı bulunan bir şehirdir; deniz seviyesinin 2,5m altındadır. 2005 yılının Ağustos ayında yaşanan Katrina Kasırgası sonucunda Louisiana, adeta yerle bir olmuştur. Bu afetin çok sayıda can almasının sebebi, eyaletin deniz seviyesinin altında olması hadisesidir. Her ne kadar eyaletin birçok şehrinde su setleri kurulmuş olsa da bunlar devasa kasırgalar karşısında çok etkisiz kalmıştır. Bu anlamda eyalet son 10 yıldır yeniden yapılanmakta ve ileride yaşanabilecek olan olası felaketlere karşı önlemler almakta. Ancak bu 2005’te yaşanan kasırga sonrasında bölgeyi terk eden sakinlerin geri dönmesi için yeterli olmamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.