Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yenilebilir Bir Çiçek: Kabak Çiçeği

1 1.918

Kabak çiçekleri, kabak bitkilerinin büyük, yenilebilir çiçekleridir. Birçok kişi kabak bitkisine ait turuncu ve sarı renk tonlarına sahip bu zarif çiçeklerin yenilebilir olduğunu bilmez ama Hindistan’ın Batı Bengal ve Kerala eyaletlerinde en popüler yemeklerden bazıları bu çiçeklerle yapılır. Buralarda genellikle kabak bitkisi evlerde yetiştirilir ve yemeğini yapılması için taze taze koparılır.

Kabak Çiçeği Birçok Ülkede Kullanılır

Kabak bitkileri tarafından üretilen büyük sarı kabak çiçeklerinin Amerikan yerlileri arasında uzun, eski bir geçmişi vardır. Kabak çiçekleri doldurulmuş, altın kahverengi olana kadar kızartılmış, çorbalara katılmış, yumurta ile birlikte, makarnalarda ve salatalarda kullanılmıştır. Amerika’da Connecticut tarla kabakları denilen bal kabağı çeşidi genellikle çiçekleri için özel olarak yetiştirilir.
Ülkemizde özellikle Ege Bölgesinde kabak çiçeklerinden hem lezzetli hem de hoş görünümlü dolmalar yapılır. Akdeniz Bölgesinde de bilinir, Girit’te de çok sevilir. İtalya’da kabak çiçekli makarna sevilen bir tattır. Kabak çiçekleri İtalya’da lor peyniri, mozzarella veya krem peynir gibi yumuşak peynirlerle doldurulur, üzerine biraz zeytinyağı gezdirilip tuz ve karabiber serpilir. Kızartma Meksika‘dan İtalya’ya, kabak çiçeklerini tüketmenin en popüler yollardan biridir. Çiçekler doğrudan unlu bir bulamaca batırılarak ya da önce içleri peynir, çökelek gibi lezzet vericilerle doldurularak kızartılır. Kızartma yerine fırında da pişirilebilir. Dolgu maddesi olarak ricotta, taze mozzarella, çökelek, keçi peyniri gibi peynirler ve fesleğen, kekik, maydanoz gibi şifalı otlar kullanılır. Peynirlerin içine limon kabuğu rendesi eklenebilir veya çıtır kızarmış çiçeklerin üzerine limon suyu sıkarak ve biraz tuz serpiştirerek yemek masasına koyulabilir.

Kabak Çiçeklerinin Toplanması

Yaz kabaklarının yetişmesi ile birlikte onların zarif, yenilebilir çiçekleri pazarlarda satılmaya başlanır. Kabak cinslerinin hemen hemen her üyesi yenilebilir çiçekler üretir. Hem yaz hem de kış kabağının hem erkek hem dişi çiçekleri yenilebilir. Erkek çiçekler tüylü, dişi çiçekler daha yumuşaktır ve merkezinde bulunan yumurtalık meyveye dönüşür. Çiçeklerin cinsiyet ayrımı çok önemli değildir, her ikisi de aynı şekilde kullanılabilir ve içlerindeki dişi ve erkek üreme organı parçaları yenilebilir ama bazı kişiler bu parçaları çıkarmayı tercih eder. Bazı kişiler erkek çiçekleri bazıları ise daha etli olduğundan dişi çiçekleri yemeyi tercih eder. Yenilebilir Bir Çiçek: Kabak ÇiçeğiÇiçekleri toplarken kabak bitkisinin meyve üretebilmesi için bitki üzerinde yeterince dişi çiçek dalında bırakılmalıdır.
Her bitkide dişi çiçeklerden daha fazla erkek çiçek var ve erkek çiçekler daha uzun süre dayanır, dişi çiçekler hızlı bir şekilde bozulur ve aynı gün hazırlanıp servis edilmelidir. Hasat kabak çiçeklerinin açık olduğu sabahın erken saatlerinde yapılır. Günün ilerleyen saatlerinde kabak çiçekleri kapanır. Taze görünen ve solgun olmayan büyük çiçekleri seçilmelidir.

Toplanan Çiçeklerin Depolanması

Kabak çiçekleri çok kısa bir raf ömrüne sahiptir, çabuk bozulabilir. İster piyasadan satın alınsın, ister evin bahçesinden toplansın kabak çiçekleri hızlı bir şekilde kullanılmalı, fazla bekletilmemelidir. Çiçekler birkaç kez bir kase soğuk suya batırarak veya musluğun altında tutularak tek tek yıkanmalıdır. Saplar çiçeğin 2–2,5 cm altından kesilerek havlu ile kaplı bir tepsiye yerleştirilerek, kilitli bir torbaya koyularak taze kalması için buzdolabında saklanmalı ve bir gün içinde kullanılmalıdır. En iyisi çiçekleri taze kullanmaktır ancak bir veya iki gün boyunca buzdolabında saklanabilir. Erkek çiçekleri 10°’de 1 hafta ve 4°C’de 2–4 gün bozulmadan kalabilir. Soğutma yaralanması, 10°C’nin altındaki sıcaklıklarda birkaç gün tutulursa ortaya çıkar. Ayrıca kabak çiçekleri dondurucuda saklanabilir, konservesi ya da turşusu yapılabilir hatta kurutulmuş olarak da kullanılabilir. Pişirilirse, çiçekler 6 ila 8 ay boyunca dondurucuda kalabilir.

Pişirmeye Hazırlık

Çiçekler açılmalı ve kullanmadan önce içlerinde böcek olup olmadığını incelenmelidir. Çiçeklerin altını çevreleyen yeşil çanak yaprakları atılmalıdır. Çiçekler nazik davranarak temizlenmeli ve suyu süzdürülmelidir. Çiçekleri genellikle dolması yapılarak ve kızarmış olarak servis edilir. Eğer dolma yapılacaksa çiçekler çabuk solduğu için toplamadan önce kıyma ve pirinç hazırlanmalıdır.

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak çiçekleri çok hafif bir tada sahiptir ve dolması harika olur. Ülkemizde biber dolması Yenilebilir Bir Çiçek: Kabak Çiçeğiyapar gibi iç hazırlanır ve çiçekler doldurulur. Hint usulü dolma bizim bildiğimizden farklıdır. Çiçeklerin içi çırpılmış yumurta ve ekmek kırıntıları karışımı ile doldurulur ve kapatılır. Daha sonra bu dolmalar yumurta ve galeta unu karışımına batırılır ve kahverengimsi renk alıp çıtır çıtır olana kadar kızartılır.

Kabak Çiçeği Kızartması

Yıkanıp temizlenen kabak çiçekleri çırpılmış yumurta, un veya galeta unu (mısır nişastası da olabilir) ile elde edilen karışıma batırılarak önlü arkalı kırmızı kahverengi oluncaya kadar kızartılır. İrlanda’da ve İtalya’da kabak çiçekler un, tuz ve birayla oluşturulan bulamaca batırılarak zeytinyağında gevrekleşinceye kadar kızartılır. Sevenler domates sosu hazırlayarak ya da üzerine ketçap dökerek yiyebilir.

Sotelenmiş Kabak Çiçekleri

Taze kabak çiçekleri lor peyniri, tuz, ince doğranmış taze soğan, biraz tuzla ezilmiş sarımsak ve maydanoz ile buluşturularak bir tavada az miktarda zeytinyağında birkaç dakika hafifçe sotelenerek nefis bir yemek hazırlanabilir.

Kabak Çiçeğiyle Hazırlanan Farklı Lezzetler

Yenilebilir Bir Çiçek: Kabak ÇiçeğiKızartmasından, dolmasından ve sotesinden başka farklı bir lezzet kabak çiçekli Quesadilla’dır. Kabak çiçekleri Meksika’da bol miktarda bulunur. Meksika’da yapılan bir gözleme çeşidi olan quesadilla hazırlanırken tortillaların (bir çeşit lavaş) arası diğer bazı malzemelerle, özellikle kremsi peynirlerle ve kabak çiçekleri ile doldurulur. Bu yemek popüler bir atıştırmalıktır.
Kabak çiçekleri elle parçalara ayrılarak ya da bıçakla doğranarak makarna, pilav veya salatalara eklenebilir. Çiçekler ayrıca makarna sosuyla birlikte pişirilerek de servis edilebilir.
Bu güzel renkli ve narin dokulu çiçekleri pişirerek yemenin birkaç başka yolu daha vardır. Sebze çorbalarına, kreplere, omletlere, pizzalara, patates salatasına diğer yeşilliklerle ve soğanla birlikte ilave edilebilir. Mutfakta her zaman yeniliklere ve sürprizlere açık olmak gerekir.

Kaynakça:

https://memleketyemekleri.com
https://food.ndtv.com
https://www.thekitchn.com

Yazar: Müşerref Özdaş

1 yorum
  1. Reyhan diyor

    Merhaba. Kabak çiçeğı nasıl kurutulur?Açıklarsanız çok sevinirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.