Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yer Altında Çöl Stadyumu: Al-Ain

0 182

Yer Altında Çöl Stadyumu: Al-AinAl-Ain aslında Birleşik Arap emirliklerinde var olan bir şehrin ismi. Kendisi çöl ile çevrili olan bu şehrin öyle bir stadı olacak ki dillere destan. Al-Ain futbol takımı 1968 yılında kurulmuş ve ilk forma rengi yeşil-kırmızı olarak belirlenmiştir. Ardından 1977 yılında RSC Anderlecht takımının Mor-Beyaz renklerini seçerek, bu renk değişikliğini günümüze kadar korumuştur.

Ülkesinde 9 lig şampiyonluğu bulunan kulüp, 2003 yılında Asya Şampiyonlar ligi Kupasını kazanmıştır. Tahnoun Bin Mohamed ve Sheikh Khalifa International adında her biri 16.000 kişilik iki stadyumu vardır. Ancak bu stadyumlar bir spor ve kültür kulübü olan AL-Ain’i tatmin etmemiştir. Kulüp yeni bir stadyumunun olmasına karar vermiş ve ilk adımların atılmasını sağlamak üzere Lübnanlı MZ Mimarlık ile irtibata geçmiştir. Mz Mimarlık yapmış olduğu projelendirmeler sonucunda yeni stadyumun şekil, biçim ve tasarımını belirlemiş ve projenin tanıtımını yakın zaman içinde yapmıştır.

Yer Altında Çöl Stadyumu: Al-AinYeni yapılacak olan stadyum 200 bin metrekarelik bir çöl zeminin içinde gömülü olarak yer alacak. Arazinin bir kısmının tepe olması sebebiyle o bölgenin tribünlerinin Yunan yapıtlarına benzer olarak yapılacak olması da projenin en ilginç detaylarından biri. Stadyum çöl zemininin aşağısında bulunacağı ve çevresiyle aynı renge sahip olacağı için merakla beklenen mimariler arasında yer alıyor. Projenin, antik tasarımları andıran şekli ve dış yüzeyden bakıldığında kamufle olmuş bir yapı olarak fark edilememesi de öne çıkan diğer ilginç yanları.Yakın gelecekte yapılması planlanan stadyum şimdiden heyecanla bekleniyor ve bu yapıya olan ilgi futbol severler tarafından her gün daha da artıyor.

Yer Altında Çöl Stadyumu: Al-Ain

Yazar: Kaan GÜNDÜZ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku